Мъжки и женски ?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
TeHeB
Мнения: 545
Регистриран на: Вто Апр 27, 2010 14:11
Местоположение: Burgas
получил Браво: 1 път

Мъжки и женски ?

Мнение от TeHeB »

Колеги не съм се ровил за друга такава тема но ако има извинете и направете с тази каквото прецените.



Та мисълта ми е как да различаваме мъжка от женска риба ?
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Мъжките имат тестиси, естествено....женските не :idea:
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 97 пъти
получил Браво: 178 пъти

Мнение от sandista »

В природата мъжките винаги са по-красиви ;)
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Мъжки и женски ?

Мнение от nina »

TeHeB написа:Колеги не съм се ровил за друга такава тема но ако има извинете и направете с тази каквото прецените.



Та мисълта ми е как да различаваме мъжка от женска риба ?
Здравей!
По принцип разликата между мъжки и женски риби може да се забележи при половозрели животни. Като цяло при рибите мъжките са по-малки от женските. Но изключения има. Както има разлика в големината на половозрелите риби :) :)
Не при всички видове вторичните полови белези са постоянно изразени. Това има връзка с цикличността на секреция на хормони от половите жлези. Т.е при някои видове се появяват такива белези по време на размножителния период, кото в последствия изчезват.
През периода на хвърляне на хайвер също се различават по-лесно.Пълните с хайвер женски изглеждат "преяли" :lol: :lol:
Трудно е да се даде точнен и обобщителен отговор. Има различия при всеки вид.
Не знам дали успях да бъда полезна поне малко :)

Поздрави!
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Мъжки и женски ?

Мнение от Doktor-5 »

nina написа:
TeHeB написа:Колеги не съм се ровил за друга такава тема но ако има извинете и направете с тази каквото прецените.



Та мисълта ми е как да различаваме мъжка от женска риба ?
Здравей!
По принцип разликата между мъжки и женски риби може да се забележи при половозрели животни. Като цяло при рибите мъжките са по-малки от женските. Но изключения има. Както има разлика в големината на половозрелите риби :) :)
Не при всички видове вторичните полови белези са постоянно изразени. Това има връзка с цикличността на секреция на хормони от половите жлези. Т.е при някои видове се появяват такива белези по време на размножителния период, кото в последствия изчезват.
През периода на хвърляне на хайвер също се различават по-лесно.Пълните с хайвер женски изглеждат "преяли" :lol: :lol:
Трудно е да се даде точнен и обобщителен отговор. Има различия при всеки вид.
Не знам дали успях да бъда полезна поне малко :)

Поздрави!
Манифик! :lol: Личи си биологичния манталитет!
Поздрав!:lol:

Яни като се видим, бележничето и...за която риба те интересува ще ти кажа! :wink:Темата е доста обширна!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Мъжки и женски ?

Мнение от tiso »

nina написа:
TeHeB написа:Колеги не съм се ровил за друга такава тема но ако има извинете и направете с тази каквото прецените.



Та мисълта ми е как да различаваме мъжка от женска риба ?
Здравей!
По принцип разликата между мъжки и женски риби може да се забележи при половозрели животни. Като цяло при рибите мъжките са по-малки от женските. Но изключения има. Както има разлика в големината на половозрелите риби :) :)
Не при всички видове вторичните полови белези са постоянно изразени. Това има връзка с цикличността на секреция на хормони от половите жлези. Т.е при някои видове се появяват такива белези по време на размножителния период, кото в последствия изчезват.
През периода на хвърляне на хайвер също се различават по-лесно.Пълните с хайвер женски изглеждат "преяли" :lol: :lol:
Трудно е да се даде точнен и обобщителен отговор. Има различия при всеки вид.
Не знам дали успях да бъда полезна поне малко :)

Поздрави!
И аз да добавя нещо към това наистина вярно мнение.
При костуровите риби мъжкият е почти винаги по едър от женската.
Това е нормално тъкй като в повечето случаи рибите хвяърлят хайвера си по двойки като за него най често се грижи таткото.
Най малкото нещо което се изисква в такива случаи е респектиращият размер.
Като цяло при рибите които се размножават като костуровите т.е. по двойки ,мъжките са по големи.
Слънчевата рибка, европейският сом, бодливката, попчетата......
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”