Морун-Серни съединения и рибите-питане

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Морун-Серни съединения и рибите-питане

Мнение от esox hunter »

Колеги интересно ми е дали някой има познания по темата какво влияние оказват серните съединения във водата върху рибите.
Ще обясня защо питам: Още миналата година на яз. Морун забелязах, че вода, която излиза от язовира и е отведена към една чешма при пазачите под стената има силна миризма на сяра. Тогава си го обясних или с наичие на минерален извор в самия язовир или на някакви гнилосни процеси, но за второто само предполагам (не съм вещ по въпроса за гниенето и какви съединения се отлагат).
Преди няколко дена обаче бях там и само от едно две измивния на ръцете във водата до брега, силно почти до черно ми потъмня сребърния пръстен. Так ми е потъмнявал преди само от минерална вода със силно съдържание на сяра на едни душове на морето.
Та въпроса ми е как ли се отразяват тези серни съединения върху рибите... :roll: За водораслите ми е ясно действат им като тор иначе не мога да си обясня как само за 2 години язовира бе буквално превзет от тях.
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Самата сяра не е токсична, отровни са съединенията и- сероводород, серниста киселина, сулфати и сулфиди. Съединенията се образуват при белтъчния разпад, като в силно замърсени с органични вещества водоеми могат да достигнат висока концентрация и да предизвикат отравяне на рибата.
Отровените риби умират от задушаване, като токсичния ефект е двустранен, от една страна сероводорода се свързва с разтворения във водата кислород и намалява съдъжанието му, а от друга свързвайки се с желязото в хемоглобина нарушава тъканното дишане.
Отравянето се проявява със забавени дихателни движения (на хрилните капаци), нервни признаци (парези и парализи) и смърт.
В Черно море под 150, 200 метра от повърхността липсва кислород, а има сероводород, това е и границата до която има живот.
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

серни съединения

Мнение от esox hunter »

ricono написа:Самата сяра не е токсична, отровни са съединенията и- сероводород, серниста киселина, сулфати и сулфиди. Съединенията се образуват при белтъчния разпад, като в силно замърсени с органични вещества водоеми могат да достигнат висока концентрация и да предизвикат отравяне на рибата.
Колега ricono благодаря за отговора. Интересното при този язовир е че в него не се втичат замърсени води и като цяло водата е доста бистра. Вероятно тези съединения се образуват при гниенето на водораслите и дънерите с които е пълен водоема. Явно обаче концентрацията на серни съединения се увеличава постоянно защото както споменах по горе преди като си миеех ръцете във водата покрай брега среброто не потъмняваше а сега потъмня от едно две миенета. Според това което си написал и ако тази тенденция продължава рибите там не ги чака нищо добро май :?
Интересно ми е ако се направи анализ на водата какво ли ще покаже...
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Да, според това, което си описал добре е арендатора да направи изследване на водата. Токсичнотта се проявява при достигане на определена концентрация на сероводорода.
Възможно е предните арендатори да са знаели за проблема и за това да са изоставили Морун.
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

морун

Мнение от esox hunter »

ricono написа:Да, според това, което си описал добре е арендатора да направи изследване на водата. Токсичнотта се проявява при достигане на определена концентрация на сероводорода.
Възможно е предните арендатори да са знаели за проблема и за това да са изоставили Морун.
Познавах покрай Алеко единия от предишните арендатори, но не знам защо са се отказали от язовира пък и това едва ли има някакво значение. Би било добре обаче, ако може тези които го стопанисват сега да вземат някакви мерки и да запазят водоема и рибния ресурс в него, защото е много хубав.
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Ходя, на Морун от 84-та година, но никога не ми е направило впечатление, че може да има замърсяване със серни съединения.
Напълно е възможно, да се е получило нещо такова.
Но от къде?
Да има няква биологична маса, която гние не знам. От въздуха да е паднал някой кисилинен дъждец, може. Факт е , че там от 15-18 години се развиха доста водорасли, а риба като кефала намяля драстично. Преди доста години имаше и кротушки.
Не е проблем и ще питам новите арендатори за следният бартер.
Изледване на водата, pH, йони и тем подобни. А в замяна отмняна на таксата за някой и друг излет. :D
Остава и щуките да кълвят!
Според мен в Осъма на 24 км има доста повече неща. :cry: :cry:
П.С>
Сега се сетих на най-голямото ми престояване на Морун през лятото на 94-та, почти 15 дена. Пиехме вода от язовира и бира от Угърчин.
Жив съм, здрав и вероятно корав!
:D :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”