Диетата на пъстървите по света

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
jdbc
Мнения: 611
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 15:31
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Диетата на пъстървите по света

Мнение от jdbc »

От доста време ме занимава въпроса какво хапват пъстървите (най-вече във връзка с неуспеха ми да ги уловя на спининг при висока температура на водата). Разпитвайки Гугъл попаднах на няколко интересни статии.
Както може да се прочете по-долу хранителния режим зависи от много фактори, съответно, въпреки приликите с нашите риби не трявба да се забравят разликите, и да се приема написаното за общовалидно.

Spatial and temporal variation in prey selection of brown trout in a cold Arkansas
http://www.wle.umaine.edu/faculty/coghl ... %20LRR.pdf

Feeding ecology of piscivorous brown trout (Salmo trutta L.) in a subarctic watercourse
http://www.sekj.org/PDF/anzf41/anzf41-319.pdf

The Diet of the Brown Trout Salmo trutta (L.) during the Reproductive Period: Size-Related and Sexual Effects
http://hera.ugr.es/doi/16654961.pdf

Ако някой е попадал на подобни интересни статии моля да ги подели ;)
*** Мухарката си е направо "атомно оръжие" срещу спининга ***

*** In God We Trust. All others must submit X.509 certificate. ***
Asen Ra4ev

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от Asen Ra4ev »

Здравей, колега. Пускам една снимка на американка-43см/1,500, която хванах на спининг след може би най-яростната атака която съм имал. Беше глътнала блесната много навътре и като се опитвах да я откача от гърлото и започнаха да излизат земни червеи - 22 на брой доста големи.

Изображение

Поздрави!
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Рачев, тва твоето е ясно - гладна била, яла червеи, нападнала ти и блесната. Обаче миналия май, някъде в почивните дни по Кирил и Методи, уловихме ей тая балканка. На блесна, обаче както виждаш, спинингът се оказа егати месарщината. Както и да е де, работата беше в това, че в тази пъстърва нямаше нито един единствен гамарус изяден! Абе съвършено празни черва и стомах.

Изображение

Интересното е, че същия ден на спининг имахме по 7-8 уловени риби, а един колега, дето ловеше на естествена стръв, се оплака, че е уловил само една и като я изчистил, не намерил нищо в нея. При теб пък обратното - 22 глиста!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
orka1
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Юли 29, 2005 15:37
Риболов: Любителски
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от orka1 »

чесно казано,до сега не съм имал риба с празен стомах
Риболовен магазин "ORCA" - Риболовни принадлежности на едро и дребно.
http://orca-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 149 пъти
получил Браво: 1020 пъти

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от pux »

Наскоро хванах езерна балканка, която беше изяла един тритон :shock:. Преди съм виждал пак езерни балканки, които бяха "закусвали" жаба! На езера с висока посещаемост се е случвало да откривам в стомаха на риби (американки) филтър от цигaра!!! Даже съм виждал "специалисти", които ползват такъв филтър, вместо муха за болдо, че плувал по-хубаво ....
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1962
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 647 пъти
получил Браво: 586 пъти

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от yuri todorov »

Много е относително да се отговори точно на въпроса ,,какво хапват пъстървите ,,

Най-общо може би - каквото има! ...... в момента и на мястото.

На различните водоеми и реки рациона е доста разнообразен и понякога дори стряскащ. Има водоеми които са бедни на храна и там рибите са перманентно гладни, което съвсем не значи че кълват на всичко и веднага.

Не е маловажно и за какъв размер риби става дума.

Наблюденията ми са че по-малките риби - условно до 30-35 см, са по непридирчиви и всеядни, и могат да се хранят едновременно с няколко различни неща - летящи насекоми, ларви, рибки и т.н . По-големите обикновенно са на ,,разделно хранене,, като предпочитат предимно по-едрата мръвка, но понякога се налага да събират и трохите.


Балканка от Панега, уловена през май с главочи в стомаха
Изображение


Балканка от Белмекен, уловена през април с жаба
Изображение

И двете риби са над 2-те кила


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от Ivan VP »

Изображение
Юри и Пукс са го написали. Зависи от къде, как и в кой момент.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от esox22 »

В старите книги пише, че в диетата на пастъвите спада и застрашения алпийски тритон.
С това затопляне на климата може това красиво жиовтно да е изчезнало в България и псатъвите ще си останат само с хубави спомени.
Иначе балканката яде всичко което се движи и не я боли корема после :lol:
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от esox22 »

Във връзка с диетата намерих това:
http://www.youtube.com/watch?v=A4pOOMpFW_8" onclick="window.open(this.href);return false;
Клипа е много красив, но между 3.40 и 3.50 мин. , препоръчвам да не се гледа на пълен корем или от по-чуствителни колеги :D
:fish2:
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от esox22 »

И малките имат лоши характери :D
http://www.youtube.com/watch?v=zItvMMtPGes" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от stankof »

pux написа:Наскоро хванах езерна балканка, която беше изяла един тритон :shock:. Преди съм виждал пак езерни балканки, които бяха "закусвали" жаба! На езера с висока посещаемост се е случвало да откривам в стомаха на риби (американки) филтър от цигaра!!! Даже съм виждал "специалисти", които ползват такъв филтър, вместо муха за болдо, че плувал по-хубаво ....
Абсолютно съм съгласен с колегата по въпроса за филтъра от цигара.Преди много време,преди около 15 години,при улова на първата ми дива американка в една река(планински поток) като я изчистих установих с голяма изненада и недоумение че в стомаха си имаше доста горски мравчици и мушици,и един фас от цигара на които се беше разградила жълтата хартиена обвивка и беше останал само дунапрена,които си беше напълно непокътнат.Доста съм се чудел какво е накарало тази риба да налапа фаса,и си мисля че най вероятно аромата на тютюн е станал решаващ за това!По принцип в реката има само балканка и когато съм задържал риби и съм ги чистил в тях съм откривал главно ларви на ручейници,горски мравки,малки червейчета,оси и въобще всякакви крилати гадинки които биха паднали в водата и стигнали до лакомите пъстърви.
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от esox22 »

Не е миризмата на тютюна. Сигурно се е носил по течението и го е лапнала като суха муха.
Добре е колегите да не хвърлят фасовете във водата , че може някоя риба да се гътне.
Чел съм , че и сьомги се хвърлят на фас.
Иначе, като войник хвърляхме фасове срещу лапата и прилепите ги атакуваха. Дори на запален фас се хвърляха :roll:
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от stankof »

esox22 написа:Не е миризмата на тютюна. Сигурно се е носил по течението и го е лапнала като суха муха.
Добре е колегите да не хвърлят фасовете във водата , че може някоя риба да се гътне.
Чел съм , че и сьомги се хвърлят на фас.
Иначе, като войник хвърляхме фасове срещу лапата и прилепите ги атакуваха. Дори на запален фас се хвърляха :roll:
Ха-ха тва с прилепите ще е яка зарибявка,а по отношение на това което казваш за фаса че се е носил като муха по течението и затова го е хапнала може и така да е,но принципно тази река е много нависоко в планината и няма никакви замърсители там,просто някои гъбар или дървосекач го е хвърлил в водата и хоп в устата на американката
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Диетата на пъстървите по света

Мнение от asp-erman »

Към менюто бих добавил и малките рачета. Веднъж улових една американка, която току що беше нагълтала раче, на което стърчеше щипката от устата й.
Ако ученика е готов,учители се намират!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”