МИХАЛЦА

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
laplandeca
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 986
Регистриран на: Пон Фев 04, 2008 21:16

МИХАЛЦА

Мнение от laplandeca »

Не знам дали тук е мястото на това питане , ама да питам Дунавските рибари.При нас имало доста от тази риба и понякога едри ,над 5 кила.Как я ловите и какви места предпочита рибата.Когато е студено ловили се през деня?
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: МИХАЛЦА

Мнение от Димитър Тодоров »

laplandeca написа:Не знам дали тук е мястото на това питане , ама да питам Дунавските рибари.При нас имало доста от тази риба и понякога едри ,над 5 кила.Как я ловите и какви места предпочита рибата.Когато е студено ловили се през деня?
Точно тук е мястото,колега.. :)

Интересно създание е михалцата.. :roll: :) Руската дума е ,,налим,, , а
,,латините,, са я нарекли Lota lota..
По нашите земи,балканските,е единственият представител на семейството на Треските.Хищник от всякъде,тоест-яде всичко.. :lol:
Студенолюбива е и това определя начина й на живот и съответно,на риболов. Активизира се есенно време,когато температурата на водата падне под 8 градуса и това при нас се случва обикновено към края на октомври..началото на ноември..Пикът на активността й е в най-студените месеци/дни от зимата- декември,януари..Мръсти обикновено в началото на февруари,когато рибите се събират на големи групи и се отправят към познати от предни години мръстилища.
Малко след мръстенето отново се активизира и така до края на март..началото на април,когато температурата на водата надвиши 10..12 градуса..Тази година това при нас се случи рано и михалцата престана да дава признаци за живот още в началото на месец март.
Рибата е откровен нощен хищник и ,както казах,предпочита студените
нощи.. :lol: Когато падне ,,малкото,, зимно слънце и задуха северняка,
грабвай въдиците и още някой луд за партньор и тръгвай на лов.. :D :wink: Рибата си има специфични стоянки..местообитания и,ако не си подготвен в това отношение и застанеш на произволно място,шансовете ти не са големи.. Какви места предпочита..
Тихи и по-дълбочки..с каменисто дъно и множество възможности за укрития,било то камъни или корени..Обратното течение е плюс отвсякъде..Особено подходящи точки са дълбоки заливи с твърд грунт и камъни,обратно течение..Ако залива е с дълбок,отвесен бряг и едри ,нахвърляни камъни до брега,можеш да я търсиш непосредствено пред тях..И като цяло,мисля,че няма особен смисъл да я търсиш много надалеч,дори и при плитък бряг,защото нощем тя доближава брега..
Стръвта може да е мръвка всякаква..,каквото ти е на сърце и по джоба..
:) При нас я ловят на жива рибка,мъртва рибка,грозд торни червеи,карантия всякаква- пилешки черва..воденички..дробчета..разбра посоката,нали..?! :wink:
Монтаж на дъно с единична кука е достатъчен.Рибата кълве плахо и гълта дълбоко,а след това не дава признаци на живот,така че проверявай си въдиците при всеки намек за кълване..
Интересното при тази рибка е ,че я привличат шума и светлината,което някои риболовци ползват и съвсем не без успех!
Най-резултатните часове са непосредствено преди мръкване до няколко часа след това..Предполагам,че при студена вода като вашата,ще кълве добре и през деня,АКО си на правилно място.
На спининг,казват ,е трудна..Иска някаква мръвка на куката,другото е шанс отвсякъде..или голям опит,което е трудно.. :)

Хайде,направи няколко излета и напиши репортажи-всички те очакваме с нетърпение! :D

Поздрави!

п.с.Моите собствени михалци са повече от скромни :oops: ,но това не ми пречи да съм добре подкован теоритично.. :roll: :lol: :lol:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
laplandeca
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 986
Регистриран на: Пон Фев 04, 2008 21:16

БЛАГОДАРЯ

Мнение от laplandeca »

Благодаря колега за изчерпателния отговор.Ти ме настрои оптимистично за моите проби на дънен риболов.За съжаление тука рибките обичат да папкат мръвка :lol: , и слабо се интересуват от студеното желязо :lol: .Ама кат се стопли ще меткам и на спининг.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Нищо не ти пречи да опиташ и с ,,Дражкович,, - система с мъртва рибка и баавно стъпаловидно водене по дъното.. Две в едно,дето се казва.. :)
Хем ще има някаква динамика в риболова,хем и шансовете ти никак не са лоши..Просто води примамката по-бавно и прави по няколко секунди паузи в покой на дъното,защото тази риба май не е от най-активните преследващи хищници..

Поздрави и наслука! :wink:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

А! Като каза ,,студеното желязо,, ,та се сетих.. :)
Не знам ти на кой градус си точно,но четох,че далеч на север,михалеца
бил активен целогодишно и го ловели,дори през ,,лятото,, ,макар и нощем.. Ако си ,,достатъчно,, на север,имаш добри шансове да опресниш
българската риболовна школа с нова информация за тази интересна рибка.. :D :wink:
Има няколко подвида михалца..Мисля,че тези ,далечно-северните,са някакви по-светли такива..един вид ,стоят като..мраморни.. :roll:
Много красиви рибки.. :)

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
laplandeca
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 986
Регистриран на: Пон Фев 04, 2008 21:16

за михалцата

Мнение от laplandeca »

На юг се намирам, но тук водата дълго време стои около 4гр. температура.През лятото тук също не е възможен нощен риболов щото няма нормална нощ :lol: :lol: , около месец е постояно светло.Ще пробваме пък ще видим.Ако не е много лошо времето в Петък,Събота и Неделя съм на реката.
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Димитър Тодоров написа:Не знам ти на кой градус си точно,но четох,че далеч на север

Ма то бате (простете за вметката), по-далече на север от тва неговото е само Арктика деба........ :D :D

Лапландецо си е паднал на к..ро откъм риба във водоемите къде се е преместил,деба.......... :lol: :lol: :lol:
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
laplandeca
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 986
Регистриран на: Пон Фев 04, 2008 21:16

БАЯ ДАЛЕЧЕ

Мнение от laplandeca »

Бая вода има тука :lol: .Има и един друг ЛАПЛАНДЕЦ от БГ произход дето е между две езера,и две реки, там има бая taimen и други пъстърви :lol: ,очаквам го като се постопли да се включи.Тука taimen е обикнов. балканка но стига до 5/6 кила.
Егати и чудото, на полярния кръг и пак на кефал да налетиш :lol: :lol: .
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
laplandeca
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 986
Регистриран на: Пон Фев 04, 2008 21:16

za doktora

Мнение от laplandeca »

Blagodarja doktore,6te gledam da napravja snimki na tezi dzverove :lol: .
io6kata
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Юни 28, 2008 23:46
Местоположение: Vraca

Re: МИХАЛЦА

Мнение от io6kata »

Някой има ли имформация тая година дава ли михалцата при това маловодие ?
tonymi
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 18:55
Риболов: Сладководен/Морски
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: МИХАЛЦА

Мнение от tonymi »

http://www.youtube.com/watch?v=08-NxxtV368" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”