Самоволно зарибяване

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

ricono написа: Проблема е, че изп. директор - Ерман Занков е поставен на този пост, за да усвоява средства за партийната каса на ДПС, а не да решава проблемите на рибарството в Б-я.
Е......пак си дойдохме на думата :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
И от мен добре дошъл :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
toko
Мнения: 3277
Регистриран на: Съб Май 28, 2005 9:41
Местоположение: София (иначе от Казанлък)
получил Браво: 3 пъти

Мнение от toko »

Мамка им, навсякъде са.
Аватар
Borko
Мнения: 330
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 21:02
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Borko »

Много се зарадвах на написаното от ricono, и по-точно че има хора , които разбират. Зарибяването не трябва да е своеволно , но и да се чака от ИАРА само няма смисъл. както казва Иван не се искат кой-знае колко много пари. Ако се направи една акция да се съберат пари във форума, и хора които знаят как да изберат някой водоем/река и да го проучат, съответно и да го зарибят после с каквото трябва може да се получи добре
I don’t know half of you half as well as I should like,
and I like less than half of you half as well as you deserve.
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Преглеждам темата и ми прави впечатление, че TOD така и не е получил някакъв по-конкретен отговор на въпроса си.
По този повод ще разкажа за един язовир в който бе направено нещо подобно. Язовирчето се намира до едно Троянско село, големината му е около 10 декара, най голямата дълбочина е около 2 метра, дъното е тинесто, и е доста обрасло с тръстика, папур и водорасли. Преди 11, 12 години беше пресушено и всичкия шаран беше изловен, останала беше само една локва в която слънчаците оцеляха. След това постепенно язовирчето се напълни, но никой не ходеше за риба на него, само дечица ходеха да скубят слънчаци. Явно някой беше пуснал каракуда (или патици я бяха пренесли), но в един момент дечицата започнаха да ловят каракуда, и то доста прилична, че като се юрна цялото село, че като почна едно ловене, консервиране, хранене на прасета и каквото още се сетите, докато не я намалиха до толкова, че само по-разбиращите да продължат да ловят не мирясаха. Така или иначе след този бум, и след цялата еуфория, продължила почти два риболовни сезона, беше останала все още доста каракуда, но значително по-дребна. Някъде по това време сигурно някой беше пуснал щука. Аз не знаех за това и продължавах да си ловя каракуда, но ми правеше впечатление, че с времето (говоря за поне 3, 4 години) каракудата постепенно намаля (ходя там рядко- примерно 5-6 пъти годишно), та си мислех, че това е заради прекомерния улов. Преди 4, 5 години чух, че са хванали щука, и пак като се започна една, не е за разправяне. Хора от всякъде, лодки (!), салове (дечицата), въобще пълна обсада. Най-голямата, която се хвана била около 7 кг. Някъде пак по това време се намериха "умни" глави, който прекараха един гриб с трактор през цялото язовирче. До колко е била успешна простотията им не знам (доста е обрасло), но след случката ентусиастите намаляха. Преди 3 години един самодеец го взе под аренда и го източи. В последствие се отказа, но язовирчето стоя една зима почти празно и в локвата оцеляха много малко каракудки и слънчевки (пак). Сега отново е пълен и в него (самоинициативно) са пуснати каракудки и уклей (поне това хванах последния път).
Еиии, уж конкретно, а пак каква лакърдия стана- сОри!
Изводите: според мен е грешка да се пуска такъв сериозен хищник в такъв малък водоем, това наистина се прави в угоителните басейни на шарановите рибовъдни стопанства, но там целите са съвсем различни. Щуката се пуска при едри шаранчета, които да не са и плячка, с цел борба с "плевелните" (каракуди, бабушки, псевдоразбора), които "подяждат" шаранчетата. Във водоеми, които не се използват за интензивно рибовъдство ролята на хищните риби е по-скоро на санитари. По мое мнение, е разумно да се пуска щука във водоеми с големина над 50 декара, така има по-голяма възможност да се стигне до равновесно съотношение между популациите на хищник и жертви за дълъг период от време (при липса на външна намеса).
Как бих го зарибил аз (горното язовирче), или по-скоро как го виждам, като видов състав:
1. За дъното - Шаран и Лин
2. За обрастването - Бял амур
3. За планктона - Уклей и Бабушка
4. Кефал - за да има и някаква риба с хищна мисъл в главата
Дори когато се прави самоволно зарибяване пак трябва да се обмисли, а не да пускаме, каквото ни се лови, където си искаме.

"Искам да знам мнението ви - това полезно ли е за водоема и какви изменения могат да настъпят. "

Ако водоема е голям, според мен това, че е пусната щука няма да окаже голямо влияние, стига да не се прекали и да се вкарат прекалено голям брой щуки. И все пак може да се очаква да намалеят другите видове. Щуката, както е известно хвърля хайвер веднага след разтопяването на леда, за да може малките и да са отраснали толкова, че да започнат да се хранят с малките рибки на другите видове, когато се появят. Въобще тя е доста ефективен хищник.
А и като чета описанието на видовете, ги е имало в язовира виждам, че единствения мотив да се зариби с нея е "да си я имаме да си я ловим".
Така или иначе вече си я имате, така че наблюдавай и анализирай. Времето ще покаже какви ще ги свърши зъбатия звяр.
Не съм специалист, но се надявам горното, ако не е дало конкретни отговори на всички въпроси, то поне да даде основни насоки за размисъл, за евентуалните последствия.
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Мнение от minkata »

Аз имам един въпрос - имайки предвид количеството на рибата в нашите водоеми не се ли намалява много конкуренцията между видовете? Ако се пусне хишник в изтарашен водоем ясно че няма смисъл, но поне за по-големите язовири си мисля че имайки предвид количествата зарибителен материал които се могат да бъдат пуснати "самоволно"(заглавието на темата) няма опасност да пренаселим някой язовир с риба...
П.С. Колега много се радвам че споделяш познанията си с нас и се надявам че всеки може да се обърне към теб за съвет по темата зарибяване.
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Ще помагам винаги, с каквото мога.
Иска ми се да ти отговоря сега, но лошото е, че нямам време, а не ми се иска да отговарям набързо.
Наслука!
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Интересна дискусийка, я и аз да се намеся по въпроса с пъстървите. Знам поне четири реки, в които има и американци, и балканци. В едната тази година си ловихме и от двата вида, като балканката си се размножава в реката, а американката е пусната от един колега и се е приспособила там доста добре. Проблемът е, че част от американците ги поиздърпахме, и се налага да бъдат пуснати нови, нещо което ще свършим до края на октомври.
Проблемът със зарибяванията е, че примерно имаме пари, ама няма рибки. Тая година Клуба по муха и Стари видри направихме съвместно зарибяване на една река с балканци, но преди това се оказа, че рибки има само на две места - на Тошков чарк и Твърдица, другите спрели да люпят, щото няма далавера. Сега се оказа, че имало и на Девин, ама това е още по на Пичковци. Освен това американците са евтини - по 5-8 стотинки, а балканците са на 10-15 стотинки. Ся, ако нашия клуб хипотетично погледнато има право да определя режима на риболов в определена река, на нас ни е много по-изгодно да я набухваме с американци всяка година, нищо че не се размножават, но по тоя начин при регулярно зарибяване ще се поддържа популацията. Американката е много хубава риба, не знам защо някои колеги пъстърваджии - става въпрос за Флайко, Млайко и такива разни (майтап да става, Стойчоооо...) говорят с презрение за нея.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: хай

Мнение от Cougar »

Бат Стан написа: Американката е много хубава риба, не знам защо някои колеги пъстърваджии - става въпрос за Флайко, Млайко и такива разни (майтап да става, Стойчоооо...) говорят с презрение за нея.
Моята първа пъстърва беше американка от 30см, и тогава бях на 12г. Хванах я в река в един скалист вир и тя така дръпна и се метна че след като я изтеглех при мен за сигурност я сложих в 2 реда сакове и я отнесах на 15м от реката преди, с треперещи ръце и крака, да се уверя че съм я хванал. :D Даже веднъж погледнах и в сака да видя дали е още там или е избягала.........

Американките имат едно качество за което малко хора си дават сметка..а именно че са страшно бързи. Може би по-бързи от всяка друга риба. Особенно дивите.

Ловил съм всякакви съомги и пъстърви, но ако трябва да избирам риба за спорт това ще е американската пъстърва.

А за зарибяване........Според мен наистина е по-разумно да се наблегне на балканка, като американки се пускат в малки количества и то едри риби (над 28см) колкото за емоцията и да не забравят хората и за този вид.

Като място където евентуално могат да се размножават.......може би язовирите по Въча и яз Искър са места където може да се пробва. Тук хайвера се хвърля през Април-Май, при нас ще бъде през Март-Април веднага след стапяне на снега. Също тукашните мигриращи форми преминават есенно и зимно време през води които лятото са необитаеми от пъстърва (температурата се качва над 26-27'С, да не говорим за водорасли и липсата на кислород), но есенно време тези води се охлаждат бързо.

Като цяло трябва да се експериментира...........още няма ясно мнение защо при нас рибата не ще да вирее.


Изображение
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

За Бат Стан: Американката наистина е много борбена риба, наистина е по-евтина и по-бързо расте, но смятам, че е лошо да се пуска там, където естествено си се въди балканка. Двата вида се конкурират, а количеството на американката се поддържа изкуствено - значи започва да страда популацията на балканката, която разчита само на естественото си възпроизводство. А покрай американките, които са пуснати, се излавят постоянно и много балканки. Мястото на американките е там, където няма балканка и където тя не може да живее и да се размножава.
Общо по темата: Патиците, дето разнасят хайвер са интересно нещо, обаче в основата на появата на нова риба в затворен водоем, смятам че по-често стоят хората - при това целенасочено. "Самоволното зарибяване" е често явление, което рядко се афишира. И като няма кой да зариби, решението на проблема остава в ръцете на рибаря. Особено за малките водоемчета. Там се прави с каквато прилична риба имаш под ръка.
А за щуките - преди над 15 г зарибявах едно нововъзникнало водоемче около декар (каракуда, кефал, бабушка, кротушка, псевдоразбора, слънчевка). Някои от видовете (познайте кои) попаднаха вътре погрешка. Каракудата се развъди най-много. После един хвърли бомба, щото имало градини наоколо, а рибарите ги били обирали. И доминиращият вид стана псевдоразбората. Гнус! Затова реших да внеса костур. А на следващата година след костура пуснах и щука. После се появиха едни големи каракуди по 500 г, които в малки групи обикаляха плътно до брега, а друга каракуда нямаше. После 2-3 години се лови щука, а накрая и тя изчезна (може би се излови). В крайна сметка не остана никаква риба!
Така че зарибявайте самоволно, но с мисъл в главата.
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

Виж какво Станиле, името ми е Стоимен, а никът Flayko и никога не съм ти казвал, че не обичам американките.Даже напротив, много ги обичам-задушени на фурна!Риби над 30см стават строшно борбени и нервни.Имат голям прираст.Доста по-хищни са от речната пъстърва и е огромно удоволствие да хванеш такава риба на муха.Проблемът на тази риба е че лесно се излавя, не се размножава, и заема хранителната ниша на речната пъстърва.Да не говорим за големите американки които стават отявлени унищожители на малки балканки.Мястото на американката е в реки с по-висока температура и там където няма естествена популация на балканкаАз немога да те съветвам с какво да зарибяваш и се радвам че все пак ще пуснете някакви риби, но ако обичаш не ме намесвай повече в някакви твои умозаключения, без да си схванал за какво ти говоря.Повярвай, това дето си решил да го правиш за първи път, хората го правят от 20 години и са стигнали до някакви изводи.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

flayko написа:Виж какво Станиле, името ми е Стоимен, а никът Flayko и никога не съм ти казвал, че не обичам американките.Даже напротив, много ги обичам-задушени на фурна!Риби над 30см стават строшно борбени и нервни.Имат голям прираст.Доста по-хищни са от речната пъстърва и е огромно удоволствие да хванеш такава риба на муха.Проблемът на тази риба е че лесно се излавя, не се размножава, и заема хранителната ниша на речната пъстърва.Да не говорим за големите американки които стават отявлени унищожители на малки балканки.Мястото на американката е в реки с по-висока температура и там където няма естествена популация на балканкаАз немога да те съветвам с какво да зарибяваш и се радвам че все пак ще пуснете някакви риби, но ако обичаш не ме намесвай повече в някакви твои умозаключения, без да си схванал за какво ти говоря.Повярвай, това дето си решил да го правиш за първи път, хората го правят от 20 години и са стигнали до някакви изводи.
Колега flayko, как като не се размножават имат голям прираст? Имаш предвид че растат по-бързо ли? Или прираст от зарибяване заради евтината цена?
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мнение от Cougar »

Lubo написа: Или прираст от зарибяване заради евтината цена?
На мен ми се струва че ако разликата в цената е само 2 пъти, пак балканката ще е по-насметка защото е доказано че оцеляемостта при американката докато нарстне до 20см е много по-ниска.

От това което виждам стигам до заключението че за нея просто трябва много вода и нещо като или море или голям язовир с дълбочина и температура на водата близо до дъното от 10-15'С.

Любопитното е че в севрна Америка схващането за това коя риба на каква температура издържа е точно противоположно. Тук зарибяват с балканка по-топли води. :shock:
legion
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2005 21:58
Местоположение: Blagoevgrad

Мнение от legion »

ricono това че ихтиолозите са завършили Софииския университет не е признак за качество.Практическото oбучение в университета тъй де упражненията по ЗГЖ в които се включва показването на образци на студентите и те трябва да видят как изглежда дадена риба се правят с едни риби съхранявани във формалин от 10-15години които периодично се вадят и се пляскат в един лиген с етанол от който асистента ни ги показва,от сички тези процедури(най-вече от излагането на кислорода) рибите са почернели,плавниците са изгнили,като прибавим че и рибите са един размер те стават неразличими една от друга,дори за асистента водещ упражнението(дипломиран ихтиолог) и човека решава да ни показва снимки само дето и такива няма и накрая ни показа челюст от бяла акула(с 6 зъба) :lol: Самия той ни каза че когато той е бил студент са му показвали същите риби и те са изглеждали по същия начин :wink:
Тъй че откъм практика обучнието в Софийския куца,да не говорим че на изпита се преписва и хора с отценка 6 не правят разлика между шаран и каракуда или балканска и канадска пъстърва(за канадската 80% от судентите не знаят че я има в България)
Знам че средствата не достигат но най-малко което можеше да се направи е да се осигурят снимки на рибите или пък в едно 20л аквариумче да се пуснат 4-5 гамбрузии и да се каже на студентите ето таз Сев.Американска овивипарна рибка я има и у нас,зарибено е с нея като част от програмата за борба с комарите и т.н.Лично аз разбрах че габрузии има у нас случайно докато бях за риба,преди това бях чел за тях в книги на тема акваристика но нито един преподавател не си направи труда да спомен за тях.
Против зарибяването с канадска пъстрърва съм защото унищожават популацията на балканската пъстърва и в нашите условия не се размножават.
В благоевградско бе зарибявано с канадска пъстърва в една малка рекичка(по-скоро поточе с ширина 1.5-2м),където няма балканка.Вярно за година-година и половина порасна,но за 2 сезона бе изловена до крак една не остана.Аз ходих веднъш най-голямата която извадих беше 0.6кг.Та на въпросния излет докато връзвахме на брега по течението се спусна едно змииче с канадка(15-20см)в устата,естествено наказахме змиичето с пръта и то пусна рибата,която извадихме с живарника докато беше умърлушена.После рибата свести и си я хапнахме :P Та искам да кажа че пъстървата не е обект на риболов само от наша страна има и местни хищници които си я хапват.Зарибяването на реките с канадска пъстърва рано или късно води до обезрибяване,като напълно е възможно конкуренцията на канадската пъстърва да доведе до изчезването на блаканската пъстърва в реките.А балканската пъстрърва макар и по-малка, и не чак толкоз борбена,е по-вкусна,лови се доста потрудно и ако не сме утишли на риба за да се наядем после е за предпочитане:!:
ИАРА според мен трябва да бъде реорганизирана из основи или да бъде закрита.Вместо да се занимават с псевдо зарибяване и други подобни глупости.Липсата на контрол и кадърни кадри(не само сега но и в миналото) е довела до разпостраненито на плевелни риби в цялата страна(Кой е отговорен за распостраненито на слънчатката в южна България :?: ),обезрибяването на реки и изчезването на някой риби.
Няма да е лошо да се занимават със зарибяването на водоеми с изчезващи видове риби например
:!: :!: :!:
Последно промяна от legion на Съб Окт 01, 2005 23:50, променено общо 1 път.
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

Американката в България е внесена за садково рибопроизводство в началото на миналия век, не директно от Америка а от рибарници в Европа.Рибата преди десетки поколения е загубила способността си да се размножава сама, а и такива реки у нас има малко.В момента се внася хайвер на генетично модифицирани риби, които нарастват много бързо-това имах предвид под прираст.Никой няма да си направи труда да внесе хайвер или рибки от дивите американки, а и сигурно ще е много трудно да се намерят подходящи условия за тяхното размножаване у нас.Затова, засега балканката няма алтернатива!Иначе и аз искам да ловя стилхед или липан-прекрасна риба за по-топлите участъци на пъстървовите реки, а защо не таймен-Струма и Искър са точно за него, но уви в момента ИАРА внасят лопатонос :shock: :shock: :shock: :shock:
Последно промяна от flayko на Съб Окт 01, 2005 23:26, променено общо 1 път.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

ИАРА ми внасят това дето ми е неудобно да го кажа! Ама знаете какво искам да кажа! А относно убочението - то не е като обучението, ама нейсе - радвам се че двама малкопишещи колеги се активизираха в новия подфорум. Продължавам да научавам нови и интересни неща!
Поздрави колеги!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”