Що е то

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

RIMOHIT написа:.....прилича най много на Еврейско попче
...
Според мен е точно това - Ophidion rochei (Cuskeel)
Изображение
Изображение
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Размера и други работи не се връзват за да е еврейско попче.
1.описанието на семейството:
а) покрито с дребни незалягащи се люспи
б) хрилните отвори са големи
2.описание на вида:
а) дължина до 25см, тегло 100-200гр.
б) страничната линия е разположена по-близо до гръбния профил, завършва преди края на тялото
в) видоизменените в мустачки коремни перки не достигат основата на гръдните перки
(Рибите в България)
Не ми прилич обаче и на обикновената змиорка (която пък бива два вида - тесноглава и широкоглава) - тъмния кант на гръбно-коремно-опашната перка, по-големите очи, заострените коремни перки, изтъняването на тялото към опашката. Може и да греша, щото змиорка онлайв не съм виждал. Вероятно е някой морски вид от змиорковите или някакви подобни.
Колегата cerber казва че се среща в Гърция, тъй че е вероятно да е попрескочила и до Черно море :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
gecata_M
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 15:17
Местоположение: Dobrich

Мнение от gecata_M »

Еврейски попчета съм хващал много но като гледам това чудо няма нищо общо с него. Цвета е по-тъмно кафяв,с по-издут корем,на долната челюст има мустачета. има и хриле.Кълве след 22ч започва открая на май. Любима стръв-бяло месо от раци или парче от тях.
............................................................................................
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Латинското наименование е Conger conger.
Живее само в морето
Не е отровно, но ухапването може да е опасно, поради това, че се храни с мърша.
Достигат до 20 и пoвече кила (на места се споменава за женските до 2м. и 65кг.).
Има някои разлики от змиорката и две от тях, е, че горната челюст е по дълга от долната и гръдните перки, достигат почти до главата, докато при змиорката са доста по назад.
Цвета му варира, от светло кафяво, до черно, в зависомост от местообиранието, корема му е белезникав-бял.
Гръбната перка започва от равнището на гръдните перки (поне така прочетох на едно място) и заедно с коремната и опашната, образуват една обединена перка.
До колкото си спомням, също няма нормални хрилни капаци.
Изображение
Изображение
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Браво Изображение Изображение Изображение Изображение
Да пак вид змиорка. Лошото е че ни куцат морските риби и се доверяваме на "Рибите в България", което за мен е едно леко недоразумение! Изображение
Според по-достоверни издания :lol: Конгера се среща по българското черноморско крайбрежие.
Колкото повече, толкова повече!
BUSHY
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2005 11:33
Местоположение: In Female Dreams

Мнение от BUSHY »

Както правилно е отбелязал RIMOHIT това е еврейско попче. С риск да си навлека гнева на въдичарите, ще споделя , че съм хващал /обърнете внимание на глагола/ еврейски попчета в Черно море и по-точно в акваторията на КК"Елените", находящ се северно от гр.Свети Влас. Това се случи през м.Март 1996 година при редовната обиколка на района с харпун в ръка, в търсене на лаврак и калкан. Защо по-горе съм писал "хващам? По време на обиколката, на дълбочина около 3 метра, в пясъчното дъно забелязах люлеещи се белезникавокафяви тела, буквално стърчащи от дъното. Когато издърпах едно от тези създания, с изумление установих, че това е риба, каквато не бях виждал до този момент. "Наскубах", така да се каже десетина от тези риби и първоначално ги показах на един дърт несебърски рибар бай Кольо по прякор "Кефала" с огромен житейски и риболовен опит. Той смутено призна, че не знае що за риба е това и как се казва. По-късно, у дома прочетох в една от книгите за подводен риболов /в момента не мога да цитирам автора й/, че това е еврейско попче. Обръщам внимание, че рибите, които хванах бяха буквално "забити" по около 10 см. в пясъчното дъно с глава в пясъка.
Никога не спорете с идиоти.
Първо те завличат на тяхното ниво, след което те побеждават благодарение на опита си.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Абе, дали някой няма да систематизира и обобщи това, че ми се зави свет :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

и аз вече се обърках но занам , че рибата е точно тази която цербера показа на снимката ... каквато и да е тя
Мже би има какво да се желае о ткниги като "Рибите в България"
Аз съм от хората които обичат да знаят какво точно са хванали или видяли и ми е доста интересно
БЛАГОДАРЯ!
hobie revolution 13
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

а като гледам чичко гугъл кви картинки вади на КОНГЕР !!!
вече съм на 100% сигурен .
Показва и доста едри риби от този вид или поне близки на този вид :shock:
hobie revolution 13
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Еврейското попче е двайсетина санта, а това си е едро. :roll:
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Ето тук намерих различни подробности, включват и динамична карта на ареала на разпространение
http://www.fao.org/figis/servlet/species?fid=2994
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”