Китайски поспаланко

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Последно промяна от Петър Милков на Сря Фев 03, 2010 12:12, променено общо 1 път.
Аватар
kingfisher
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 18:18
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти

Мнение от kingfisher »

Ами честито... Това чудо го познавам от Русия още навремето, там е известен като "ротан". Ако е вярно, че е стигнал дотук, слънчакът ще ни се види като ангелче :)
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Прилича на някакъв вид бибан :roll:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

kingfisher написа:Ами честито... Това чудо го познавам от Русия още навремето, там е известен като "ротан". Ако е вярно, че е стигнал дотук, слънчакът ще ни се види като ангелче :)
Ако не ме лъже паметта ротана е сладководно попче, които в изобилие ги има по Дунава. Или греша?
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Има някакви прилики с попчетата може да е от техния род.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5801
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1636 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Мнение от баш майстора »

на тая снимка изглежда като кръстоска м/у поп и слънчак
Изображение
павката русенски да ги подпуква с микроджиговете преди да са навлезли насам :lol: :lol: :lol:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Къде попчетата са напаст сега остава и тая гад да се развъди и риба няма да остане.Ще са си конкуренция с бракониерите.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Някаква глупост! Видът го има в Дунав поне от 5 години.
Ето една снимка от мен от 2006 година. Тогава и банаджии пуснаха една статия, че са го намерили, мисля край Арчар.
Изображение
Крие се в треволяка край брега.
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
krasimir nikolov
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 17:30

Мнение от krasimir nikolov »

това за мен са си чисти попчета разновидност някаква
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Струва ми се, че отдолу нямат "вендузка" /срастнали коремни перки/ така характерна за попчетата, ако наистина я няма - няма как и да е попче :) Нещо по-"бибанесто" е май :roll: :roll:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Аве каквото и да е, не е добре. Щом няма естествен враг а големината му не е привлекателна за нашите бракониери смятай колко бързо ще се развие и колко успешно ще упосква хайвера на иначе малцинството риби които са успяли да го пуснат. Дано от климата дойде и естествения му враг да си го редуцира. Макар че не ми се вярва корморана да му се намръщи ако ги сбара някаде в плиткажите.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Plat1ka написа:.... Макар че не ми се вярва корморана да му се намръщи ако ги сбара някаде в плиткажите.
И аз мисля така, а и не ми се вярва с този размер да избегне напълно едрите хищници... :roll:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
kingfisher
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 18:18
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти

Мнение от kingfisher »

Значи, поразрових се из нета и открих, че явно има поне два подвида на това чудо. По принцип, правилното название на латински е Perccottus glenii Dybowski, 1877 и наистина е от семейството на попчетата. Произлиза от басейна на Амур (затова е и китайски поспаланко), където си е спял кротко до 1912 г., когато един руски учЕн го е пренесъл в Петербург. После, понеже си е нямал работа :) , го пуснал в едно езерце, и така се е почнало разселването му в Европа. Като синоними дават и названията Eleotris dybowskii, Eleotris pleskei и т.н. За двата подвида - този е от Словакия и наистина много повече прилича на попче:
Изображение
Мисля, че e почти едно към едно с това, което е снимал колегата kalimok. А собствено ротанът, с когото се запознах в Русия, изглежда ето тъй:
Изображение
Виждате, че определено имат прилики, но има и очевидна разлика - ротанът доста понамязва на костур откъм фейс :) Та това животно е страшно нещо - яде хайвера, малките рибки и особено във водоеми, където няма по-голям хищник, е способен да изтреби всичко живо и да ги завладее напълно. Лично съм виждал резултата в 2-3 езерца в един парк в Москва, където по-рано е имало каракуда, червеноперка и други видове, а по мое време беше останал само той. Братухите доста бяха пропищели от него, но напоследък май са свикнали и си го ловят, особено зимата, когато доста активно кълве на дупка. Даже го и хапват - големите достигат 200-300 грама и са доста вкусни - пробвано е :) Така че се надявам, ако не бракониерите, поне кормораните да се погрижат за тези другари :) , щото иначе прЕспективата не е много розова. Ако някой се интересува, тук има повече информация за въпроснио дзвер:
http://fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=4696
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Ами , като им гледам муцунките , все пак се вижда очебийна разлика !Вижте, всички видове попчета имат гръдна перка тип "вендуза" , а на тоя индивид гръдната му перка е като на "морско драконче" .
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”