Горчивки

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Горчивки

Мнение от esox22 »

На една пастървова река вливаща се в Струма, на около 1.5 километра от устието наред с мрените и кефалчетата, забелязах и много горчивки. Това ме накара да се замисля колко подценяваме тия рибки.
Предвид масовата експанзия на мидите по българските реки и водоеми е появиха и твърде много горчивки.
Тази невинна на пръв поглед рибка обитава плитките зони където унищожава хайвера на ценните риби.
Едиствения начин за тяхното намаляне е зарибяване с черни амури(където може) за мидите и хишници за горчивките.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Горчивки

Мнение от sharo1 »

Тази невинна на пръв поглед рибка обитава плитките зони където унищожава хайвера на ценните риби.
Едиствения начин за тяхното намаляне е зарибяване с черни амури(където може) за мидите и хишници за горчивките.
Тва пък къде го прочете.
То по тая логика -трябва да се унищожава всяка риба,щото пречи на другата :roll:
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Горчивки

Мнение от esox22 »

Всъшност никоя риба не пречи, докато хората не нарушат баланса.После те трябва да го оправят.
Проблема е първо в мидите, оттам идва и нашествието на горчивки.По принцип този вид беше много рядък преди време..
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Горчивки

Мнение от Doktor-5 »

При нас никога не е бил рядък.
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Горчивки

Мнение от babydoctor »

Doktor-5 написа:При нас никога не е бил рядък.
А ако ги изтепаме, пъстървата на водорасли ще я кара? :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Горчивки

Мнение от esox22 »

Наблюденията ми са от река Струма.Тези рибки се появиха средата на 90-те.Преди това въобще ги нямаше.Пише че им трябвали миди за да хвърлят хайвера. Но когато се появиха масово, мида за илач нямаше.Сега се намира по някоя голяма , но рядко.Сигурно се размножават и без миди.
Според книгите обичат тихите места с водорасли , близо до брега и ядяли малки неща.Обикновено наистина е така.
Но да ги видя 1.5 километра в пастървовата зона, беше изненада - нито има какво да ядът, нито има миди.По скоро някой пастърва може да ги ликвидира.
Явно, просто имат някави си техни амбиции.
Пробват се да, се надскачат , може би :lol: :lol:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Горчивки

Мнение от naso »

Ще ви кажа само, че пъстърви и горчивки няма как да съжителстват, защото обитават съвсем различни водоеми
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Горчивки

Мнение от Doktor-5 »

naso написа:Ще ви кажа само, че пъстърви и горчивки няма как да съжителстват, защото обитават съвсем различни водоеми
И зони :idea: :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Горчивки

Мнение от bae »

naso написа:Ще ви кажа само, че пъстърви и горчивки няма как да съжителстват, защото обитават съвсем различни водоеми
Е, объркал се е човечеца, не му вадете душата.
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Горчивки

Мнение от esox22 »

Не съм объркал - горчивки си бяха.
Огледах го подробно - имаше кефалчета и мрени и с тях ято горчивки.
Естестествено , че не я обитават тазя зона защото няма какво да правят там, но тия се бяха преместили от спокойните вирове на Струма по бързото течение на тази река по техни си причини някакви.
Чувал съм за уловени скобари до над 15 км навътве в пастървовата зона, но това е нормално в някои сезони.
Още нещо за горчивките: :D
В един аквариум с хишници пуснахе псеударазбори, горчивки и каракудки.
Първо ликвидираха псеударазборите после горчивките, накрая каракудите :wink:
rscossworth
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Яну 02, 2013 12:21
Обратна връзка:

Re: Горчивки

Мнение от rscossworth »

Горчивките са най-обикновенни шаранови риби. Не виждам какво могат да направят на популацията на другите риби.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Горчивки

Мнение от esox22 »

И най-обикновените шаранови риби когато станат твърде много разрушават екосистемата.
Така рядката и ценена в България мъздруга е опасен вредител в Нова Зеландия - там имали проблеми и с червеноперките.
Ако има твърде много миди ще има и много горчивки, те ще конкурират за храна малките на ценните риби и ще нагъват хайвер.
Не мога да си обясня защо на места някои риби правят свръх популации.
В баластриерите до Благоевград преди имаше доста слънчевки. Това лято тръгнхме да ловим за котките - обиколихме над 1 км брегова ивица и хванахме по малко от 10. Тук-там някой мъжки пазеше гнездото.
В Америка съм виждал блата където слънчевките правеха гъсти пасажи като на сафрида - хвърляш пуканки и водата завира.
Това няма къде да се види в България. И нямам обяснение защо тази вредна риба изчезва спонтано от места където е била в големи количества.
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Горчивки

Мнение от Doktor-5 »

esox22.
В латинският език не всичко се чете както се пише.
В случаят дифтонга еu при псеудоразбора, се чете - ев,(Това е по български стандарт) псевдо,(което значи лъжлив). :D

Нищо лично, просото пояснявам! :wink:
Поздрави и бъди здрав! :D

Тази година и по нашите водоеми слънчака изчезна, или поне драстично намаля!
Не са ми ясни причините! :roll:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Горчивки

Мнение от esox22 »

Благодаря, за отговора.
Признавам, че не съм лингвист :D
Имах 4 по латински в университета, но бях твърде расеян на лекциите.
Ветеринарен лекар съм и дипломата ми е 4.10.
Но разправят, че всичко е относително и че fish doesn't think because fish knows everything
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”