Главоч

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Главоч

Мнение от BOROOO »

Миналата седмица докато бях при пъстървите видях до един камък на дъното ВОБЛЕР :shock: :twisted: :lol: :lol: :lol: :oops: . Оказа се рядко срещаната риба главоч в лек стадий на разложение.

Изображение
Изображение

Рибата е дълга около 10-11 см., но съм виждал и около 20+. За съжаление тогава нямах фото.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
dimy
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 13:27

Мнение от dimy »

тва ми прилича на главош , има ги по искъра от самоков нагоре и по бели и черни искър също
преди 20 -тина години ги имаше много но сега изчезнаха , не кълвът на въдица и се крият под камъните , навремето ги ловяха с вилица
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Те са в червената книга
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от smog »

Токаджий...

Преди някоко години намерихме няколко в същото състояние на Черни искър. Изглежда продължават.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
dimy
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 13:27

Мнение от dimy »

smog написа:Токаджий...

Преди някоко години намерихме няколко в същото състояние на Черни искър. Изглежда продължават.
надали по скоро трашкане , както казах преди 20г имаше много от тая риба , ходил съм с батковците тогав , и я ловеха по 2 начина
1-ви хвърляш камък върху камак след което обръщаш ударения камък и рибата изплува зашеметена.

2-ри начин изправя се една вилица и се закача на пръчка до към 1м дълга зависи в колко дълбока вода ще ловиш , и почваш да прехвърляш камък по камък , обикновено като отместиш леко камъка по течението рибата остава отдолу и с вилицата я бодеш зад главата

а най съм се смял кат някой си бодне палеца на крака вместо рибата :lol:
velislav.zarev
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юли 30, 2009 12:13
Обратна връзка:

Мнение от velislav.zarev »

Главочът (Cottus gobio), познат още и като биволче е доста рядка и защитена от закона рибка. Не бива да се притеснява, а камоли да се лови. Популациите му намаляват и изчезват поради редица причини - главно човешката дейност и разрушаване на хабитатите.

Ето един главоч сниман вчера на ново находище за вида за България
Изображение

А за това че става 20 см - много трудно - ако сте ги виждали във водата пречупването лъже доста.
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: Главоч

Мнение от BOROOO »

След като се присетих за ето тази стара тема мога със сигурност да ви кажа, че в р. Златна панега живее рибата главоч. Ето го мръстника дето вчера изяде на Джогата камолата :lol: :lol: :twisted: :
Изображение
Изображение
Сега като гледам е трябвало да сложа до него нещо за сравнение, по моя преценка рибето беше около 11-12см.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”