COD

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

COD

Мнение от joro_olyмпус »

Интересува ме разликата между мерлузата и атлантическата треска. Да не се бърка с бялата риба, която си има цял отделен клас в бодливците.
Интересът ми е чисто кулинарен, защото те такава риба на нашият пазар в чист вид няма. Пробутват ни пангасиуси и мерлузен хек за треска. Моля да не се пускат препечатки от нета - всичко съм изчел, а и достатъчно съм я ловил лично за три месеца на траулер-фабрика за консерви. Интересувам се конкретно дали някой има лична информация за Gadus morhua - атлантическата треска и българският пазар.
Изображение
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

COD требе да е моруна , а на Меджида и на всичко , което се храни с риба по морето у нас търговците му викат "Бяла риба" :roll: За да има все пак разлика при продажбата ! Едно е да предлагаш пържена цаца и попчета, а съвсем друго си звучи Бяла морска риба :idea:
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Пешо, код-ът е атлантическа треска и докато бях юнга на риболовен траулер я ловяхме, само и единствено заради черният и дроб - докато отпочнем риболова в Аляска на сьомга. Демек, преди 100 години я брояхме за боклук - точно, като скумрията. :wink: Благодаря за инфото все пак, ако знаеш нещо повече за пазара ще се радвам да го обсъдим, защото тази риба да не кажа, че превъзхожда калкана - и той е от това семейство, ама доста го доближава.
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: COD

Мнение от Петър Милков »

joro_olyмпус написа:Интересът ми е чисто кулинарен, защото те такава риба на нашият пазар в чист вид няма. Пробутват ни пангасиуси Изображение
Пангасиусиете са сладководните сомове от река Меконг :fish2:
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Иди в първият магазин за риба и виж какъв пангасиус ще ти предложат за бяла риба.
Аватар
Lemuria
Мнения: 683
Регистриран на: Пон Фев 12, 2007 10:09
Местоположение: София

Мнение от Lemuria »

Жоро, около твоя въпрос, у нас предлагат:

Треска от видовете Gadus morhua

Изображение


Сайда Pollachius virens

Изображение


Мерлуза от видовете Merluccius merluccius,

Изображение

както и останалите пангасиуси и тн...

ей-ги по принцип трапезните бели:

http://www.nautic-seafood.com/cm58/


На мен пък наскоро ми попадна това:

Изображение

Изображение

Изображение

продавачът я нарече полярна сьомга

Рибата беше само една сред останалите сьомгови, някой знае ли нещо повече за нея?
http://www.youtube.com/watch?v=2SaFL1ss80k" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1777 пъти

Мнение от баш майстора »

На мен пък наскоро ми попадна това:
не че съм спец ама тва ми прилича на сивен :roll:
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Хайде, не така /riconо/
Сьомгата и треската са от различни видове. Доскоро сьомгата се развъждаше изскуствено, отскоро започнаха в Норвегия да развъждат треска. Защо е така е много дълга и друга тема. Аз конкретно попитах за мерлузата, кодът и липсата им на нашият пазар. Подтекстът е, че на треската и черният и дроб е безкрайно вкусен, сьомгата спират да я развъждат - а матрьошката е че такава риба - треска, навсякъде на корем и с кеф можеш да хапнеш - дорде ти се не пукне тумбата - саде у нас - ядец! ЩО! Ние да не сме у бантустана.... :D Аре - за назе саде маломерни скумрии - мерлуза - ЙОК! :D :wink:
Лемурия - аз на пазар ходя в магазина, а не в интернет. :D Питането ми е - пак да ви препратя към първият си пост е дали някой е наясно, къде у нас е възможно да се сдобиеш с код или мерлуза?

П.П. Другото питане е, каква е кулинарната разлика между тях - защото аз съм изплюскал много мерлуза тук в България по Бай Тошово и много кодове след него - не намирам разлика. Добре, ако може тогава да обобщим - сега почти не ни внасят океанска риба - флота ни умря.
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Абре Жоре,
с какви глупости се заниваш та арчиш енергия бре брат. Земи ела да одим за риба, па да си фанеш (ако можеш, ако ли не ще ти хвана)некоя прясна, па да ти я сготвя, па да я дадем на жените, а ние с тебе да си изядеме пръжените кюфтета бре. Кой нормален риболовец яде риба от магазина бре серсемино ?
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

virbela1 написа:Абре Жоре,
с какви глупости се заниваш та арчиш енергия бре брат. Земи ела да одим за риба, па да си фанеш (ако можеш, ако ли не ще ти хвана)некоя прясна, па да ти я сготвя, па да я дадем на жените, а ние с тебе да си изядеме пръжените кюфтета бре. Кой нормален риболовец яде риба от магазина бре серсемино ?
Ти ял ли си скоро треска, мерлуза или дроб от треска, бре ?
Аз съм ги ловил и ял до насиране. Преди седмица-две пак успях да похапна здраво и много ми се усладиха, та затова питам бре серсемино. :D :D :D
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1777 пъти

Мнение от баш майстора »

elinpelin1
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Апр 15, 2010 11:11

Мнение от elinpelin1 »

joro_olyмпус написа:[ сьомгата спират да я развъждат -]
:lol: Ей тука много се обърка :wink: Ще сменят технологията на развъждане, май.
Капитан АТАНАС АНГЕЛОВ , платил с живота си , служейки на Република България.
Убийците се смеят,
Весело живеят,
ала невежи те,нещат да проумеят,
деца им, внуци в Бездната ще се запилеят
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

elinpelin1 написа:
joro_olyмпус написа:[ сьомгата спират да я развъждат -]
:lol: Ей тука много се обърка :wink: Ще сменят технологията на развъждане, май.
Хич не съм се объркал, а даже и да съм темата изобщо не засяга сьомгата, а треската и то атлантическата. Така, както се развива темата май не намерих нужните ми отговори- освен оня, който сам се налага - треска ще папам отново далеч от татковината - е аз съм лесен в това отношение. Като гледам май тук сам си говоря. Я, моля ключ!

П.П. Само една идея преди мандалото да лопне - да ви отворя, че черният дроб с лимон и черен пипер пие шише водка - одма! :wink: :D
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от nissana »

Жоре,Ванката 007 миналата година я лови тая пущина по фиордите,питай го него.Пиши му едно лично,ма утре ,щот днеска излизе от болница.
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”