Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
georgi_2666
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 22:04
Риболов: Главно риболов на шаран и таранка , по-рядко и спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 3 пъти

Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от georgi_2666 »

Добър вечер в тази спокойна неделя ! :11:
Чета из фесйбук групите и виждам големи спорове и различни мнения около започналото отпреди няколко години изкуственото зарибяване на места с така наречения black bass, американски костур и т.н. Главно притесненията са, че това е доста лакома риба, която ще навреди доста на мирната риба във водоемите , в която е пусната. Доста колеги дори призовават рибата да бъде така да кажем "изтребена" , т.е. да не бъде връщана , след като е уловена . На другия полюс , обаче , други казват че въобще не е толкова опасна за мирната риба. Тази тема ми стана доста интересна и ще се радвам ако образовани съфорумци кажат нещо повече , тъй като смятам, че това не е чак толкова маловажно . Благодарности предварително и успешна предстояща седмица !!! :tup:
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от pux »

Американският костур е сравнително отдавна интродуциран в Европа - Испания, Франция, Италия, Хърватска, Кипър, възможно и другаде. В част от посочените места това не е станало "през заднио вход" :), както при нас - т.е. имало е накаква предварителна "оценка за въздействие" на вида. Засега никой там не се оплаква! Много показателен е случая с езерото Гарда в Италия, където живее ендемичен вид пъстърва - там също има бас и няма сведения за негативни ефекти. За съжаление "учените глави" у нас приемат, че всеки интродуциран вид по дефиниция е инвазивен т.е. заема нишата на определен местен вид /или видове/ и така застрашава популацията на последния. Любопитният въпрос тук е, каква ниша заема баса и кои местни видове застрашава?
georgi_2666
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 22:04
Риболов: Главно риболов на шаран и таранка , по-рядко и спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от georgi_2666 »

То не е лошо по принцип да се зарибява :lol: :lol: Въпроса е , защо някои хора пускат дадена риба без да се направи една равносметка това как ще се отрази на другата риба . От (предполагам ) достоверни източници знам , че зад цялата нещо със зарибяването стоят повечето ютубърите-спинингисти, но каква е била идеята , не знам
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от Д-р Флекс »

Идеята е американският костур да изяде повсеместно мирната българска риба, за да могат ютюбърите спокойно да завъртят бизнес с внос на зарибител по европейски програми, и да усвоят едни пари!
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от pux »

:) Добре, че агент К.К. взе нещата в свои ръце, инак още щяхме да си къцаме микро-нано-псевдо костурец и да се почесваме по матракулките :lol: :lol: :lol:.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от Драго »

Хах смех - Те юъубърите преди година, две разбраха, че има зарибявания, тази взеха да си приписват заслуги за тях. Някой да е чувал за ютубър зарибявал преди 4-5 години :lol: .... Като съм почнал ... Излезнаха с няккви петиции, теории и какви ли не дивотии, че не трябвало да се лови през забраната в Монтана (незнайно защо) и накрая всичките ходиха дори се и снимаха там. Не им вервай на тия -- единия хванал две риби и една изтървал - вика днес определено взимаха блесната - как разбра с една уловена риба на блесна не знам, но вече се вадят заключения. Другия отишъл на Въча да прави филм - едва две маломерни риби --- в същото време местно момче показва циганин с улов от 20 риби :). А ютубъра вика- днеска определено рболова беше тегъв - как пък не каза: пичове не мога да ги ловя ще си платя да ме научите. Гледам го единия мухар ще става - закачи една мерна риба , глътна си граматикатиката, започна да навива макарата на обратно- как успя сигурно и той не може да обясни. Смяташ ли, че такива хора могат да организират нещо от рода на интродуциране на баса. Седи гледай си ги вместо едно времешния вестник Стършел и се забавлявай с тях но не приемай нищо на сериозно.
georgi_2666
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 22:04
Риболов: Главно риболов на шаран и таранка , по-рядко и спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от georgi_2666 »

Малко бягам от темата, която започнах :lol: :lol: , но мисля тая идна седмица да отида до езерото на дружба , че ми е близко , да го видим тоя ДЗВЕР какво има да каже :fish4: . Някой да ги е пробвал там и да знае на каква примамка ще е най-добре да го търся?
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от Драго »

За езерото в Дружба казват разни силиконови рачета. Без утежнение. Аз там съм хващал на силиконова ларва FishUp. Ама огледай се виж децата там на какво го ловят - те го разбират доста :) . Вземи си да имаш и някой по-дълъг силикон тип worm и се въоръжи с търпение. Ако видиш някой бас да седи на 3-4 педи от брега не му метай - огромна загуба на време е - може да го хванеш, може и да не го хванеш, той пази гнезда и почти постоянно е апатичен към всякакви примамки - не му е това интересното на риболова на барс :D
georgi_2666
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 22:04
Риболов: Главно риболов на шаран и таранка , по-рядко и спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от georgi_2666 »

Да , и аз предположих че дългите силикони ще са ми приоритет . Накупих си от алито 50-60 бройки различни цветове , с един доста зловонен мирис ( който най-вероятно ще се измие след първото влизане у водата , но както и да е). Благодаря ти колега за изчерпателния отговор!
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от naso »

Блек, блек, колко да е блек. Всеки, който е хващал е видял, че е зелен и с голема уста :idea:
georgi_2666
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 22:04
Риболов: Главно риболов на шаран и таранка , по-рядко и спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от georgi_2666 »

Тъй му викат ,знам ли 'що така се казва :lol: :lol:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от naso »

Казва се Големоуст бас - Largemouth Bass
Друг вид аз не знам да има в България.
В Щатите има няколко вида.
georgi_2666
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 22:04
Риболов: Главно риболов на шаран и таранка , по-рядко и спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от georgi_2666 »

Мойта информация е ,че подвида black bass се подвизава в България... Не твърдя , че съм на 100% прав и явно може да съм объркал.
georgi_2666
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 22:04
Риболов: Главно риболов на шаран и таранка , по-рядко и спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Black bass ( американски костур) , мнения и информация

Мнение от georgi_2666 »

Темата поизстина вече, но все пак... Колегата Naso се оказа прав , че в езерото в дружбаЙ върлуват Largemouth bass-ове и се извинявам за грешно дадената от мен информация. Колкото до риболова , успях да отида един-два пъти , но без успех . Хвърлих почти всичко от арсенала ми с примамки , но рибата беше много апатична ( Дори ги виждах как си плуват пред мен , и то доста големи буци :evil: )
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”