Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от rangel_bac »

Привет майстори,

накратко - търся алтернатива на полиуретана, най-вече заради миризмата /нямам си място и работя в хола/.

Марко се похвали с един вид, който наистина изглежда много твърд и здрав:
http://www.esklips99.com/products/er-lak/30a.jpg
За справка - цената му е 37 лева и стотинки.

Гледах и други 2 варианта:
http://www.mr-bricolage.bg/prod/Boi/Lakove/1775/
http://www.mr-bricolage.bg/prod/Boi/Lakove/1774/

Принципно мисля да лакирам предимно дребните воблери с такъв и се надявам да няма после биене на главата в стената.

Тъй че, ще се радвам ако споделите своя опит с този тип лакове, било то посочените или други подобни.

Благодаря!
Кърцата
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 14:47
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от Кърцата »

Лаковете на водна основа не са водонепропускливи. Особено тези евтините.
Животът им е много по кратък от уретановите.
Вервай ми, лакирал съм паркетите на няколкостотин жилища с такива и подобни и няколко хиляди с уретанови и полиуретанови.
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от rangel_bac »

Благодаря за мнението колега.

Е, според стара българска поговорка - Бързата кучка, слепи ги ражда - не дочакал отговор си купих единия от посочените лакове и хайде проби.
Резултатът - след 3 слоя - твърдост - по-малка от приемливата. Можеше да мина още 2-3 пъти, но не сметнах, че ще имам коренна разлика. Предполагам, би могло да се ползва, но куките, според мен, ще драскат повърхността, както и камъни и други препятствия. Може да се прелакира от време на време, но едва ли това е желателно за който и да е от нас.
Иначе съхне бързо и лесно се работи с него.

В края на краищата, минах и 2 ръце полиуретанов и нещата се кротнаха. Сега поне съм сигурен, че съм ги защитил.

Търсенето на добър "немиришещ" и здрав лак продължава. Ако някой открие такъв, моля да сподели.

Поздрави и наслука!
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от rangel_bac »

dankata написа:Кой от трите взе?
този:
Изображение
Имаха го в една железария близо до работа, та не издържах :Д

Пропуснах да напиша друго много дразнещо нещо - срок на годност 12 месеца от датата на производство. Същата, не открих да е отбелязана на кутията. Би могло да се мисли дали резултатът е следствие на изтекъл срок на годност - но едва ли..
dankata
Мнения: 673
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 20:35
Местоположение: София
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 357 пъти

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от dankata »

Взех преди няколко дни този първият, който си посочил.
Доста добра твърдост за лак на водна основа.
И цената е 32,10/литър.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от Marco Polo »

rangel_bac написа:Марко се похвали с един вид, който наистина изглежда много твърд и здрав:
http://www.esklips99.com/products/er-lak/30a.jpg
Аз нямам какво мое да лакирам, но направих няколко за познати. Чакам отзиви.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от spoon23 »

rangel_bac в твоята тема бях писал за лаковете http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 2&start=30" onclick="window.open(this.href);return false; Забележи,че бях писал ТОЧНО за този който си купил на МЕГАХИМ Можеше да си спестиш парите хвърлени на вятъра :tup:
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от quietriot »

ето този е добър , но е скъп, аз сега лакирам с него и доста трудно го дера, няма мирис и съхне веднага, може да се оцветява с байцове на водна основа и става цветен.
http://ideahobby.bg/product/112/lak-glants-230ml.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от rangel_bac »

spoon23 написа:rangel_bac в твоята тема бях писал за лаковете http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 2&start=30" onclick="window.open(this.href);return false; Забележи,че бях писал ТОЧНО за този който си купил на МЕГАХИМ Можеше да си спестиш парите хвърлени на вятъра :tup:
Супер, натри ми носа... и сега какво?

Но не си и съвсем точен - в последствие разбирам, че този лак е на Мегахим, но никъде в линка или на снимката не се вижда произхода му. Съответно аз откъде да знам, че е същият.

Ясно ми е, че на този етап не сме открили по-добър вариант от Полиуретана - било то 1К или 2К, а идеята беше да видя дали има нещо поне близко по твърдост, без да мирише чак толкова.

Е, аз намерих друга полезна употреба на въпросния лак :mrgreen:

Поздрави на всички и нека не се джавкаме, заяждаме или караме за глупости :tup:
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от rangel_bac »

quietriot написа:ето този е добър , но е скъп, аз сега лакирам с него и доста трудно го дера, няма мирис и съхне веднага, може да се оцветява с байцове на водна основа и става цветен.
http://ideahobby.bg/product/112/lak-glants-230ml.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Този излиза горе долу като първия, който съм показал и за който е писал и Данката.
Явно толкова струват.

Благодаря за идеята :)
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от spoon23 »

rangel_bac написа:
spoon23 написа:rangel_bac в твоята тема бях писал за лаковете http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 2&start=30" onclick="window.open(this.href);return false; Забележи,че бях писал ТОЧНО за този който си купил на МЕГАХИМ Можеше да си спестиш парите хвърлени на вятъра :tup:
Супер, натри ми носа... и сега какво?

Но не си и съвсем точен - в последствие разбирам, че този лак е на Мегахим, но никъде в линка или на снимката не се вижда произхода му. Съответно аз откъде да знам, че е същият.

Ясно ми е, че на този етап не сме открили по-добър вариант от Полиуретана - било то 1К или 2К, а идеята беше да видя дали има нещо поне близко по твърдост, без да мирише чак толкова.

Е, аз намерих друга полезна употреба на въпросния лак :mrgreen:

Поздрави на всички и нека не се джавкаме, заяждаме или караме за глупости :tup:
Напротив съвсем точен съм,погледни задната страна на лака :lol: А за заяждане и дума не може да става!
Изображение
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от rangel_bac »

Това малко като със ситния шрифт по договорите :) В сайта, който гледах, не пишеше Мегахим, а снимката е само от пред :)

Живи и здрави, щети няма :Д
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 149 пъти
получил Браво: 1020 пъти

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от pux »

rangel_bac написа:... Ясно ми е, че на този етап не сме открили по-добър вариант от Полиуретана - било то 1К или 2К, а идеята беше да видя дали има нещо поне близко по твърдост, без да мирише чак толкова ...
Полиуретана съвсем не е най-доброто решение за покритие на воблери - не случайно почти никой сериозен майстор на воблери не го ползва! Ако търсиш нещо по-твърдо от полиуретан и без миризма - епоксидна смола е твоя вариант! Търси бавно стягаща - 30 мин. минимум - по-бързите пожълтяват заради състава на втвърдителя.

Поздрави
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Въпрос за Паркетен лак на водна основа

Мнение от rangel_bac »

pux написа:
rangel_bac написа:... Ясно ми е, че на този етап не сме открили по-добър вариант от Полиуретана - било то 1К или 2К, а идеята беше да видя дали има нещо поне близко по твърдост, без да мирише чак толкова ...
Полиуретана съвсем не е най-доброто решение за покритие на воблери - не случайно почти никой сериозен майстор на воблери не го ползва! Ако търсиш нещо по-твърдо от полиуретан и без миризма - епоксидна смола е твоя вариант! Търси бавно стягаща - 30 мин. минимум - по-бързите пожълтяват заради състава на втвърдителя.

Поздрави
Благодаря колега!
На този етап полиуретана ми е достатъчен като твърдост, но това е ценна информация за мен. Ще питам на едно-2 места все пак, понеже, струва ми се, чиста епоксидна смола не е най-разпространеното нещо по магазините. А лепила на епоксидна основа - колкото си иска човек.
Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”