въпрос за шарана през зимата

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

въпрос за шарана през зимата

Мнение от sleepwalker »

Здравейте,
Интересува ме сега през зимата има ли смисъл да гоня шаран по река Камчия?скоро чух ,че са хванали шаран ,но по скоро на късмет.Излета не е бил специялно за него.

благодаря предварително! :?: :?: :?
Аватар
kamen
Мнения: 302
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 17:34
Местоположение: varna
получил Браво: 2 пъти

Мнение от kamen »

Незнам за река Камчия,но за зимен риболов на шаран ARK да ти обясни :wink:
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
KOP
Мнения: 730
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от KOP »

На устието на Камчия шарани се вадят целогодишно. С мрежи.
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

Аз вече определено смятам, че шаран може да се лови през цялата година. В старите книги пише глупости за това, че при температура под 15 градуса шаранът спира да се храни, а под 8 градуса заляга в ями на дъното и "спи".
Според мен въпросът е в това, че не търси толкова активно храна, колкото през лятото. Иначе ако си му падне червейчето пред устата няма да се откаже.
Миналата година хванах първия си шаран на язовир Камчия на дъно на царевица в началото на април - водата не беше повече от 10 градуса. При това заливът според човека с ехолота беше пълен с шарани, само дето не искаха да кълват. Последния шаран за миналата година го хванах в средата на декември, на частен зарибен язовир, дето се храни целогодишно. Температурата на водата под 5 градуса /сутрин коричка лед/. А там май сега хващат още шарани като се отвори петно в леда след някой по-топъл ден. Има ги много и са свикнали да се хранят.

Резюме - шанс винаги има, ама трябва ти да ги търсиш, а не да ги чакаш да ти дойдат на захранките /които по мое мнение са направо излишни през този сезон/.
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

В неделя на 22.01.06г. лових каракуди в малкото незамръзнало петно на яден язовир в мястото където му се влива рекичката - дълбочина около 0.7м. лових на торен с мач и 2гр. стационарна плувка. Видях с очите си как скочи шаран около 40-45 см дълъг и 20-25 сн широк при това изкочи целия от водата като за снимка. С леката плувка обаче не можах да достигна до мястото. Сега чакам да замръзне както трябва и да ги пробвам.
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Намиарш ги къде са, пускаш им един бял или малко повече, ако има други дребни боклуци и чакаш. Малка топка захранка няма да е излишна:wink:

Ако обаче не е замръзнало с фидера може да направиш чудеса! Само трябва да си внимателен, защото взимат едвам, едвам.
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

ARK написа:Намиарш ги къде са, пускаш им един бял или малко повече, ако има други дребни боклуци и чакаш. Малка топка захранка няма да е излишна:wink:

Ако обаче не е замръзнало с фидера може да направиш чудеса! Само трябва да си внимателен, защото взимат едвам, едвам.
Дай ми съвет - какво влакно? Досега на лед само костури не по-големи от 150 гр. Влакното ме на зимната 0,10 с тест около кг. С това обаче май няма да го извлека от дупката, а на по-дебело дали ще кълве? Щото с мача имах скъсване на повод 0,14, а водата ще си е все толкова. То за скъсването аз съм си виновен, щото преди месец взех 5 кг., а сега се издъних на едра таранка, ама въпреки леда наоколо дърпат като за последно. Скъса защото предната я откачах с пинсета и явно съм наранил повода. И все пак не мога да реша каква да ми е зимната за лед? /Надявам се да не разводнявам темата/
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Todor написа:Влакното ме на зимната 0,10 с тест около кг.
Трудно ще стане с 0,10! Аз ловя с 0,16. Като лежиш на дъното не съм имал проблеми.
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

Мнение от joco »

Понеже се напатих от късаници,на дупка ловя с 0.20-22 за основно(дори и да се отърка в леда,издържа) и повод 0,16,ама по-дълъг,около 50-60 см. и ако слагам плувка-около 1.5 гр.Тежестите ги слагам високо,около вирбела.Става въпрос за дълбочини до 3м.
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

joco написа:Понеже се напатих от късаници,на дупка
Що не ловиш с плетено :?:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

Мнение от joco »

ARK написа:
joco написа:Понеже се напатих от късаници,на дупка
Що не ловиш с плетено :?:
Ами защото сезона на дупка не е кой знае колко дълъг,а и водачите не са подходящи.Опитах да сложа плетено за повод,щото освен пастърва има и щука,но на тази въдица не пипна :twisted: .На другите имаше и удари и извадени,но на нея-йок.Може и съвпадение да е но...
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

Не вие сериозно кажете за плетеното? Дали да е такова или някое монофилно евентуално прозрачно? потъващо кафяво? или още нещо?
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Защо плетено, Колеги? Няма ли да стане като тел от студа? :?
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

Мнение от joco »

Todor написа:Не вие сериозно кажете за плетеното? Дали да е такова или някое монофилно евентуално прозрачно? потъващо кафяво? или още нещо?
За щука ползвам хипрон-бяло зелен и съм много доволен,но след всяко вадене го оглеждам и ако е разбридан го сменям.Миналия път ползвах плетено,черно и както пише последния колега се беше надървило като тел.Сигурно заради това нямах удар.Сега обаче взех 25м. ролка 0.04,зеленикаво и меко,та в неделя ще го пробвам и ще има доклад,както и марката,щото не я помня.
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”