Познавате ли тази рибка ?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

http://bbf.biodiversity.bg/files/doc/re ... -short.pdf
Велека е една от най-проучваните в ихтиологично отношение реки в България. Както е видно от доклада и има информация от най-скоро време.
Дотолкова доколкото нито във Велека, нито в Резовска са описани бабушки и червеноперки - добичето на снимката е лупавец. Ще погледна дали вече не са го отделили като отделен вид и ще пиша по-късно.
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Благодаря колега ! Прегледах доклада внимателно и останах с много добро впечатление ! Разбрах , че в р.Велека няма Червеноперка от вида Scardinius erythrophthalmus ; няма Бабушка от вида Rutilus rutilus ; няма Уклейка от вида Alburnus alburnus . Вместо това има Уклей / Брияна / от вида Chalcalburnus chalcoides ; има Лупавец / от рода на Бабушката / от вида Rutilus frisii ; има Пръскач / Говедарка/ от вида Alburnoides bipunctatus. Проучването обаче е стигнало до с. Бродилово без приустиевата зона ,която обхваща горе-долу 5-10 км от лимана нагоре срещу течението ! Освен това разбрах , че при изследването реката се дели на отделни пунктове и според тази таблица Лупавеца е с много малко шансове точно аз да го уловя на въдица при положение , че конкурента му Говедарката /Пръскача/ се е разпространил масово по всички възможни пунктове на реката !
Мани другото , но всеки път да ловя само Лупавци , не че имам нещо напротив , ама някак си не ми се вярва ! То Лупавеца става голямо добиче и в наши дни е рядко срещан вид ! Поради това по-скоро си мисля , че улова ми е бил от т.н. Говедарка /Долчинка/ отколкото т.н. Scardinius graecus , тоест обърках се , исках да напиша Rutilus frisii :roll: Аз тия си ги хващам само около моста , дето преди беше гранична зона .
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Лупавеца е доста соленолюбив и рядко напуска устията на реките. За възрастните това важи с още по-голяма сила. Те навлизат в реката само да хвърлят хайвер и веднага се връщат обратно. Така че е трудно да хванеш нещо по-едро в реката. Това са подрастващи малки, които се хранят в устието, но и те рядко отиват по-нагоре по реката. Това е и причината в доклада вида да е доста оскъден, както сам отбеляза устието не е изследвано. Изследването е правено с електрофишери и те не работят в макар и слабо солената вода на устието (акумулатора заминава за секунди :lol: ).
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Сиреч това :
Изображение се е пръкнало от това :

Изображение и е като това :

Изображение
pi4a94 написа:виж очите :wink:
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Взех, че се загледах в снимката. Не е върха на сладоледа, но става. Горе долу успях да преброя люспите в страничната линия и са около 40! Недостигат около 20 за да е лупавец. Ириса е почти червен. При лупавеца е сив или слабо жълтее. Устата е крайна, при лупавеца е долна, а при червеноперката леко нагоре. Единственото рибе което остана и отговаря на всичките тези белези е малкия кефал. Опашката не се вижда добре и не може да се каже имали тъмна ивица.

Petroleuciscus borysthenicus
Изображение
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Да ! :D Това трябва да е ! Разгеле ,откога му се чудя . Снимката е от мобилен телефон . Благодарности на всички участвали по темата до сега !

PS Между другото , за "пич"-кефала от Велека намерих в нета още една снимка , която окончателно ме убеди , че рибката наистина е Малък речен кефал както казаха Doktor-5 и kalimok :

Изображение
Червендалеста Бабушкоподобница Ruthilus Erythro-Incognittis Petrii Milkov 2008
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Сега да не пускам нова тема , много ми се ще да попитам : Има ли някой ,който да може да постне една снимка на вида Лупавец /Rutilus frisii/ , ама не като е станало голямо добиче , а просто като маломерен екземпляр примерно от 100 до 400 грама ?
Дайте да го видиме на какво мяза : на клен ли ; на морунаш ли ; на тумбеста бабушка ли ?
Червендалеста Бабушкоподобница Ruthilus Erythro-Incognittis Petrii Milkov 2008
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от docenta »

Петър Милков написа:Сега да не пускам нова тема , много ми се ще да попитам : Има ли някой ,който да може да постне една снимка на вида Лупавец /Rutilus frisii/ , ама не като е станало голямо добиче , а просто като маломерен екземпляр примерно от 100 до 400 грама ?
Дайте да го видиме на какво мяза : на клен ли ; на морунаш ли ; на тумбеста бабушка ли ?
Ето го въпросният екземпляр - около 150 грама, хванат на Велека в района на с.Кости на минивоблер в края на септември 2008 година. След снимката рибата бе моментално пусната обратно във водата, затова не съм я мерил нито на тегло, нито на дължина.

Изображение

Вижда се, че ирисът жълтее, а ако може някой да преброи люспите, признавам го за баба Ванга :D

А ето и вирът - неземна красота:
Изображение
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Може да е писано вече по-горе, но местните казват лупавец и на речния кефал, каквато е рибата на docenta, според мен.
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Кефал е! Виж корицата на доклада за рибите на Велека.
Колкото повече, толкова повече!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Изображение
Колега Милков това което показа като голямо от снимката на колега от другия форум, е това като малко, дали е лупавец или кефал незнам,но го има само там с точно тая уста. И това е извадено на Кости, местноста е кълката стария път за Бродилово, това рибе става до 2-3 кг ловил съм 1,220кг, ма нямах фото пак на същото място.

И понеже зачесахме Велека и ме обхванаха спомени те малко снимки в студа :wink:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от docenta »

Втората и петата снимка от Велека мисля, че са от вира под свинарника на Пиньо в местността Дарданелата?! Там е доста дълбоко и има лупавци по над две кила.
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

втората и петата са от моста на Велека в с.Кости :wink: първата е от местноста кълката- пътя от Кости за Бродилово а другите са на 200м от моста при устието от мойто си место :wink:
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

quietriot написа:Изображение
Колега Милков това което показа като голямо от снимката на колега от другия форум, е това като малко, дали е лупавец или кефал незнам,но го има само там с точно тая уста....
Възможно е да си прав колега. Снимката е на колегата barutchiata и е пусната като Лупавец , ама да не се окаже , че всъщност е на голям Речен кефал ?! Твоята риба и тази на docenta за мен са чисти речни кефали , макар че местните им викат лупавци . Ловят се на воблери и блесни понеже са хищници . Мисля че вие ловите това :
Изображение

А учените от доклада за Велека под Лупавец разбират това : Изображение

По принцип Лупавеца е вид голяма Бабушка и едва ли ще иска да се лови на изкуствени примамки , както речните кефали . Освен това както каза kalimok полусолената вода на лимана не му пречи . Вижте
къде е харпуниран на другата снимка , барабар с платерините . И накрая като процентно съотношение , според доклада Лупавеца е рядък вид , едва 0,15% от видовете по реката , докато речния кефал е 11,1% ! Та затова ми се искаше да видя снимка на маломерен Лупавец .

ps Понеже снимката на колегата quietriot по-отгоре нещо не се отваря , ще си позволя да я пусна отново , за да не се губи смисъла на темата :
Изображение
Последно промяна от Петър Милков на Сря Апр 15, 2009 22:43, променено общо 1 път.
Червендалеста Бабушкоподобница Ruthilus Erythro-Incognittis Petrii Milkov 2008
petkan
Мнения: 81
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 12:31

Мнение от petkan »

със сигурност не е лупавец !
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”