Американско кафяво сомче.

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Американско кафяво сомче.

Мнение от esox22 »

Попаднах на статия, че в Сърбия този вид е пуснат в няколко водоема.В резултат те се размножили много и оцелели само тези риби които не могат да им се поберат в устата.
В България никой не се занимавал с подобни експерименти - макар, че в водоеми пълни със слъневка, псеударазбора и дребни каракуди тези сомчета могат да достигнат до 2 кг.А това е атрактивен улов.Закачени за въдицата , те не се дават лесно.
Дори в САЩ , във водоеми където няма други видове сомове,те унищоват повечето полезни риби. И просто застилат дъното с популациите си.
Ако искат поне малко да норамализират нещата сърбите трябва да им пуснат европейски сомове.Само сом яде сом.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от esox22 »

Още нещо се сетих за тая риба.Въпреки, че в България я няма, доста колеги ходят в Сърбия и там могат да хванат.
1.Въпреки, че парви гъста популация и спира размножаването на повечето риби, те не са канибали.Пробвал съм да ловя с парче месо от сомче - дори не бутат стръвта.
2.Големите екземпляри налитат и на шараново тесто, защото имат по развита хараносмилателна система.Малките предпочитат нещо по белтъчно и лесно смилаемо.
3.Колкото и да са много къват основно суртин , вечер и след дъжд.
:fish1:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от LVitchev »

esox22 написа:Още нещо се сетих за тая риба.Въпреки, че в България я няма, доста колеги ходят в Сърбия и там могат да хванат.
1.Въпреки, че парви гъста популация и спира размножаването на повечето риби, те не са канибали.Пробвал съм да ловя с парче месо от сомче - дори не бутат стръвта.
2.Големите екземпляри налитат и на шараново тесто, защото имат по развита хараносмилателна система.Малките предпочитат нещо по белтъчно и лесно смилаемо.
3.Колкото и да са много къват основно суртин , вечер и след дъжд.
:fish1:
Готина лекция ни изнесе,ама ако беше поразровил малко,щеше да разбереш че и тук го има,ама карай да върви,важното е че вече ще знаеш :lol: :lol: :lol:

П.П Ама си трай ей,на никои не казвай че ще го изловят тия :lol: :lol: :lol: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от outsider »

esox22 написа: 3.Колкото и да са много къват основно суртин , вечер и след дъжд.
:fish1:
Кажи " Пази , Боже!" - кълват си по цял ден гадините мустакати , като в много водоеми са с размер на попова лъжичка , и нямат никакви намерения да растат :lol: - още повече до две кила.
Bъв Франция са пропищели от тях до такава степен , че закона строго забранява при улов на такава твар , тя да бъде пускана обратно във водата :idea: ; за най-добра стръв французите смятат парче от скарида , не мога да ти кажа от личен оипит дали върши работа
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от esox22 »

Миналата година по това време бях в Ст. Луис, Мисури.До моя квартал имаше езеро колкото футболно игрище.
В него имаше такива сомчета като съм улавял екземляри над 600 гр. Винаги на тесто с шоколад, на съседната кука слагам рибешко месо и хвашам максимум до педя.
Отделно имаше и много раци които развалят стръвта.
И Crappie - вид хишна слънчевка достига до 1 кг. С много хубаво месо.
Тези три инвазивни вида имаха висока плътност въпреки, че се конкурираха за всичко.
Може би е фактор , че на това езеро може би никога не е ловено, предвид близкия строителен обект. Не видях никакви следи от риболовци.Дори една норка дойде на 2 метра от мен да ме подуши.После и оставих няколко сомчета :D
За да има подобни обекти трябва 10-ина години никой да не пречи.В българия едва ли е възможно.
Щом го има в България, занчи след години ще имаме и големи екзепляри.
Все пак новината ме изненада.
Благодаря за отговорите!!
Наслука!!
:fish15:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от LVitchev »

Лови се на всичко,взима на царевица,хляб,а бе всеядно е и понеже нямахме друго,взехме че закачихме и малко жабе,на което извадих близо три кила едно.Има напускани в няколко водоема,а първия зарибил с американски сом беше Нончо.Що се отнася до големината на тези сомове в Щатите и Канада,просто популацията им е толкова голяма че те просто няма с какво да се хранят и за това остават малки.Иначе има екземпляри от тях,стават до 45 ли беше 55 ли беше килограма.Както се знае,Японците садят нормални дръвчета в малки саксии,които след време израстват точно толкова,колкото им позволява коренната система.Явно природата си знае работата.
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от esox22 »

Може би си хванал канален сом - той може а стане и над 10 кг.
От 30 кг нагоре стават плоскоглавия и синия - в България не са регистрирани.
Кафявия сом(Ameiurus nebulosus) прилича много на каналния но опашката му е заоблена и месото му е по - лошо.
Преди 10-години видях един екзепляр на рибен щанд между каналните.Беше много по тъмен и с обла опашка.
Според книгите и в Българиа го има, но не казват къде.И във форума няма нищо :D
Ако го пуснеш например в Панчарево, ще изплюска всичко дребно, единственият хайвер дето ще оцелее е неговият защото яростно го пази.
След 10 години ще имаш плътна популация от сомчета и екзепляри над 1 кг. Както и трофейни бабушки, кефали и шарани.
Което може би не е толкова лоша карина :D
Иначе каналният сом е много готина риба - може да се прави дори и подледен риболов.Месото е хубаво и кълве на всичко.
Само дето зарибителния материал :(
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от outsider »

Аха.Този с който е зарибена Франция , и част от Испания , е Ictalurus melas- и не расте , копелето гадно :evil: , най-големия , който някога съм виждал , беше към 450 гр.Обикновено са около и под 200-250. В други страни - Италия , примерно , имат друг подвид , който стига до близо пет кила , а ние ловим попови лъжички :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от esox22 »

От всички Bulhead-сомчета, са зарибили най-малкото.Те са десетина вида като кафявото май е най-голямо - 2011г. е поставен нов рекорд - хваната е риба над 5кг от този вид.
Иначе в Белорусия го има от 1948 и даже по едно време са добивали по 20 тона от някои езера.
Смисъла на тази риба е , че водоеми с добра хранителна база и пълни с плевелни риби, вместо да се пуснат шарани,бели амури и щуки за да се постигне някакъв балнс, пускаш кафяви сомчета и те сами завземат всичко.
Може би така са го ползвали руснаците.
Да очкваме снимки и от България :lol: :lol:
Все някъде ги хващат...щом е включен в риболовната ни енциклопедия..
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от LVitchev »

Принципно е забранено да се пускат нови видове риби които могат да нарушат равновесието във водоемите,ама има хора който си правят експерименти с това.Като знам колко разрешителни трябват за внос на нов вид риба,не е истина,а и така трябва.Има риби които са добри за пазара и се отглеждат във някои ферми,има и изтървани такива,например Веслоноса,като патка е в зурлата.Тия обаче глисти,американските сомчета са напаст.
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от esox22 »

По закон е забранено , но всеки си прави каквото иска, защото бъларина не уважава тези които правят законите и от там си живее по свои правила.
Иначе в Панчарево редовно се изсипват аквариумни риби, повечето от които измират.Даже преди време бяха хванали една Цихлозома на червей.
Веслоноса е деликатес и бързо ще се изловят избягалите риби, както често става с американките..
За проблематичните сомчета в Франция.Просто трябва да им пуснат от кафявите им сродници както и европейски сомове.Проблема бъзо ще изчезне :D
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от LVitchev »

Да си кажа честно,каквото и сомче да хвана,канално или от тези които визирате,чак сега бих погледнал за разлики,иначе за мене до преди твоята тема,всички бяха американци :lol: :lol: :lol: Толкова много хванах от тях в Канада,че даже ми взеха и колата и а отнесоха на паркинг за репатриране :mrgreen: Нищо,вече ще правя разлика между тях,дано не ги разселят където им падне,ама Българина е идиот,прави всичко и после мисли :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от outsider »

esox22 написа: За проблематичните сомчета в Франция.Просто трябва да им пуснат от кафявите им сродници както и европейски сомове.Проблема бъзо ще изчезне :D
Коло било лесно... :lol: Във Франция имат от тая стока от 1885 година , и от не знам колко десетилетия го "решават" проблема , правят се излавяния на малките , които се движат покрай брега на ята , при изпускане на водоем за профилактика се избиват всички сомчета...таратанци , баце , това нещо няма изтребване , нито изяждане.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от esox22 »

Колега, много надценяваш французите :lol:
Забравяш как се насраха на Ардените и отвориха пътя на втората световна :(
Френските колеги трябва да се поучат от собствените си традиции:
Когато попитали Наполеон кой ще пази затворниците в новите им каторги във Френска Гвиана.Той отговорил:
Ще ги пазят по-големи мръсници.
Ако преди години френските колеги бяха хванали самолетчето до САЩ, щяха да разберът защото там нямат проблеми с Черните сомчета - защото кафявите успешно ги конкурират.Изяждат ги и ги изместват от места за размножаване.Затова от голямато семейство на бичите сомчета, кафявото е навсякъде а другите ги има тук - там.
Като не могат да махнат една риба, поне да я заменят с друга по-малко противна.
Кафявите без проблем при добра хранителна база достигат до над 2 кг.А това е много зраелищно да хванеш на плувка.
Ако кафявите не могат да победят,тогава могат да пробват с плоскоглави - които са им естествените врагове.
Готов съм да отида в Париж, в тяхното министерство и да им го кажа :lol:
Иначе в цяла Европа плачат колко лоша е слънчевката. Ми отидете до Америка , бе хора и ще разберете защото там няма този проблем.
Голямоустия костур е тромав хишник с голяма уста специализиран специално да яде слънчевки.В Европа се притесняват да го зарибяват навсякъде където има слънчевки, щото уж щял да направи инвазия :?
На много места в България се оплакват от раци.
В Америка си има специална риба за борба с раците - Малкоуст костур.И него можем да пробваме - не е инвазивен.
Нещата могат да се променят за добро с малко акъл, повече четене и много повече пари :)
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: Американско кафяво сомче.

Мнение от outsider »

esox22 написа: Ще ги пазят по-големи мръсници.
Ако преди години френските колеги бяха хванали самолетчето до САЩ, щяха да разберът защото там нямат проблеми с Черните сомчета - защото кафявите успешно ги конкурират.Изяждат ги и ги изместват от места за размножаване.Затова от голямато семейство на бичите сомчета, кафявото е навсякъде а другите ги има тук - там.
Като не могат да махнат една риба, поне да я заменят с друга по-малко противна.
Кафявите без проблем при добра хранителна база достигат до над 2 кг.А това е много зраелищно да хванеш на плувка.
Ако кафявите не могат да победят,тогава могат да пробват с плоскоглави - които са им естествените врагове.
Готов съм да отида в Париж, в тяхното министерство и да им го кажа :lol:
Иначе в цяла Европа плачат колко лоша е слънчевката. Ми отидете до Америка , бе хора и ще разберете защото там няма този проблем.
Голямоустия костур е тромав хишник с голяма уста специализиран специално да яде слънчевки.В Европа се притесняват да го зарибяват навсякъде където има слънчевки, щото уж щял да направи инвазия :?
На много места в България се оплакват от раци.
В Америка си има специална риба за борба с раците - Малкоуст костур.И него можем да пробваме - не е инвазивен.
Нещата могат да се променят за добро с малко акъл, повече четене и много повече пари :)
Идеята да се поправи една грешка , като се направи друга не е нова , колега... :? Накрая ще зарибим Европа с всичката американска ихтиофауна , и местната няма да ни притеснява , щото от нея нищо няма да остане , много смешно. :evil:
Това че типичните за един континент видиве съжителстват в равновесие ТАМ , изобщо не значи , че номера работи с изкуствено заселване на видовете ТУК. :idea: Я ми кажи американците като са толкова умни , що не могат да се справят със снейкхеда , който ги е колонизирал от Мексико до Ню Йoрк , или що си скубят косите пред инвазията на толстолоб в Мисисипи , който оставя без храна местните видове , и причинява многомилионни щети на местните рибари? С малко пари и акъл , пък те си имат много и от двете , вече трябваше да са го решили , а?
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”