червеи в тялото на костура

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Стоян Михов написа:Паразитът е кръгъл червей нематод - латинското му име е Еustrongylides excisus, точно от мандренското езеро съм го определял. Среща се и в попчетата, има интересен жизнен цикъл, но сега нямам много време да пиша, който се интересува да потъси в гугъл с латинското име, би трябвало да излезе някаква информация.
Голямо Благодаря!
От колко време се чудим що за червей е това.
Информацията е изключитено полезна.
Щом ми остане малко време ще разчистя темата и ще я преименувам.
cvtronkov
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Фев 01, 2010 22:30
Местоположение: Пловдив

Мнение от cvtronkov »

Щом спомена река Факийска,нищо хубаво не мога да кажа за нея,смисъл от гледна точка на хигиената,защото до колкото знам в нея се исипват лайната на Бургас и околностите,но съм правил доста успешни излети именно на нея. :) Внимавайте!!! и ако някой може да ми даде отговор на въпроса за скобари в пловдив,ще съм му много благодарен! :)
Ако искаш да си щастлив цял живот,стани рибар :) Наслука на всички колеги!!
RiverFisher
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2006 17:09

Мнение от RiverFisher »

В момента информация за заразени с този паразит риби има и от река Марица. :?
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Препържи ги добре и нямаш проблеми. Това важи от както е пусната темата - 2005г.
PlayDaniel
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 12:51

Мнение от PlayDaniel »

Здравейте. Тези които разбират английски, могат да прочетат следните неща:
http://www.michigan.gov/dnr/0,1607,7-15 ... --,00.html

http://www.ohioseagrant.osu.edu/_docume ... 0catch.pdf

А за тези които не разбират, с две думи: тези паразити могат да заразят човек в много редки случаи, но за да сте сигурни, рибата трябва да се сготви добре ;)
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Doktor-5 »

Този паразит се появи в Бургас ,ез.Мандра за първи път през 1978, тогава започна да се появява тук таме. Помислихме, че е временно явление и ще отшуми. За съжаление, заболяването обхвана масово хищните риби в езерото и даже се появи в месото на мидите. След години, кагато бях вече студент по вет.медицина с професора завеждащ катедрата, започнахме яко проучване. Донесох живи мостри, от различни видове риба, изписах сумати листи наблюдения. Докато продължи следването ми не можахме да квалифицираме паразита. Прилича страшно много на филометра, но има дребни морфологични разлики, като брой на семенниците, яйчниците, формата на хранопровода и други подобни.
Друго съмнително нещо бе, че според световната литература филометрата засяга основно шарановите риби и се локализира под люспите. Преди няколко години бях на семинар по паразити при рибите и там влязох в лют спор с колегата водещ семинара. Според него каракудата в Мандра била космата от този паразит. :shock:
Както и да е, основните разминавания са: - локализацията и губещата се фаза от яйцето до личинката, която заразява рибата.
Вероятно е някаква форма на филометра, но за съжаление точно тази форма, която е в България не я знам.
Едно е сигурно - човек се заразява, ако изяде живи паразити! При лабораторно заразяване на месоядни, паразита се локализира в хр.система и започва да снася!
Тези изследвания страшно ми помогнаха при изпита! Познайте каква оценка имам! :D
С поста си не давам крайно определение за паразита, възможно е вече да е отдефиринциран, но отдавна не се занимавам с ветернария! :wink:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
alhrist
Мнения: 89
Регистриран на: Сря Яну 10, 2007 23:15
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от alhrist »

А сега яште суши!
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: червеи в тялото на костура

Мнение от taco »

ЧЕСТИТА ВИ НОВА ГОДИНА, КОЛЕГИ!

Гледам, тази тема не е била активна от шест години...
Та по този повод ето още малко информация.

http://aquariumbg.com/forum/lafche-165/ ... i-choveka/

С пожелания за тежко сгънати пръчки през новия сезон от едри риби,
и много приятни емоции!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: червеи в тялото на костура

Мнение от Мунчо »

Баси мамата, то човек и рибар да не е на днешно време - то не стига, че няма риба, а толкова паразити дебнат...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: червеи в тялото на костура

Мнение от tiso »

Мунчо написа:Баси мамата, то човек и рибар да не е на днешно време - то не стига, че няма риба, а толкова паразити дебнат...
я споко бе Ичка.
Метагонимозата е болест разпространена предимно в Япония и Китай , там където се яде тонове суши.
Нанофиетозата пък се среща в северна Америка.
Повечето болести описани в статията са много редки и нашите риби на са гостоприемници на причинителите.
А в аквариум бг. може да срещнеш страхотни бисери граничещи с малоумието , които не до там грамотните админи приемат за ''чиста монета''

Ти колко суши и колко опушени сьомги си изял през живота си , че се шашкаш....
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: червеи в тялото на костура

Мнение от Doktor-5 »

Да бе, да!
Чи барон Мунчхаузен никога не сяда на маса с дама без суши.
Суши и после муши! :lol:
Наздраве Ичка! :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: червеи в тялото на костура

Мнение от tiso »

Doktor-5 написа:Да бе, да!
....никога не сяда на маса с дама без суши ....
:lol:
Наздраве Ичка! :D
Ах тоз ДЯВОЛ.
Пък ние си самопрецакваме задниците по тез столове.
Наздраве и от мен.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”