Като няма риба, и ракът е риба

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Като няма риба, и ракът е риба

Мнение от Torsade »

От темата за ИАРА и бракониерите:
Остава си забранта за улов на речни и вече и каменни /поточни/ раци.
Та питам някой знае ли какви са тия каменни раци? Не че е важно, ама се учудих.
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Ако позволи колегата да му разширя темата, какви видове раци има в БГ? Някакви америаканиски, кръгли и не знам още какви. :roll:
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Позволявам великодушно 8)
А за американски раци не съм чувал да има у нас. А на кръглите май им викат криви. Има ги в реките в югоизточна българия. Даже лазят и по брега. Веднъж обърнах един камък на 10 м от водата и от там изпълзяха два :shock:
Malibukayak X-13
><((((*>
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Това е каменния рак:
http://iz.carnegiemnh.org/crayfish/NewA ... entium.jpg
И аз само съм чувал, че го има, но къде :?:
http://iz.carnegiemnh.org/crayfish/NewA ... =Astacidae
Това е страничката, от където е снимката. В нея има систематика на раците.
В Б-я освен споменатия рак има още: Речен рак (Astacus astacus), Езерен рак (Astacus leptodactylus), Пагур (Eryphia spinifrons), Обикновен (зелен) крив рак (Carcinus maenas).
Американските и австралииски видове се внасят с цел интензивно
отглеждане, най-често това са:
Cherax quadricarinatus (редклау) и
Procambarus clarkil (червен блатен рак)
Предимствата им пред нашите видове са по-бързия растеж и устойчивост към заболявания. Самите те пренасят Афаномикоза (чума по раците). Преди години Европа е била засегната от това заболяване, което е било внесено от Северна америка. Преди да се появи Турция, е изнасяла около 7 000 тона Езерни раци, след епидемията износа и намалява на 2 000 тона.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

[quote="ricono"]Това е каменния рак:
http://iz.carnegiemnh.org/crayfish/NewA ... entium.jpg
/quote]
Евалла, за добрия анализ! Аз само знам, че раците е хубаво да се ловят на пълнолуние защото, тогава са пълни-/ щипките с месце, и опашката тоже/ Дали ще са каменни, речни и прочие кулинарно не ме интересува, по-скоро запасите от бира и добра компания. Браво на Торсидето за повдигнатата, често пренебрегвана тема. Ма той в тъмното, докат е чакал Билбо Бегинс си е похапвал здраво рачета и зли духчета. Вкусни са гадовете. :D :D :D
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

И аз, безззценни, обиичам сссладки ррраци да похапввам :lol:
Ама по картинка каменния рак си е рак като рак, само по-син. Не знам от какво им зависи цвета, в баластерните като ловя хващам повече кафеникави, ама и по някой син, дето иначе е съвсем същия.
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

За удобство изнесох следните линкове от сайта на ricono.

Речен рак:
http://iz.carnegiemnh.org/crayfish/NewA ... stacus.jpg

Езерен рак:
http://iz.carnegiemnh.org/crayfish/NewA ... ctylus.jpg

По отношение на горните два, кой е застрашения вид?

Някой може ли да ми обясни как през няколко години се появяват в един язовир езерните и след това изчезват? От къде изобщо идват? Дали като хайвера на каракудите чрез птиците.

А речния рак как изчезна от Струма и притоците й преди десетина години. Ако е имало някакво замърсяване на основната река, тогава защо не останаха по малките рекички. Присъствах на измирането на раците в района на Скакавица. Буквално за няколко дни всичко си отиде. Това беше някъде към лятото на 93 г.

Не можах да намеря кривия рак (Carcinus maenas). Това същия ли е който се намира в яз. Ивайловград. И до ден днешен не мога да си обясня един смътен детски спомен, когато ловехме някакви малки, кръгли рачета в река от Рила. Речния рак ли е било или наистина друг вид?
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

По-застрашен е речния рак, защото има по-високи изисквания към качеството на водата и по-точно към кислородното и съдържание и нейната температура. Докато езерния рак е доста по-непретенциозен към условията на средата (има приблизително сходни изисквания с тези на шарана).
Голяма заплаха за речния рак (и не само за него) според мен е масовата сеч на гори в районите, който са във водосбора на реките, който обитава. Последващата ерозия запълва реките с наноси и рязко влошава условията за развитието му. Наносите унищожават местата за укритие, повишават количеството органична материя, което води до намаляване на кислородното съдържание и повишава риска от поява на заболявания, променя се също температурния режим и мътността на водата, увеличават се пороищата. /Всичко това до голяма степен засяга и пъстървата в тази райони. / Също така е доста уязвим от прекомерен улов. Свидетел съм как в една малка полупланинска рекичка в, която преди 15-20 години имаше много речни раци, в момента са почти на изчезване. Като основната причина там според мен е точно сечта във водосбора и.
Това, което си описал за Струма прилича или на отравяне, или на заболяване. Ако си спомняш би ли описал дали е имало някакви признаци на заболяване и ако да, как са изглеждали засегнатите раци.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Бяхме на палатка около Скакавичкия водопад. Понякога си ловех раци за ядене (а ги имаше в изобилие), но тагова не намерих нито един жив. Под къмъните и корените се метлееха само парчета от раците и тук там имаше по някой все още цял, но мъртъв и вече поомекнал. Та затова заключих, че е станало нещо съвсем наскоро. От тогава няма нито един рак нито по Струма, нито по притоците. Всъщност за притоците не знам кога точно изчезнаха, но го свързвам със Струма. По непотвърдени данни, май са започнали да се появят в Драговищица, но аз лично не съм ги виждал. А какво да кажа за Струма тогава - нищо особено не беше. Имаше си риба, топло беше, водата беше чиста. Само си спомням че имаше много костур и каракуда по вировете и че на сутринта не си намерих живарника с рибите в него. :D
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

ricono написа:По-застрашен е речния рак, защото има по-високи изисквания към качеството на водата и по-точно към кислородното и съдържание и нейната температура. Докато езерния рак е доста по-непретенциозен към условията на средата (има приблизително сходни изисквания с тези на шарана).
Голяма заплаха за речния рак (и не само за него) според мен е масовата сеч на гори в районите, който са във водосбора на реките, който обитава. Последващата ерозия запълва реките с наноси и рязко влошава условията за развитието му. Наносите унищожават местата за укритие, повишават количеството органична материя, което води до намаляване на кислородното съдържание и повишава риска от поява на заболявания, променя се също температурния режим и мътността на водата, увеличават се пороищата. /Всичко това до голяма степен засяга и пъстървата в тази райони. / Също така е доста уязвим от прекомерен улов. Свидетел съм как в една малка полупланинска рекичка в, която преди 15-20 години имаше много речни раци, в момента са почти на изчезване. Като основната причина там според мен е точно сечта във водосбора и.
Много Благдаря, Колега риконо!!! С този си постинг отговаряш на въпроси, които съм си задавал с години и чийто отговори, както виждам, само съм подозирал. Искрено се надявам да не си прав и за пъстървата в тези реки.
Преди 10 години на Праговете гъмжеше от речни раци. Улавяха се дори и на въдица, на торен червей. Сега няма нито един! Или поне аз не съм виждал такъв от 4-5 години... А най-дъртите кленове обожаваха рача опашка ...

Поздрави
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Мнение от Ristich »

Поздравления за Риконо! Наистина речния рак е не само застрашен, а вече и почти изчезнал на доста места. Сещате се какво е станало с популациите му при наводненията тази година. Гадна работа.
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Разбирам, че всички раци, които си видял са били вече мъртви, но все пак ето описание на най-опасното заболяване по раците, което би могло да бъде причина за това, което описваш.
Най-опасната болест по раците е Афаномикозата (рачешка чума), причинява се от паразитната гъба Aphanomyces astaci.
Раците, които са заразени от чума ходят с изпънати крайници и опашки, движенията им са вяли и отпуснати. Заразените екземпляри губят ориентация, появяват се през деня и напускат водоема. Между коремните сегменти се забелязват налепи от гъбните хифи.
Гъбата засяга и разгражда екзоскелата им, в следствие на което раците умират.
Това, че мъртвите са били поомекнали навежда на мисълта, че може и да се касае за Афаномикоза, но аз не съм виждал на живо това заболяване и не съм сигурен до каква степен този признак е характерен за чумата. Също така не знам дали може толкова масово и трайно да унищожи цялата им популация (ще го проуча).
За пъстървата преди години бях чел една статия, която описваше точно този проблем в Англия. Правеха сравнение на състоянието на запасите от пъстървови риби преди и след появата на минната промишленост. Използваните за промиване на рудата води са се изливали в реките, което променило дъното от каменисто песъкливо в тинесто, това довело до силно намаляване на популациите от пъстървови. При нас причината за образуването на наноси е друга, но последствията ще бъдат същите.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

По Струма раците са подложени и на доста бомбардировки, така че... А в Драговищишката наистина има, виждах миналата година долу при устието й, под моста.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”