Костура и поповите лъжички

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
kozbi
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 10:17
Местоположение: гр. София

Костура и поповите лъжички

Мнение от kozbi »

Питането ми е , ако в гьол нямащ никаква рибна популация , но със завидно количество попови лъжички , костура дали ще започне да се храни с тях ?

Гьолчето е малко , така че няма опция за развъждане на мирна риба , която да "изхранва" хичник , като костура . Но бъдещи жабчета има в изобилие , та се чудя дали да не ги "освоя" с 10тина костура .

Ако би ги ял , то какво наддаване като маса може да се очаква за 100гр. костур първоначално маса ?

П.П. Гьола може би е 100кв.м. с дълбочини от метър до преобладаващи 30см .
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Много интерсна тема, според мен - говоря сериозно. Костурът е изявен хищник - храни се е всичко водни насекоми, попови лъжички, мешести, червеи, малки рибки. Големите костури предпочитат основно рибки, но не биха отказали нищо животинско. Така че, бъди сигурен, че ще се завъдят и ще се хранят с поповите лъжички. Друг е въпроса, дали гьолчето има достатъчен потенциал да изхранва пълноценно голям брой рибки, или всички ще останат дребни, тъй като тази риба регулира размера си, в зависимост от хранителната база. Руснаците дори наричат дребните костурчета, живеещи в подобни на описания от теб водоем като "тревни". За 10-15 рибки първоначално не би имало проблем мисля, поне докато не почнат да се размножават - тогава всички ще издребнеят и по-големите ще се хранят с по-малките, защото костурът е отявлен канибал.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Ще се храни и още как.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
IDA

Мнение от IDA »

...
Последно промяна от IDA на Вто Авг 12, 2008 16:24, променено общо 1 път.
mAnTi
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 11:41
Местоположение: София

Мнение от mAnTi »

И според мен ще си ги хапва но и някой по едричак кефал ще свърши работа според мен е :roll:
Аватар
johny
Мнения: 635
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 20:18
Местоположение: София

Мнение от johny »

Мунчо, не ти ли се струва, че в този гьол освен жаби май друго няма? Все пак е само колкото един апартамент и прекалено плитък. С този размер имам чувството, че като напече лятото няма да има и вода, а ако остане то колко ще е кислорода във водата? Зимата ще замръзва целия. Май и каракуда няма да изкара. А и поповите лъжички са само няколко седмици в годината. Мисля си, че едва ли има и комари.
"Животът е това, което ти се случва докато си правиш други планове" - Джон Ленън
kozbi
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 10:17
Местоположение: гр. София

Мнение от kozbi »

Това с пресъхването е интересен момент :D , последните 3 години определено се нормализираха до някъде водните запаси , които бяха изсмукани през 99'-03' . Така че аз лично се надявам , че няма да пресъхне . Ако пък тръгне да пресъхва ще преместя рибките (стига да мога да ги хфана обратно) . Преди горе споменатите сушави години , точно този гьол не пресъхваше лятно време , другите под него по вирчето пресъхваха , но той не , това ми беше и довода да го съживя.

В съботата бях на Огняново , ужким да лова риба , е хванах едно кленче 10см. много му се чудих какво да го правя , гледайки безбройните пасажи от 10см кленчета плуващи покрай брега реших ,че язовира няма да загуби кой знае колко и го сложих заедно с още 15тина 4-5см бабушки в едно буре и ги пуснах в гьолчето . Бабушките ги лових с рачилото ужким да подщуря костура , ама уви , не му е било ден явно .

Та така , за момента се колебая дали да пусна 3-4 костура или пък да го оставя така както е в момента . Всъщност в момента има около 15 бабушки , един 10см клен , едно бебе кленче (мисля е минало годишно люпило) и бяха към 20 каракудки и каракуди , сега не виждам нито една в гьола , което поражда две съмнения в мен - циганите са ги изловили (февруари ги пусках там) или са се скрили в папурите. За момента мисля рибното население е достатъчно и ще помисля за оголемяване на гьола , има на къде...

А зимата не замръзна целия , няма как да стане това просто :wink: , все пак говорим за гьол на 650м. надморска височина . Понатам като се разелени гьола ще му щракна некоя фешан снимчица .

Идеята ми е насилствено биоразнообразие , а не пълни живарници с риба :lol: . И една риба да оцелее за мен ще е успех :wink: .
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

kozbi написа:А зимата не замръзна целия , няма как да стане това просто :wink: , все пак говорим за гьол на 650м. надморска височина .
.....както го описваш маломерно и обрасло - доста сложна работа ;)
Щото тая зима по-големи и дълбоки обрасли локвета на 100-120м надморска успяха да замръзнат. Не замръзват ако има достатъчно гниеща растителност която да повиши температурата. Но при гниенето се изразходва по-голямата част от кислорода. А ако стане достатъчно студено за да се появи и ледец - пиши го бегал.
Заложи на сигурното - лина и щуката са най-издръжливите риби (поне в БГ) по отношение на ниско кислородно съдържание и висока киселинност. Предвид размера и една щука му е много :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
mAnTi
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 11:41
Местоположение: София

Мнение от mAnTi »

:mrgreen: е толко ли е малък едва ли ще е по малък от гиола който ще изкопам на село с лопата :lol:
kozbi
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 10:17
Местоположение: гр. София

Мнение от kozbi »

[quote="Gaspoud d"Ankh"].....както го описваш маломерно и обрасло - доста сложна работа ;)
Щото тая зима по-големи и дълбоки обрасли локвета на 100-120м надморска успяха да замръзнат. Не замръзват ако има достатъчно гниеща растителност която да повиши температурата. Но при гниенето се изразходва по-голямата част от кислорода. А ако стане достатъчно студено за да се появи и ледец - пиши го бегал.
Заложи на сигурното - лина и щуката са най-издръжливите риби (поне в БГ) по отношение на ниско кислородно съдържание и висока киселинност. Предвид размера и една щука му е много :lol:[/quote]

Щукле съм държал в ръцете си само когато преля нашия язовир и рибката на Венцито се "разбяга" по ливадите... така че въобще да не намесвамe този подвид крокодил :lol: .

Може би трябваше да започна с ето тази снимка http://sekviraboti.hit.bg/SL270172.JPG , че то не беха микроязивири , квартални локви по улиците и т.н. ... стеничката се вижда , а на дясно водата стига до дънера на върбата , но има капацитет и да я подмине , за сега умувам технологията по затапване на пробойните в стената :lol: .

А по важното е ,че това което ме интересуваше го разбрах - костура маа квот намери :lol: .

Пожелавам ви някакси неусетно изчакване на срока забраняващ риболова по обществените "гьолове" :!:
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

На темата,
от много години ходя на почивка на палатка на Доспат. Ловим предимно костури и пастърва. От лодка в заливите на подвижно на дълбочина 7, 8 метра. Първоначално когато отидем си караме бидона от зеле със "щипок" - 600 - 700 бр. Изкарваме до седмица. След което години наред ловим с перде попови лъжички в крайбрежието и разливчетата. Няма по-вкусна примамка за костура. Единственото е че с една попова лъжичка хващаш само един костур, щото той ги лапа като бонбони. Закачаш поповата лъжичка през черепа. Куката минава през отворената уста и излиза отгоре през черепа. Стават и когато имат крачета, но още не са жабета, тогава като го закачиш така се хваща за куката с крачетата като гимнастик. невероятно добър усппех има и на двете.
Дано и вие имате същия успех - на слука.
Аватар
Boci
Мнения: 4886
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 22:43
Риболов: Feeder,carp, ICE fishing and spining
Местоположение: Sofia
дал Браво: 261 пъти
получил Браво: 1622 пъти

Re: Костура и поповите лъжички

Мнение от Boci »

kozbi написа:Питането ми е , ако в гьол нямащ никаква рибна популация , но със завидно количество попови лъжички , костура дали ще започне да се храни с тях ?

Гьолчето е малко , така че няма опция за развъждане на мирна риба , която да "изхранва" хичник , като костура . Но бъдещи жабчета има в изобилие , та се чудя дали да не ги "освоя" с 10тина костура .

Ако би ги ял , то какво наддаване като маса може да се очаква за 100гр. костур първоначално маса ?

П.П. Гьола може би е 100кв.м. с дълбочини от метър до преобладаващи 30см .
преди време ходихме на един водоем,на който ловяхме костури именно на попови лъжички,бяха в изобилие там и рибите се ловяха най-добре на тях...пробвали сме и на друга стръв ,но кълванета бяха доста по на рядко
2007-2009(15) 2014-2015(16) 2020-2021(10) L(51) L2(25)
2009-2010(25) 2015-2016(11) 2021-2022(16)
2010-2011(14) 2016-2017(23) 2022-2023(1)
2011-2012(19) 2017-2018(11) 2023-2024(3)
2012-2013(17) 2018-2019(16)
2013-2014(14) 2019-2020(10)
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”