Какво ядат големите ...

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Какво ядат големите ...

Мнение от pux »

Наскоро имах добра слука с ето тези балканки:

Изображение

Това само по себе си не е толкова интересно, по интересното е какво намерих в тях:

Изображение

Стори ми се интересно да го споделя с колегите във форума, а също и да ги приканя, ако имат подобни необичайни наблюдения за храната на големите пъстърви, нека ги споделят тук.

Поздрави.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Пухче кажи какво е това на втората снимка че не се вижда добре. :?
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
lubo vasilev
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 15:21
Местоположение: София,Дужба-2

Мнение от lubo vasilev »

добре си е хапнала балканката с искьрски 4о4
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Мнение от pux »

Даааа, точно така! Чоч, както го наричат по Самоковско. А иначе официално се нарича главоч (Cottus gobio). В случая интересното е, че тоя главоч живее в Панега. Аз лично изобщо не подозирах, че там може да има такава риба и доста се опулих, като я намерих. После порових тук-там и даже разбрах, че в случая става въпрос за крайно рядък подвид на главоча - старопланински главоч (Cottus gobio haemusi), който (самия главоч) по принцип си е рядък и защитен вид. Как е попаднал в Панега - ами нали има подземна връзка с Вит, където всъщност живее въпросния свръхрядък подвид.
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Тая Панега вярно е мистична река. Миналата година на суха муха хванах някаква риба дето не ми приличаше на нищо познато. Нямах фото за да я снимам, но доста се пулих преди да я пусна обратно.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
vidalix
Мнения: 1052
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:37
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от vidalix »

Здрасти Боро,
Чувал съм от хора от Румянцево, че в Панега е имало главоч и са го ловили по типичния Самоковски начин - с вилица. Преди време обаче / май още преди 1989г./ от завода изтекло голямо количество мазут и главоча дал фира. Но твоето наблюдение оборва теорията за свършека на главочовия свят, което е супер новина - реката се е изчистила и възстановява популацията на главоча!
Тая краста начесване няма!
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Vidalix, главоча го е извадил Пукса от корема на някаква балканка. Пък и досега не съм чул главоч да е налитал на суха муха :wink: . Моята риба беше с размер около 15-те сантиметра, мязаше на бабушка само дето беше сребриста отвсякъде и корема и беше ненормално подут - нещо като при декоративните риби. При това рибата скочи по сухата муха и в началото помислих, че е поредното кленче или маломерна американка, но това рибе ме изненада.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
vidalix
Мнения: 1052
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:37
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от vidalix »

Така де... обърках адреса:)
Тая краста начесване няма!
miron
Мнения: 474
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 22:52
Местоположение: Sofia,Скравена,Sunny Beach

Мнение от miron »

BOROOO написа:Vidalix, главоча го е извадил Пукса от корема на някаква балканка. Пък и досега не съм чул главоч да е налитал на суха муха :wink: . Моята риба беше с размер около 15-те сантиметра, мязаше на бабушка само дето беше сребриста отвсякъде и корема и беше ненормално подут - нещо като при декоративните риби. При това рибата скочи по сухата муха и в началото помислих, че е поредното кленче или маломерна американка, но това рибе ме изненада.
:D :D :D Твойта мистериозна риба си е била обикновен "пръскач" :roll:
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

miron написа:
:D :D :D Твойта мистериозна риба си е била обикновен "пръскач" :roll:
Мироне, кофти е снимкта ама си е главоч. Не искам тепърва да влизам във спор, ама колегите са прави. Инак пръскачи по Панега - бол.
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

Според мен големите ядат малките:winkТова в корема на тая пъстърва е неква новопоявила се форма на живот, дължаща се на глобалното затопляне.: Иначе по Панега нищо ново, още учим пъстървите да събират скакалци по ливадите рано сутрин.Пример за минимален оток от Веца. :shock: http://forum.fishing-mania.com/album_pa ... ic_id=9858
http://forum.fishing-mania.com/album_pi ... ic_id=9859
http://forum.fishing-mania.com/album_pi ... =9860[url]
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Я, ами то няма хич вода в най-хубавия участък! Уж минимален отток трябва да се поддържа някакъв. И сайта на ИАРА не работи...
Malibukayak X-13
><((((*>
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”