Зарибяване на BASS в България

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от quietriot »

ще кандардидвам Данаил за топлото аз , там ще вирее гаранция :)
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

някой знае ли колко е броиката зарибителен материал :Д
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

стотинки нали :D
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от naso »

Д-р Флекс написа:42
Зависи. Има и по 38
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

а може ли примерно като по скъпа цена да се вземат по голями.... ???? и някой дали е пробвал в България досега... 4-5 години вече ги отглеждат аз чак сега разбирам ???? и знам че много хора от България НЕ знаят :)
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от LVitchev »

:lol: Хайде сега бе,за 4 няма да го правим на проблем :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1961
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от yuri todorov »

ristaka написа:а може ли примерно като по скъпа цена да се вземат по голями.... ????
Може!
ristaka още написа:..... и някой дали е пробвал в България досега...
Ами-и-и-и......... Сигурно !
ristaka после написа:.....4-5 години вече ги отглеждат аз чак сега разбирам ????

Поне 4-5! :wink:
ristaka и накрая написа:.....и знам че много хора от България НЕ знаят :)
Съвсем сигурно !!! :lol: :lol: :lol:


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от esox22 »

Темата се дивжи! :D :D :D
Ми да коментирам подред: :D
1. Барамундито го гледат и в Канада в покрити рибни басейни. Цялото съоръжение наподобява мандра: :D
http://www.youtube.com/watch?v=MdLdMLPpkNk" onclick="window.open(this.href);return false;
За съжаление на студ не държи :(
Колегата quietriot , щом има връзки в Топлото може да пробва.
Може да се добави и:
http://www.youtube.com/watch?v=3XK3GdMX3oM" onclick="window.open(this.href);return false;
Има развъдчик в София. Дава големите около 20 лв бр. Лесно се размножавали, имали хубаво месо и са атрактивни за спининг. Ставали над 1кг.
Или:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=% ... kDH9IpiepQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Могат да се поръчат по интернет от Тайланд или от аква-търговците. Не са скъпи.
Тези риби ще почистват и мидите щото са със здрави зъби и ядът всичко. Месото им е скъпо и деликатесно.
Това може да се случи единствено на Топлото. И е много възможно инциативата да е печеливша за собственика.Отделно ще има много доволни рибари.
2. за Баса :D
Възможно е ако се създаде ферма за басове, тя да бъде субсидирана , като другите аквакултури. Така ще може да се зареждат платените водоеми и да се изнася зарибителен материал в чужбина.
Много ви е черен бас-а, а щуката със какво е по-свясна. :roll:
Където има щуки риби не скачат. Хората си носят каракудки от магазините.
Съотношението биомаса хишник -жертва трябва да е 1-9. Ако нещо се обърка хората излавят излишните хишници или добавят нови.
А месари в България , Бог дал.
Не може хем пълни живарници на мач, хем много хишници на спининга - в един гьол. Няма угодия :D
3. Не съм икономист, но наоколо е пълно с молове, заведения и ресторанти, по кръстовищата често минават коли над 20 000 лв., а по джобовете се крият така необходимите като слънцето и водата - смартфони.
Тези хора, ако са рибари ще отделят някой лев да хванат бас, барамунди или Паку , ако имат тази възможност.
Щото на хората им писна от красиви риби изградени от мегапиксели.
За да се случи нещо качествено обикновено трябват ентусиазам и пари.
Това от мен.
:fish4: :fish4: :fish4: :fish4: :fish4:
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

колега много точно изказване :) ..... но ако ние не го направим няма кой да се заеме.... аз от 1 година пускам всичко и ако половината прават така ще е много добре :) трябва хората да се променят и да почнат да пускат рибата .... не са умрели от глад... поне повечето рибари.... отишли с въдица за 100 лева и сабират 10 сънтиметрови рибета.... то няма месо по тех ...
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от naso »

http://bnt.bg/bg/news/view/68807/ekzoti ... stopanstvo" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от outsider »

esox22 написа:Нещата в живота си се случват по свой си начин и пътищата за това са изненадващи..
Колега LVitchev, ако Хан Аспарух не беше толкова инвазивен, ние двамата едва ли щяхме да сме тука :roll:
А пък ако източните ни съседи не бяха толкова инвазивни , сега нямаше да сме на тоя хал... :cry: :evil: Ама тва са съвсем други теми , ние тук си говорихме за риби.
Aйде да ми го обяшиш още един път.Por favor Ама като на малоумен , понеже все още не съм те разбрал: боли те сърцето за родните ни водоеми. Евала! Искаш да има риба в тях - и аз искам , нищо че ловя у чужбинско. :wink: искаш и рибарите да се кефят , и бизнесо да върви - подкрепям те с две ръце! Ама що екзотики бе човек?!? Що е нужно да зарибим всичко с изчадия адови , домъкнати от другия край на света? - те това не ми влиза на мене в главата - що не може да се зариби , в пълно съгласие с твоя план 8) - ферми , частно платено - както ти кажеш , ама с бели риби , щукa , сомове и шарани ? С кленове и мрени , с разпери платики и каракуди? и с цялата си НАША , естествена за нашите води ихтиофауна? До последната кротушка , уклей и бибанче? Айде сега - ама така , че и аз да го разбера - почвай...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от jagger1 »

Мили приятелю, Ристаки.
Благодаря ти, че най-напред се допитваш и искаш мнения. Благодаря ти, че не се хвърляш направо с главата напред към блянувания чуждоземен аква рай. Това ти прави чест. Благодаря ти и за още едно: С тази тема, ти даваш храна за размисъл на много риболовци в България. Кое да изберем: Българското - онова, с което да се гордеем, или чужденците - онези, на които им се възхищаваме, но не са от нашата порода.

Много пъти съм се питал, защо бългъринът не умее да цени онова, което притежава? Защо не цени онова, с което господ е дарил тази свята земя? Защо винаги някой му е виновен, а никога, самия той не е съгрешил? Защо винаги българина е най-големия светец, а другите около него са все дяволите, които го тикат в казана? Нали знаеш, че за казана на българите няма дявол, който да поддържа огъня?

Много пъти съм се питал, защо при тези природни дадености, които имаме, по света не се пише за нас, а ние жадно се възхищаваме на чуждото, копнеем за него, лигите ни ще изтекат, когато гледаме какво става по света, а ние само си мечтаем да е така и у нас.
Имам своя отговор за себе си. А той е: Не сме дорасли за това в съзнанието си. Не сме дорасли, защото ако ни пуснат да се разселим и в онзи благоденстващ свят, ние ще му е...ме мамата. В това сме най-добри.

Доказателствата? Ами ние сами си е..ме мамата на цялата държава. Ние затриваме всичко. Ние си затрихме собствените рибни видове. Ние си затрихме собствените водоеми. Ние най-напред осираме природата, после излавяме всичко живо, що мърда във водата и ако някъде все още има нещо да мърда, то е защото не сме го видели, не сме го напипали. И за това винаги някой друг е виновен.

Предлагаш да разселим чужденци риби. ОК. Как ги виждаш нещата? НЕТ-а ще се напълни с видеоклипове и със снимки на български риболовци, които гордо позират с БАС-ове, Марлини, със зъбати и беззъби чудовища? Пълна заблуда братко. Пълна заблуда.

Защо не се замислиш малко върху нещо по-реалистично? Защо не насочиш усилията си към едно масово зарибяване на българските водоеми с примерно 10 000 000 рибки на година като: Балканската пъстърва - същата онази, която французите я тепат с мухарките и на жива стръв и не се притесняват да споделят, че са я внесли от Източна Европа? Ако това се случи, тогава със сигурност ще виждаш по НЕТ-а много чужди клипове и филми за България.

Защо не се замислиш например, защо да не се зарибят с масови акции същите тези наши опоскани водоеми с по
10 000 000 щуки, шарани, каракуди, мрени, кленове, распери, платики, скобари, сомове, перки, толстолоби, амури, американки, сивени, кротушки (изчезващ вид), и всичко онова, което е щъкало по нашите водоеми?

Дали тогава ще се сетиш за БАС-ове и други екзотики? Ако толкова искаш БАС, то иди на екскурзия и си налови, колкото искаш. ХЕм ще видиш друг свят, хем ще ти излезе по-евтино, хем нашите видове ще си останат наши.

Защо не създадем традиция - всички, които си купуваме риболовен билет всяка година, да се задължим самите ние да зарибяваме - задължително, но организирано и съгласувано според закона!!! поне по 100 рибета на човек? Проста сметка: 200 000 риболовци с билети х 100 рибета/риболовец годишно = 20 000 000 риби в нашите водоеми на година. С нашите си видове, с нашата си екзотика.

Повече нямам какво да напиша. Ловните дружинки го правят. Риболовците (като изключа клубно организираните) само реват.
Аз така ги виждам нещата.

Поздрави.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от antivik »

Напълно се присъединявам от гореказаното от Джагер1, бих добавил само това, че ако стана така както той го казва, всички риболовци с билети /хеле па тези де милеят за родните води и обитатели/ако бутаха по 100-тина рибета на година, дали след това ще гледат безучастно как някой ГАД :evil: си опъва мрежите, как друг пълни чували с мерни и маломерни и мъкне, как представители на ИАРА, Горско и всички които трябва да контролират и опазват природата си гледат работата през пръсти, че и на определени места открито си подкрепят определени бракониери :evil: .

Стига толкова, че ако продължа с изброяването.....па и нещо взе да ме върти нервата.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от esox22 »

Колега outsider, с малко закъснение пускам моя отговор: :D :D 8)
На няколко пъти пускам този линк:
http://translate.google.bg/translate?hl ... CDcQ7gEwAA" onclick="window.open(this.href);return false;
Този път през гугал-превдоача 8)
Ще го конспектирам малко, да е по лесно:
1 стр. Описва се пътят на бяла риба в Англия. В България доста колеги я релиизват с любов, но в кралството има много които я плюят.
2 стр. Сивените в Норвегия
3-4 стр. Езерна пъстърва от САЩ
5-6 страници за раците и след това следват страници за въведените нови риби в Франция и други страници. Има научни анализи и мнения.
Защо се вкарват нови видове.
Защо американците си вкараха балканка, а ние домъкнахме от там сивена. Американската езерна пъстърва не стигна до нас щото сме решили, че финландците бъркат като я пускат в езера си, нищо че правят Нокиа :D
Защо в България преди години без интернет и куриерски фирми се внесоха буфалота, сиг, пелед и европейска ряпушка.
Ква е тая европеиска ряпушка , ще кажете. Нямаме ли си уклейки та ще се занимаваме с това. Като прочетем малко виждаме , че това е важен промишлен вид и храна за много хишници.
Нови видове се вкарват по две причини:
1. Ефективно използване на водоемите: Бял и черен амур, канален и африкански сом, бяла риба, американка и др.
2. За разнообразие и красота:
Сивените са далече от вкусовите качества на балканките и американките , но ги внесоха да му се радват хората.
Буфалото и то е добро месо и интерсен външен вид , но не тръгна а няма пари пак да се пробва.
Само на Овчарица може да се организира платен водоем с тропическо видове. Освен барамунди, паку,тилапия и ягуарови цихлиди. Може да се пуснат амазонски червеноопашат сом и дори арапайма. В Тайланд има доста такива водоеми. Цената да посетиш такъв водоем няма да е по скъпо от мазна вечеря в ресторант. И вместо холестерол в кръвта ще имаш ценни емоции и снимки.
Хората търсят нови и красиви неща.Това движи световната икономика. Ако всички откажат да купуват и започнат да си готвят, да носят евтини дрехи и да си пазят старата техника - ще настане безработица и измиране в библейски мащаби.
Всяка седмица в София влиза тир с холандски цветя.
То кво им има на нашите китки - ще кажем ние, но клиента на мисли така.
България не е толкова малка и има място за много идеи. Просто трябва да се правят с акъл.
Разбира се, че трябва да се опазват родните видове:
В една тема писах за Лупавеца - който е в Червената книга. Рибата е много атрактивна и рядка. Трябва само да се съберат малко пари за да се произведе зарибителен материал за да се запази и разсели вида. Никой не ми отговори.
Преди време сме имали други чиновници - хора с ентусиазъм и интерес към природата. Вкарали са много чужди видове, някои от които са останали.
Сега въпреки отдавнащата инвазия на миди и охлюви по водоемите ни, вижте кога са се сетили да размножават черен амур:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=% ... Gf8bOIMWSQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Всъщност не е наша работа да дискутираме тези въпроси. Има хора които взимат заплата за това.
Но от тях вече никой нищо не очаква..
Хайде стига толкова.
Весело на празниците!!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”