Largemouth-Bass

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
marinkata7
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Фев 21, 2009 21:44

Largemouth-Bass

Мнение от marinkata7 »

Бе гледам по тв как във щатите ловят големи добичета ,и се чудя тази риба дали няма да може да вирее и във България,като все пак е от рода на костура май,а като голимина май го надминава доста,и ще е по яко според мен да има такива риби вместо бодливците
ninja
Мнения: 1636
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 20:35
Местоположение: Перник/София
получил Браво: 1 път

Мнение от ninja »

Привнасянето на хищник от върха на хранителната пирамида, без естествени врагове в новата екосистема, може да има пагубно влияние върху местните видове, били те и бодливци...
Колкото си по-невеж, толкова по-лесно обясняваш неща, от които нямаш понятие.

LZ1AWR
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Нашия костур за нищо не си го сменям! А внесе ли се големоуст амеркинаски косстур... Точно 5 години и в нашите водоеми ще има само басове, басове, басове, басове... и 2-3 древни толстолоба... :?
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Мнение от ogi70 »

Преди да пуснат нилски костур в езерото Виктория ,там имало около 200 местни вида.Сега те са под 10!
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

В Кипър го има отдавна и не създава никакви проблеми.Не е инвазивен и трудно се размножава.Пълно е с водоеми заети само от плевелни риби, където би нарснал бързо.Зарибяването му е възможно, но няма пари и кой да се заеме с това.
В река Мисури има много ендемични видове , но костурите трудно се размножават и не могат да спрат експанзията на толстолоба.Реално се срещат рядко.Има го повече в чистите езера, но и там на малки ята.
Дали ще се намери някой който да финасира неговото интродуциране и рамножаване?
Едва ли...
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

Намерих още нещо:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=b ... wdGYWvJqmQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Има и други интересни риби.Все пак ИАРА да си направи сметка и да помисли по въпроса.
Аз съм бил там на интервю за работа и ги питах точно за тази риба.
Те запазиха културно мълчание по въпроса...
pitcha

Re: Largemouth-Bass

Мнение от pitcha »

„Нашият” костур, доколкото знам – въобще не е наш. Като бях малък – поне в Дунава го нямаше. И той е внесен отнякъде. Не знам откъде, но преди около 40-тина години - ако не се лъжа. Грешка, която не може да се поправи. Защото само лапа хайвера и малките на нашенските риби, без въобще да нараства. Чудя се защо има минимален размер за него в закона. Та мен ако питате – друга такава напаст въобще не ни трябва. При Соц-а са пробвани всякакви ценни риби и само тая беля е прихванала.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от naso »

Чел съм стара риболовна литература и костура е присъствал като местен вид. Но може би е обитавал само определени райони
Аз съм ловил костури като дете през 60те години на р.Тунджа, под новопостроения тогава яз.Жребчево. В с.Баня имах баба и дядо и съм ходил там през ваканциите. Имаше много риба.
В софииско не бях ловил тогава такава риба и мисля, че се появи по-късно
А ИАРА имат да решават много по-важни неща от басовете
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

А ИАРА имат да решават много по-важни неща от басовете[/quote]

Аз пак да кажа - бил съм на интервю в ИАРА,на Витошка някъде беше.Обстановката и хората там могат да да депресират почти всеки.Там времето е спряло.Някой може ли да ми каже колко от служителите там знаят английски...За да се вкарат полезни чужди видове, някой трябва да пробва да мисли различно, да прочете много литература и след това да намери пари.Трябва да се изчака смяната на поколенията за да има промяна.Аз така им казах и те малко се обидиха...
Американският басс е застрашил ендемични видове в Намибия...
В България има ендемични видове, но те са по реките и морските езера.Пълно е с водоеми само с каракуди слънчевки, костури и др. Там може да се зариби бас и колегите да хаващат и да снимат не само щуки.
Рибата може да се отглежда и във ферми и хората да си копуват и да зарибяват както се прави в САЩ.
Проверете какво е огромното видово разнообразие на рибите в американските реки и езера.И навсякъде има басове...
Все пак опира и до доста пари...а тяхното намиране за подобни проекти е почти утопия.
Освен сред колегите да има някое милионерче, което да иска да остане в риболовната ни история..няма невъзможни неща :wink: :wink:
А колегите са прави - слънчевката и костура са вредни и трябва да се унищожават по възможност...дали ще променят закона..те за кормораните доста се мотаха...
Весели празници на всички!!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от RIMOHIT »

Аз съм на мнение , че трябва да се научим първо да пазим и ценим това, което имаме .
Единствените вредни видове сме НИЕ!!!
hobie revolution 13
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от wertus »

От хирургията съм се научил на това: "Преди всичко да не се вреди!".
Никой не знае какви ще са последствията за екосистемата ако басовете попаднат в нашите водоеми. В Гърция може и да не причиняват вреди, но никой не може да предвиди какво ще стане ако този абсолютен хищник попадне в нашите водоеми......
В този порядък на мисли, не бих прегърнал идеята за размножаването му у нас!
Идеята да се отглежда само във ферми или отделни изолирани водоеми ще доведе само до забавяне на разселването му с няколко години! Не случайно в Гърция го има само по островите...като Кипър :wink:
Само си припомнете произхода на слънчаците!
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
pitcha

Re: Largemouth-Bass

Мнение от pitcha »

Пък и парите, които биха се изхарчили за такова нещо - хиляди пъти е по-добре да се дадат за зарибяване с щуки, бели, шаранье, лин и т.н. и т.н. Щото на мен щуките например много повече ми харесват. А и устите им са бая по-големшки.
Не че държавата дава пари за такива дела, но тая тема е дъвкана и изплюта. Обаче има друга свързана тема - може някой ден да отворя такава отделна.
Тук само ще спомена с няколко думи – при 25 кинта билета – толкоз. Ако не почнем сами да зарибяваме – скоро ша я караме само на спомени.
Много ми е чудно – как некой пич, с щекарско оборудване за над десет бона, кисне на некой водоем и реве, че нямало риби. Да не говорим колко народ мааа гащи в чужбина и т.н. и т.н. Всеки ако спести дори само един риболовен излет и парите даде за зарибяване – щяхме да ходим по риби. Ясно ми е защо това не се случва – да не вземе някой да ми го обяснява.
Но сега нека я караме по-весело.
Весело посрещане на новата.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

За интродуцирането на нови видове трябва да се напарвят съответни проучвания и да се поеме известен риск.
Вижте какво са направили във Кипър:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=f ... yeMH7qQsxw" onclick="window.open(this.href);return false;
То не са уклейки,бабушки, костури...явно са искали да е разнообразно.Бяха богата държава и могат да си го позволят.
Като става въпрос за бъдещето на риболова в България - не сте ли забелязали, че по рибиловните магазини,все по рядко могат да се видят клиенти под 25 г.
Интернет промени всичко...
marinko7
Мнения: 434
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 8:49
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Largemouth-Bass

Мнение от marinko7 »

А иначе има ли забрана такива чужди видове изобщо да се вкарват във България
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

Знам че е забранена за внос хишната червена пираня, останалото по аквариумите всеки си го пуска където иска.При нас е умерен климат и повечето умират зимата и не могат да направят инвазия.
Нещтата опират до личен морал.
:fish4:
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”