Да гледаме каракуди

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

Аз просто допълвах :oops: :)
Последно промяна от lorda на Чет Апр 23, 2009 21:43, променено общо 2 пъти.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Супер! Така се получава далеч по-пълна картина на ситуацията :) Аз например за скобара точно не бях чувал :oops:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

Нека г-ца, Николова обърне особено внимание на следния цитат.
Подкрепям напълно съвета на колегата :D
Васил Ламбов написа: Позволи ми един съвет накрая-бъди по-активна във форума,защото можеш да понаучиш доста интересни неща,които не се учат в университета,а и ти можеш да ни научиш на нещо ново.
Успех.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Ама колко сте любезни просто нямам думи ! Браво ...

Сега по темата !

От моя скромен опит като риболовец съм ловил не веднъж каракуда с коричка хляб хварлена на повърхостта на водата от кадето каракудите се събират и стръвно чоплят ! Така замятах и по-малки трохички с кукичка и тях също атакуваше ! От тук си мисля че не би подминала и малки мушички ! Имах и конкретен случай на едно блато кадето паднеше ли комар той биваше зверски атакуван точно от същите тия каракуди ! Нямаше как да пробвам да ги ловя на комари защото комарите бяха трудни за хващане а и за закачане на кукичката но тя определено ги обичаше и си ги хапваше !

За допълнение ще кажа че освен каракуда в този водоем друго нямаше !
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Pavlina Nikolova написа:Здравейте!
Та въпросът ми е: хранят ли се каракудите с ларви и яйца на комари? А с насекоми върху водната повърхност?
На първият въпрос отговорът е категорично да! Това им е основната храна. За това и каракудата е една от рибите използвана в борбата с комарите в оризищата ,примерно.
Вторият ти въпрос, аз го схванах по скоро като дали каракудата има навик да се храни на повърхността и моето мнение пак е - да. Много пъти съм наблюдавал каракуди да се хранят непосредствено на повърхността като обират разни мекотелни същественца по долната повърхност на листата на шавари и лилии.
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Pavlina Nikolova
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 12:48

Мнение от Pavlina Nikolova »

Здравейте, момчета! (колеги не мога да ви нарека, защото да съм държала въдица половин час през живота си и естествено нищо не съм хванала за това време :) )

Предварително се извинявам за дългия си пост, но искам да ви обясня защо се интересувам от поставените от мен въпроси и се надявам да ми дадете мнение и/или съвет. Горещо благодаря и за отговорите ви до тук. Ще се радвам да получа още и след този мой пост.

Но първо да уточня специално за lorda (благодаря му за уважителното обръщение), че не съм госпожица. :D Свършихме я една с вече бившия ми приятел преди да дойда да уча в София, та той ме последва (по принцип имахме планове да дойде при мен, но предвид обстоятелствата нещата се ускориха :oops: ) и вече не ми е приятел, а съпруг. :wink: И си имаме малко съкровище-момиченце на почти 11 месеца. И сега съм прекъснала за 1 година по майчинство, но през септември живот, здраве и взети 6 изпита ще продължа обучението си във втори курс (леле, колко още ми остава, а с това бебе и тази специалност ... :| ). Та както и да е - да премина на рибоците.

Преди близо месец си засадих бяла или червена (ще разбера каква е, щом цъфне) водна лилия в една от големите саксии за палми: h=47,5 см (ама че размер давам :D , но така го измерих, пък може и да греша с милиметрите, но това няма голямо значение в случая); d горе = 55 см; d долу = 30 см (литри не измерих, пък нещо не ми се мисли как се изчислява литражът на такава "фигура" :) , затова ви давам размери да добиете представа).
По принцип моята цел беше лилията и не съм имала намерение за животинки, но ми щукна, че може пък да пусна нещо да си плува вътре. Регистрирах се в http://aquariumbg.com/forum/index.php , за да разпитам хората дали има някое животинче, на което дадените условия да му допадат (не съм искала да измъчвам животните, а да имам, ако за някой тези условия са подходящи). Посъветваха ме някои неща, на някои от които обърнах внимание, а на други - не. Както и да е - взех, че си взех златна рибка калико, която умря след 3 дни :( . Първият ден се обърна с корема настрани и я прибрах. Оправи се, след като изходи доста голяма за размерите й фекалия (не спря да яде от нисшите водорасли в саксията) и пак я пуснах в саксията. На следващия ден се чувстваше отлично и помислих, че нещата се нормализират, но в четвъртък (купих я в понеделник и в понеделник вечер я пуснахме при лилията) рибката умря. В корема й се виждаше кръв.
Още преди да я купя се притеснявах, защото част от пръстта, в която засадих лилията, беше купена и с онези бели топчета бавноотлагаща се тор, а четох, че нитратите могат да я убият, затова взехме една рибка и решихме, ако оцелее да й вземем другарче. Е, рибката не оцеля и аз се отказах да мъча животинките, но тази сряда, т. е. преди 2 дни, забелязах, че във водата са се излюпили ларви на комари и реших да пробваме с 2 каракуди за стръв. Знам, че ще им е тясно, но какво повече можеше да им се случи? Да бъдат изядени от заловена щука или сом? Малка вероятност точно те да останат след риболова и да бъдат пуснати в някой язовир???
Между другото рибките са около 8 см, всъщност не повече от 10 см. На едната гръбната й перка има леко разкъсано (просто като срязано, няма липсваща част), а на другата - опашната. Имат няколко липсващи люспи. Предполагам, че това не им е голям проблем???

Та ... това беше обяснението на ситуацията. :D Дълго е, за което още веднъж се извинявам. И сега ... От прочетеното по темата (Българска риболовна енциклопедия на Мир Богоев, http://www.burgasfishingzone.hit.bg/ribi/karakuda.htm и неща по форумите) си направих някакви изводи, но все пак исках да обменя информация и с практиката, а не само с теорията. В другия форум не ми се иска да пиша, защото, когато златната се разболя, пуснах тема за спешна помощ, в която получих и един доста ироничен, язвителен коменатар. Естествено модераторите го изтриха, но не е там въпросът. Аз питах, защото не знам и не мисля, че незнанието е повод да не питам ... А и тук сте все риболовци, така че за таранка ще ме посъветване най-добре. :) Пък и докато търсех информация с търсачката, ми харесаха темите и коментарите, които пишете, така че избрах този форум. :)
Предполагам, че каракудите няма да пораснат повече, но за този обем не ми и трябват големи риби. Чудя се обаче дали ще издържат на неизвестното количество нитрати, разтворени във водата. А също така не знам колко да ги храня. Все пак мисля, че отвреме-навреме трябва да им пускам нещо (между другото пробвах да им дам от храната за златни, но не я погледнаха). Също не знам как ще им се отразят високите летни температури, защото все пак не са във водоем. Трябва ли да сменям водата понякога - за лилията ще е неудачно и по-трудно за мен, а иначе доливам на няколко дена, защото тя се поизпарява? Могат ли да изскочат от саксията и да ги намеря мъртви?
Освен това са доста плашливи и е трудно да се наблюдават. Златната бързо свикна и не се плашеше и от ръката ми, а тези ... Надявам се, че с времето ще свикнат и няма да се страхуват. Мислите ли, че е така?

Извинявам се отново за дългия пост, а и за многото въпроси. Ще се радвам да ми отговорите. Може и да съм изпуснала нещо :D , но щом се сетя, ще пиша. Ще ви постна и няколко снимки скоро, за да добиете визуална представа.

Предварително благодаря на всички ви!!! Наслука няма да пожелавам, че нали влезе забраната вече. :)

Поздрави и весел ден:
Павлина

П. С. Като чета се зарибявам много по риболова. Явно е трябвало да се сдобия с лилия, че да се случи това. :) Иначе мъжо обича риболова, но не му остава много-много време, пък и има зла жена :D , така че ако ходи на риболов, трябва да ме вземе - да излязя и аз сред природата, да се разнообразя, да се пробвам и аз в риболова, че да ми стане хоби :) , а времето не винаги е подходящо за бебета. ;)
А вчера, докато търсих информация за каракудите, така ми се дояде риба, че за малко да си изям домашните любимци ;) , които иначе вече повече от 40 часа се справят добре с нитратите. Та отидохме до МЕТРО и днес ще пека българска пъстърва. :)
Последно промяна от Pavlina Nikolova на Пет Апр 24, 2009 15:12, променено общо 6 пъти.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

След почти старателно изчитане на поста ти, мога да дам следния коментар:
Златната рибка е получена чрез селекция именно от сребристата /а не както много хора си мислят от златистата/ каракуда, т.е. таранката. Именно заради селекцията златната рибка е доста изнежен вид в сравнение със сребристите си роднини. Таранката е една от най-приспособимите и оцеляващи рибки. Минимум кислород, минимум хранителни запаси - пак й стигат. Колкото до торовете... там не знам.. времето ще си докаже. А иначе както почти всяка риба, така и каракудата, расте до толкова колкото големината на "хабитата" и количеството храна й позволяват. Т.е. вероятността рибките да пораснат повече е на практика нулева. За тясното... В аквариум също би им било не потясно отколкото на златна рибка. За собствено забавление можеш да им мяташ по някое червейче :) По принцип таранките понякога също обичат да скачат, а в по-малък аквариум това ми се струва още по-веотно. Оглеждай чат-пат около саксията за някой "люспест беглец". И да остане "на сухо" за няколко часа ама никак не е проблем. Пак казвам - таранките са почти като Дънкан МакЛауд в някои отношения ;)
Гледай си ги с кеф и им се радвай! :)

ПП
Да ти е живо и здраво мъничето ;)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Pavlina Nikolova
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 12:48

Мнение от Pavlina Nikolova »

Благодаря за отговора!
Аз четох, че златната е селекция на сребристата каракуда. Нормално е селекционната форма да е по-"изнежена". Моите каракуди не ги знам от кой вид са, но щом пусна снимки, може да ми помогнете с разпознаването. :)
За оставането "на сухо" - притеснявам се, като ни няма за почивните дни и по време на отпуски, ваканции, но каквото стане ...
Иначе коментарите на всички ви много ме радват и успокояват, че рибките ще се приспособят. Остава само да изчакам седмица-две, за да разбера дали ще се справят с нитратите (иначе четох, че издържат високо замърсяване на водата).
И се радвам, че засега няма ирония в думите на никой от вас. Ще послушам съвета да си гледам рибоците с кеф и да им се радвам. :) А също ще гледам и наистина да науча неща, които не се учат в университета, както ме посъветваха вече 2-ма от вас. Надявам се, ако имам питанки да помагате и занапред. ;)
Весел ден! Чакам още коментари. :)

П. С. Благодаря за пожеланието за малката. :)
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

И аз се присъединявам към пожеланията малката да е жива и здрава, много да и се радвате, да расте в щастливо семейство и обградена от много любов.

Ами аз мисля, че нямам с какво повече да бъда полезен.
Колегата в пълнота е отговорил и моето становище се припокрива с неговото.
Ще следя темата с интерес и ако мога да бъда полезен, ще го направя :)
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Павлинче,когато липсвате от дома,може просто да им опъваш отгоре мрежа за комари,така няма да изкочат от водата...Аз съм гледал каракуди в аквариум,нищо не може да ги сломи.Само те съветвам да не им пускаш много хляб(който иначе много обичат),защото когато е в изобилие,той пада на дъното и след време прави някаква реакция(не съм сигурен каква точно), която се отразява на кислородния баланс.
П.П. Мрежа за комари продават в Практикер и Бриколаж...
Успех и много здраве на семейството!
hvani i pusni
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

И да пукясат ще си купиш нови, но едва ли това ще се случи. Сложи им помпичка за аквариум и им пускай по някой бял червей - купува се от магазините за рибловни принадлежности. :wink: :D
Pavlina Nikolova
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 12:48

Мнение от Pavlina Nikolova »

Отново благодаря на всички ви за пожеланията за малката и семейството ми, а разбира се и за отговорите по темата. Бяха ми изключително полезни, насочващи и насърчаващи. :) Всеки един коментар ми бе от полза.
Ще послушам съветите на Васко да не им давам много хляб (аз им давах 2 пъти до сега), а също и този за мрежата за комари. Как не съм се сетила до сега! :D Освен това ще им пускам по някой червей отвреме-навреме. Вчера им пуснах някаква буболечка, но май не я погледнаха. :)
Иначе засега рибите понасят условията и са си напълно добре, но продължават да са все така плашливи. :? С времето ще свикнат с нас, нали?
След известно време ще ви пиша дали са оцелели. :)

А междувременно кой е най-близкият до Студентски град - София риболовен магазин? Аз издирих единствено в Младост 1А зад Billa. А работят ли събота и неделя и до кога? Че много ми се иска да им пуснем някое червейче днес-утре. :) Може магазинът да е и някъде близо до Бриколаж по Цариградско шосе.

Предварително благодаря!
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Магазина зад Била,ако не се лъжа е Риболовен свят.Познавам хората,много са внимателни,ще те обслужат подобаващо.Работят и събота до 20часа,а в неделя до 14часа.
hvani i pusni
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Така след като поизчетох всичко написано след моя пост мога само да добавя !

Аз съм гледал доста повече от 2 каракудки и доста по големи от описаните като размер в 100 литрова вана ! Живеят си без никакви проблеми стига да имат кислород но аз гледах около 40-50 риби и трябваше постоянно да им доставям такъв за твойте две рибки мисля че няма да има нужда от помпички и тн .... Поглеждай ги ако излязат да дишат с устите над водата значи имат нужда от помпичка ако в момента не разполагаш с такава отсипи известно кличество от водата и долей нова това ще им стигне докато им намериш помпичка !

За храната:

Най-добре изобщо не им давай хляб ! В хляба има мая и когато трохичките които си им пуснала не бъдад изядени и паднат на дъното окисляват водата и рибките ти загиват задължително ! Така че хляб недей !

На храната от златната рибка няма да откажат просто им трябва време да свикнат !

Аз мойте ги хранех с бели и торни червей (има ги в риболовните магазини) за вас ще е най-удобно бели понеже са в по-чисти кутиики ! За тяхното съхранение ползвай хладилник (най-обикновен) в моя хладилник червейчетата живеят две седмици ! След това какавидират (стават на кастери) което също не е проблем за рибките но кастери ще ядът поне след месец два.

От сега мога да ти кажа че за две седмици напред не е нужно да им даваш храна те няма да я ядът а тя ще се отлага на дъното и ще ти цапа водата . Рибките са стерисани от аквариумите в риболовния магазин и от новата среда в която си ги поставила и няма да обърнат никакво внимание на храната ! Това може да обясни и защо не са погледнали храната за златната рибка.

След около две седмици можеш да им пуснеш няколко бели червейчета (5-6 на брой) и ги наблюдавай би трябвало ако са се успокоили да ги хапнат почти веднага.

Така можеш да им даваш през ден или ако си имат апетит и всеки ден по някое червейче но гледай да не остава много храна по дъното (това допълнително замърсява водата)

Ами мисля че е това горе долу ! Гледам съм всякакви сладководни рибки в домашни условия ако имаш още въпроси задавай смело !

Тук във форума има доста капацитети които с радост биха помогнали на коректно и точно зададените въпроси каквито са твойте до момента !

Поздрави и успех с рибките и семейството.
Pavlina Nikolova
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 12:48

Мнение от Pavlina Nikolova »

Здравейте отново, момчета! :D
Отдавна не съм писала, но бях прочела какво сте ми отговорили и наистина ми беше много полезно. Благодаря! Специални благодарности и на Платика, който така старателно и добре ми е обяснил нещата!
Да ви разкажа накратко какво се случи - купихме мрежа за комари и по празниците (1-6 май) рибите бяха "завити". Моето момче се върна няколко дни преди мен и намери едната риба изплувала на повърхността и втвърдена. Другата ... така и не сме я виждали вече повече от месец ... :roll: В началото, щом се прибрах, виждах, че когато изляза на терасата водата се размърдва, но след това всичко спря. Преди седмица-две една вечер хубаво разрових дъното, за да видя дали не се е заровила в корените и това да е причината да не изплува, ако е умряла. Е - нищо. Не можах и да се "ударя" в нея при все, че толкова много рових дъното и "обикалях" из водата, че дори на сутринта ръката ми още миришеше на тиня. Всичко беше много странно според мен ... И тъкмо тази сутринт мислех да звъня на момчето си да го питам дали поне да наторя добре, щом рибата така и така я няма (реших, че може без да сме забелязали, ако е умряла, някоя сврака да я е грабнала от водата, защото повече така и не използвахме мрежата за комари или нещо друго да се е случило, за да не я намерим), а когато излязох на терасата, видях, че дръжката на едно от изгнилите листа е разкъсана странно на две. Бутнах и нещо във водата (не съм го видяла) цопна. Помислих, че е тя, но после отново пробвах дали може да съм го направила с пръста си и да - възможно е. Но около час по-късно отново излязох на терасата и този път без да бутам отново чух това цопване и листата на лилията се размърдаха сериозно. Вярно е, че сега текат много гнилостни процеси в почвата и постоянно излизат балони с газ, който понякога размърдва листата, но сега не видях такова мехурче, а и звукът и размърдването си бяха силнички ... Та сега си мисля, че рибата е жива, а я бяхме отписали ...
От месец не сме я хранили (вярно, че има някакви нисши водорасли из саксията, лилия, а може и ларви да се излюпват, които обаче не забелязвах и ми даваше надежда, че няма, защото ги яде), не съм доливала или сменяла вода повече от 2 седмици, нивото е паднало, водата си е старата с малко кислород (е то има растения, които все пак фотосинтезират) ... Нитратите няма как да са премахнати напълно ...
Преди, като бяха две, постоянно стояха под листата на лилията и ги забелязвахме, а сега изобщо не я виждаме (е вярно, че и качеството на водата се влоши де).
Та мислите ли, че може да е жива въпреки "условията" (то даже условия не мога да ги нарека), в които е принудена да преживява??? :roll: :? :shock:

Тъй като няма да "източваме" водата от саксията, май ще се пробваме да я :fish9: и така ще разберем. :lol: :wink: :D

П. С. Много се извинявам за многословието си. :oops:
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”