Чужденци или не в Дунава?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

GE6_HUNT написа:Това лято видях и една змиорка около педя която плуваше на 1 педя от повърхността и заби муцунка в самия бряг.Сигурно е била болна.Когато се доближих да я разгледам не мърдаше,но като посегнах с ръка избяга.
Колега възможно ли е това което си видял да е минога а не змиорка.В определени години се срещат доста често.А и поведението което описваш е типично за миногите.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Аз също съм виждал змиорка в Дунав веднъж около 50см но съм и чувал за други хващани и това въобще не е учудващо
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
Райко Георгиев Загоров
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 17:26
Местоположение: София

Мнение от Райко Георгиев Загоров »

Здравейте колеги!!! Според мен, ако преди Х години е имало възможностите на нет-а, тогавашните колеги биха разисквали, че тук-таме са виждали попчета из Дунава!! По една или друга причина обитателите на нашето море търсят нови жизнени пространства, а като отчетете факта, че то е бракично / нискосолено / , то е въпрос на време приспособяването им към сладката вода!! Така че след години може би иглите и кончетата ще станат обичайна гледка по дунавското крайбрежие!! Поздрави на всички!!!
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!!!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Leo написа:
GE6_HUNT написа:Това лято видях и една змиорка около педя която плуваше на 1 педя от повърхността и заби муцунка в самия бряг.Сигурно е била болна.Когато се доближих да я разгледам не мърдаше,но като посегнах с ръка избяга.
Колега възможно ли е това което си видял да е минога а не змиорка.В определени години се срещат доста често.А и поведението което описваш е типично за миногите.

Мисля че видях змиорка :roll: .Все пак съм хващал змиорка в Дунава и десетки в Холандия.Минога никога не съм виждал наживо, а като я гледам на картинка установявам доста прилики със змиорката.Ама за иглата съм 100% сигурен 8)
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

GE6_HUNT написа: Мисля че видях змиорка :roll: .Все пак съм хващал змиорка в Дунава и десетки в Холандия.Минога никога не съм виждал наживо, а като я гледам на картинка установявам доста прилики със змиорката.Ама за иглата съм 100% сигурен 8)
Стана ми интересно, защото точно в твоя регион на бента на с. Шемшево след с. Леденика съм хващал змиорка през 1972 г. Майтапа беше, че се откачи и я ловихме с голи ръце из баира. Много се плъзга. Там имам и извадена 4,5 кг бяла мрена в същият ми ученически период на лятно гостуване при бабите. Бях в 4-5 клас.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

До колкото знам Миноги вече няма
http://vertebrata.bg-science.info/cepha.html
Вижте какво пише изчезнал вид
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Единият от 5 те вида морски игли се среща и то доста масово в Дунав. Май отдавна си е така. За морски кончета не съм чувал.
Попчетата в Дунав са 6 вида, от които 5 са си чисто сладководни и само едно, което преди 15 години навлезе масово в реката. Така наречения стронгил. До преди две години беше много масов, особено из каманаците по кейовите стени, но миналата година рязко намаля. Аз лично мисля, че е заради михалцата.
А за миногите - има ги. Ако някой види да се хвали щото е интересно. Дължина не повече от 20 см.
За змиорките - както знаете се разможават в Саргасово море и докато стигнат до БГ ръстат! В българско достигат на размер минимум 85 см. 30 - 40 см змиорки няма. Видели сте нещо друго. :lol:
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Значи греша.Явно съм видял минога :? .Наистина че беше много тромава-нетипично за змиорката.Също беше около 20-те сантиметра.Тази змиорка дето я копнах на Дунава беше около метъра някъде.Бая си похапват пущините докато доплуват в Дунава :twisted:
Joro_Olympus,браво за постижението в Янтра.Сигурно се броят на пръсти хората хванали змиорка в тази река,а и мренчока го бива.Чел съм в научна литература че миноги е имало в Златна панега,Вит и Осъм,ама много отдавна.
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

kalimok написа:За змиорките - както знаете се разможават в Саргасово море и докато стигнат до БГ ръстат! В българско достигат на размер минимум 85 см. 30 - 40 см змиорки няма. Видели сте нещо друго. :lol:
Нъцки - змиорките навлизат в реките като малки полупрозрачни рибки с листовидно тяло - стъклени змиорки - "монте" които не приличат много на възрастните :lol: Едва в сладки води започват да растат и да стават с посочените размери :lol: Това, че в Дунав се срещат само големи може би произлиза от това, че по българския участък се ловят само възрастни екземпляри тръгнали към Саргасово море :lol: Според мен броя на малките змиорчици навлезли в западно-европейските реки и чрез системата от канали попаднали в Дунав е по-голям от броя на рибките извървяли пътя през Черно море. Същото е и с големите рибоци - ударилите ги хормона се пускат по течението - а понякога течението е накъмто България :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Грешката е моя! Става думи за мм, а не за см! Срам....
Изображение
Ето и карта за разтежа! В Дунав може и по-големи да стигат. Няма го на картата!
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Колеги ето ви две игли.Хванах ги днес на педя дълбочина в Дунава.Много са се развъдили гадинките.

Изображение

Изображение
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

На каква стръв е хвана тази гад :?:
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

На ръце :D
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Leo написа:На ръце :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Брат Тин
Мнения: 24
Регистриран на: Вто Дек 05, 2006 16:25
Местоположение: Sofia

Мнение от Брат Тин »

Това на снимките е морско шило (Nerophis ophidion)
"Разпространение : По българското Черноморие навсякаде, в реките Камчия, Ропотамо, Велека, в Боргаско, Мандренско, Варненско, Дуранкулашко и др. езера... Понася големи колебабания в солеността, живее и в сладки води"
Из: "Рибите в България"
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”