Въпрос относно БЯЛА РИБА

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
steffko
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 22, 2008 19:47
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 7 пъти

Въпрос относно БЯЛА РИБА

Мнение от steffko »

Минавам днес покрай рибен магазин. Забелязвам, че в аквариума плуват 4-5 щуки/ по 2,5 +кг./, 1 толстолоб/големичък/, амур/големичък/, 2-3 шарана/по 1,5+ кг./ и 5 бр. БЕЛИ РИБКИ. По нашият край им се вика сулчици, щОт са около мерните - на око около 45 см. Знаейки, че тъста ще купува риба, го пратих там и го помолих да попита откъде е са белите риби - само за тях. Чуваме се тази вечер по телефона. Избирайки риба за утрешния празник попитал откъде е бялата риба. Отговорът е бил -"От развъдник" :-? . Само това.
Та така, ВЪПРОСИТЕ ми са няколко към колеги, които се занимават с рибовъдство или поне са теоретици в тази област :lol: - Как се развъжда бялата риба? С какво ще я храним бяла риба 3-4 години /доколкото съм запознат около 45 см достига за 3-4 години, зависи от РъНъТъ дет се вика :lol:/ ? Какъв трябва да е размерът на рибарника/развъдника/? Какво трябва да е дъното и с каква дълбочината? С каква температура трябва да е водата, която захранва рибарника?
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Въпрос относно БЯЛА РИБА

Мнение от sharo1 »

В естествена среда могат да достигнат 45 см-1кг,за около година и половина -две.
Инъче и аз не знам как могат да продават,, маломерни риби,, под допустимите размери,основно сулки.
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Въпрос относно БЯЛА РИБА

Мнение от Fisherman66 »

Собственика на един такъв маГЪЗин ми тегли една майна миналия Никулден като го попитах откъде са му маломерните бели рибки, щуклета по 25 см, скобари и каракудки.... още същия ден таква майна му теглиха инспекторите, че направи магазина на гумаджийница впоследствие ..... :lol: .... сигнали, сигнали и бой по кратуните за такива!!!
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Аватар
evilduck
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 13:37
Местоположение: търговище
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос относно БЯЛА РИБА

Мнение от evilduck »

Рибовъдно стопанство само за сулка не съществува.Зарибява се като подържащ вид в шарановите рибовъдни стопанства в процент не по-голям от10% от бройката на шарана.Внася се за да контролира болните риби и плевелните риби които ползват същата хранителна база като шарана.Развъжда се на дълбочина около 3 метра на места с добра аерация и каменисто дъно.Създава нещо като гнездо,където женската снася хайвера в формата на ленти,които мъжкия опложда и пази до излюпването на хайвера.Не претендирам за точност и изчерпателност.И така в интернет инфо колкото щеш.
Убеден съм в едно,90% от сулката по магазините е ловена незаконно от бракониери.Като гледам по магазините сулката не свършва,а един рибарник 10 декара дава по 100кг на 3 години.Е как да стане.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос относно БЯЛА РИБА

Мнение от TRAP »

На Кауфланд в Люлин продават и балканска пъстърва.Аз поне не знам да се развъжда в рибарници.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Въпрос относно БЯЛА РИБА

Мнение от Д-р Флекс »

TRAP написа:На Кауфланд в Люлин продават и балканска пъстърва.Аз поне не знам да се развъжда в рибарници.



На много места се развъжда, аз знам поне 6 рибарника само в Пазарджишко и Смолянско, които развъждат и продават балканка.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос относно БЯЛА РИБА

Мнение от TRAP »

Човек все научава нещо ново.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Въпрос относно БЯЛА РИБА

Мнение от quietriot »

Белите и Щуките са от Копринка ако говориш за Казанлък, бригадите мисля си ги знаете кои са. :wink:
steffko
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 22, 2008 19:47
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 7 пъти

Re: Въпрос относно БЯЛА РИБА

Мнение от steffko »

Васко, и мен това ме съмнява. Но рибите изглеждаха добре и си плуваха в аквариумчето. Що се отнася до мрежарски улов, то той съм чувал, че стои "под тезгяха" и се предлага само на познати. Та затова ми стана любопитно - е ли е възможно отглеждането и в развъдник?! :?
TRAP написа:Човек все научава нещо ново.
:)
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”