За щуките,навиците им и.....

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

За щуките,навиците им и.....

Мнение от joco »

Колеги,отварям тази тема,защото според моето скромно мнение,това е една от най-непредвидимите риби.Ходя на няколко постоянни места,но никога не знам каква изненада ще има.Хвърлям до водорасли-казват че там се крие,един излет има,пет или шест-няма.До шавар-пак така.Един излет кълве като луда на каракуда,друг път няма,а смениш ли на слънчевка,червеноперка или костур-удря.Извадиш една от някоя дупка във водораслите и край за целия ден.Друг път съм вадил по 4бр. от една и съща дупка за час-два.Време мрачно,духа лек вятър,не е много студено-цял ден няма пипане.Друг път-яко слънце,жега, и удря през целия ден.Хванеш някоя, стомаха й празен,а остава една за деня.Друг път в няколко извадени щуки съм намирал по една или повече рибки в стомасите,и въпреки това удрят.А би трябвало да не са гладни.
Та молбата ми е ,да споделите и вашето мнение по въпроса.
Последно промяна от joco на Сря Сеп 28, 2005 18:54, променено общо 1 път.
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
azsum
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Юли 02, 2005 18:23
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от azsum »

Тъй като нямам никакъв опит с тази риба искам да питам в кои часове удря най-често рибата - сутрин обед вечер ? Възможно ли е да ти удари щука нощем ?
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

Мнение от joco »

azsum написа:Тъй като нямам никакъв опит с тази риба искам да питам в кои часове удря най-често рибата - сутрин обед вечер ? Възможно ли е да ти удари щука нощем ?
За едно съм сигурен-нощно време не удря.Поне аз не съм хващал.За другото-понякога рано сутрин и преди смрачаване,друг път през целия ден.Трети път-около 4-5 следобяд.
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Най-неоспорваното твърдение е, че когато девойките почнат да се пообличат, щуката тръгва. Лятото в жегите е слаба работа!
От опита ми на тапи, щуката обича наистина мрачно и ветровито време. Но преди десетина дни улових на спининг 1 щука и 1 писалка между 14 и 15 часа, когато печеше зверски и търсех сянка дори, потен като прасе! Последния уикенд с един приятел ходихме близо до София и той закова една двукилограмова, докато водеше блесната до шавара. Това е най-важното - да намериш къде е рибата - щуката е в шавара.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Lubo написа:... Това е най-важното - да намериш къде е рибата - щуката е в шавара.
И това не винаги важи. Чел съм (не съм хващал, уви) за щуки, уловени и в средата на водоем, от лодка.
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

Мнение от joco »

Алеко написа:
Lubo написа:... Това е най-важното - да намериш къде е рибата - щуката е в шавара.
И това не винаги важи. Чел съм (не съм хващал, уви) за щуки, уловени и в средата на водоем, от лодка.
Абсолютно си прав,защото на Стефаново,на дъно от стената на вътре,където е абсолютно чисто,съм вадил щука 4.600.А до шавара е имало дни на тапа и дъно,с прехвърляне на час-час и нещо да не пипне въобще за целия ден.
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
Аватар
ZLAK
Мнения: 2586
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:42
Риболов: ..?...О , да !
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 103 пъти
получил Браво: 137 пъти
Обратна връзка:

Мнение от ZLAK »

azsum написа:Възможно ли е да ти удари щука нощем ?
Наблюденията , които имам са , че най-големите щуки са активни много рано сутрин на зазоряване и вечер на смрачаване. По това време мирната риба е най-уязвима.
Много широко е разпространено твърдението , че нощем щуката не е активна. Не съм ловил нощем , но имам информация от приятел за голяма щука , атакувала въдицата му.
Друга , също така много достоверна информация е от руското списание " Риболов елит". В една статия един от най-големите щукари - Ян Егерс (холандец) разказва следното (цитирам по памет):
...Веднъж бях на семинар по спининг риболов в Англия . Една вечер , докато прескачахме от кръчма в кръчма забелязахме един младеж , който ловеше от лодка в един канал. Позаинтересувах се какво може да лови в това време. Оказа се че лови щука с големи воблери и беше хванал две около 10 килограмови.
............................
От тогава щом видя , че рибарите се прибират - аз тръгвам за риба...

Сега някой да не каже - на чичо ви Ян май са му дошли много биричките ... :wink: :lol: . Той е изключително сериозен и мислещ риболовец с публикации за спининг риболова по цял свят. С основание можем да му имаме абсолютно доверие.
Някой ще каже :
Е ми аз веднъж пробвах , ама нищо не хванах - значи щуката не върви нощем. Е , колко пъти сме били капо и през деня? Не би следвало от това да си вадим изводи.
Смятам , че големите щуки са достигнали до тази си възраст точно защото са много хитри и предпазливи. Имал съм няколко случая в които водя воблер и виждам как от някъде се стрелка огромна щука и разцепва повърхността с тялото си. Точно до воблера ми прави обратен завой и изчезва. Явно го вижда и се усъмнява в последния момент. Ако беше тъмно или сумрак - може би би атакувала смело.
-------------------
Това е от мен. Изводите всеки прави сам за себе си .
" Рано или късно всеки рибар стига до спининга."
Алберт Айнщайн

Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен

Всички се оплакват от липсата на пари, а от липсата на ум - никой.
Еврейска мъдрост
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Здр

Мнение от krasimir »

Щуката знам че кьлве рано сутрин,на свечеряване и в мрачно време...абе каквото казахте дотука...
Понякога си мислим ,,тази рибка е голяма,няма такива щуки тука.Нека да сложим по малка рибка" Преди година есента баща ми извади щука-около 3 кг ,в която имаше около 40 сантиметров кефал !!!
Така че всичко може да се очаква от великата лакомница :wink:
А пьк на какво да я ловим-зависи от сезона,времето (атмосферното налягане),времето на деня и др.
Попринцип знам че голяма щука много успешно се лови на воблер-имитация именно ма малка щукичка,както и сьщото важи за костура...
Така че всичко е вьпрос на преценка.
Аватар
niki(new)
Мнения: 93
Регистриран на: Чет Юли 21, 2005 9:36
Местоположение: Плевен

Re: Здр

Мнение от niki(new) »

[
щука-около 3 кг ,в която имаше около 40 сантиметров кефал !!!
Шегата настрана на мен са ми разказвали за щука ,която е хваната в блато около 10 кг и в нея е имало плуваща мишка. :shock:
Според някои хора блатната щука би посегнало на такова нещо докато речната при това изобилие на храна не би посегнала на мишка.
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Здр

Мнение от SASHO »

niki(new) написа: Шегата настрана на мен са ми разказвали за щука ,която е хваната в блато около 10 кг и в нея е имало плуваща мишка. :shock:
Според някои хора блатната щука би посегнало на такова нещо докато речната при това изобилие на храна не би посегнала на мишка.
Нищо чудно! Братята руснаци си правят специално примамки приличащи на мишка за улов на голями кефали и щуки ... :wink:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрав
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Росен »

Ето на това пробвах предната събота щуките - резултата беше неуспешен, но условията не бяха добри (Шамана писа в "къде,какво") и щуки не бяха хваната нито от нас със спинингите, нито от местните с тапите.

Изображение

Изображение

Поздрави!

П.П. Като хвана с мухарката и с мишката ще напиша - обещавам!
Тони
Мнения: 631
Регистриран на: Нед Мар 27, 2005 14:02
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от Тони »

Хващал съм 1.5кг. щука, с мишка в корема, в старото корито на р.Искър. :roll:
GLIIP
Мнения: 293
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:39
Местоположение: Ст. Загора
дал Браво: 2 пъти

Мнение от GLIIP »

Най-много щуки съм хващал в най-голямата жега лятото.При това не само малки ,но и такива по 2-3 кг.От две седмици през ден ходя на тапа и блесна за щука и нямам удър.Докато на същите места лятото съм хващал винаги.
Най-големия куриоз за мен поне ,беше една щука около 1кг. ,която беше със жива жаба в устата наполовина погълната ,а ми налетя веднага на рибката.Когато откачих щуката пуснах жабата да си оди :D
This is a story about the dramatic relationship between man and a fish
The fish know.
Аватар
niki(new)
Мнения: 93
Регистриран на: Чет Юли 21, 2005 9:36
Местоположение: Плевен

Мнение от niki(new) »

да живеят жабите :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Доста Щуки съм хващал през лятото в най големите жеги самоче на р.Дунав.Както на спининг така и на рибка.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”