червеи в тялото на костура

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
РибаР
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 23:47
Местоположение: Бургас

Мнение от РибаР »

Направих няколко снимки на паразитните червеи ,но са лоши понеже съм ги снимал с телефон.Как да ги кача за да ги видите?
Аватар
Ninam
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 22:49
Местоположение: Chattanooga, Tennessee

Мнение от Ninam »

Трябва да ги качиш или в дата.бг или в бол.бг...в някъкав безплатен сайт, и да вкараш линковете на снимките с "[img]...[/img]" в поста си мисля че можеш да ги качиш и в снимка.бг и яхо."сом" :lol:
РибаР
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 23:47
Местоположение: Бургас

Мнение от РибаР »

червеите са дълги около 4 см и дебелина около 1 мм
Изображение
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Ще помоля колегите, които срещат този паразит да обърнат внимание, дали в плавателния мехур (по стената му) има малки червейчета, сиво-бели с дължина до 4 mm. Това са мъжките паразити, на Филометроидозата. Те се откриват там целогодишно при опаразитените риби.
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

Няма нужда значи да ги снимам - тези са гадовете същите.

И кво викате - не са опасни а?

Между другото имам сведения, че намаляват в процентно отношение през годините.
dsa
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Окт 30, 2005 12:04
Местоположение: BURGAS

Мнение от dsa »

КОСТУРЪТ И БЯЛАТА РИБА В МАНДРЕНСКОТО ЕЗЕРО ОТ ГОДИНИ СА ПЪЛНИ С ТЕЗИ ПАРАЗИТИ.ЗАРАДИ ТЯХ НЕ ХОДЯ ЗА КОСТУР.ПРЕДИ БЯХА ПО ЕДИН ДВА В РИБА И СЪМ УСПЯВАЛ ДА ГИ МАХНА,НО СЕГА ЦЕЛИТЕ СА ПЪЛНИ.НЯМА ГИ ОНИЯ КИЛОГРАМОВИ КОСТУРИ И БЕЛИ РИБИ ПО МЕТЪР,СЕГА ИМА САМО ДРЕБОСЪК С ПАРАЗИТИ. :cry:
vE
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

На "Тича" костура е пълен със такива гадини.На "Цонево" също.Намират се под кожата и около хрилете.Ял съм.Според мен не са опасни.
Добре е да си добър
Аватар
veselinov
Мнения: 308
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 23:35
Местоположение: sofia

Мнение от veselinov »

Някой срещал ли е тая гад в риба от яз. Искър. Не ми стана ясно бият ли на очи като се одере костура или ги търсиш понеже знаеш, че вероятно ги има?
Ricono,понеже съм сигурен ,че се занимаваш професионално с тематиката и сигурно си събрал доста база данни,ще те помоля да обобщиш относно : 1. разпространение в БГ
2. само по хищника ли?
3. доколко е опасно?

Благодаря и от името на останалите заинтересовани...! :!: :!:
match & feeder only
mAnTi
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 11:41
Местоположение: София

Мнение от mAnTi »

Здравейте колеги,преди години с родителите ми ходихме на язовир не помна кой и ловихме костури.Майка ми ги одра и ги осоли тогава започнаха да излизат абсолютно същите.Мисля,тъй като бях 7ми клас и учих за ендо паразитите и мисля,че това са вид паразити който могат да се разпространят и в човек но не съм сигурен :( .Така че по-добре потърсете в книга.
Аватар
CERRUTI
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 11:23
Местоположение: СОФИЯ
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 16 пъти

Мнение от CERRUTI »

Темата е доста стара но все пак се надявам някой да ми отговори,защо само хишните риби имат това заболяване?Защото в Мандрата в Бургас каракудата и шарана нямат, а костура е пълен???
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Мнение от antoanBS »

наистиуна предимно в бургас се наблъдава това с червеите и то само на хишника костура и сулката са пални с червеи друг е въпроса че в бс вече няма каде да се хваща риба:)
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
SixKillerVR6
Мнения: 169
Регистриран на: Съб Май 02, 2009 15:21
Местоположение: Kostenets/Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от SixKillerVR6 »

Не прочетох на 100% темата но повечето от нея и се сетих че имам една стара риболовна книга в която имаше болестите по рибите.
Та ето снимки от книгата...снимките са с висока резолюция и се чете добре текста...друг е вапроса във снимка.бг дали се вижда добре...ако някой иска ще му пратя по-големи и качествени снимки :)
та ето два варианта с такива гадини на които попаднах.

П.П.: Книгата ако не се лъжа е от 1974г. и може и да не е много близка до действителноста :?

()
http://media.snimka.bg/3236/012728137.jpg
http://media.snimka.bg/3236/012728141.jpg
http://media.snimka.bg/3236/012728145.jpg
http://media.snimka.bg/3236/012728147.jpg
Стоян Михов
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Дек 21, 2009 15:12

Мнение от Стоян Михов »

Паразитът е кръгъл червей нематод - латинското му име е Еustrongylides excisus, точно от мандренското езеро съм го определял. Среща се и в попчетата, има интересен жизнен цикъл, но сега нямам много време да пиша, който се интересува да потъси в гугъл с латинското име, би трябвало да излезе някаква информация.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Като го препържиш добре, нема проблеми и без да ровиш в Гугъл.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”