Слънчака - подценяваният съперник.

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Слънчака - подценяваният съперник.

Мнение от kriki »

Тая година съм решил да направя поне 1 тематичен риболов за тая пренебрегвана от много колеги риба. Но информацията за качествения й риболов е доста оскъдна. Бих искал който е по в час да даде основни насоки като правилно подхранване и изобщо повече за самият начин на риболова и. Какви такъми, къде да я търсим и т.н. и как да я излъжем. Най добре е и някой от състезателите да кажат по някоя дума щото тая рибка често присъства в улова им и даже решава много от състезанията.
Fish friendly
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Хай

Мнение от ASSENAS »

А такааааа... да си дойдем на думата. Пиши ме в групата. :lol: :lol: :lol: Ще драсна някой ред като имам повече време.
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Хай

Мнение от kriki »

ASSENAS написа:А такааааа... да си дойдем на думата. Пиши ме в групата. :lol: :lol: :lol: Ще драсна някой ред като имам повече време.
Супер :) Непременно ще направим 1 излет специално за слънчаци. Наистина ще се радвам ако драснеш някой ред, щото почти няма инфо за начина на живот на тая риба (колкото и всички да си мислим , че я познаваме добре), нито пък за качественото и ловене.
Fish friendly
Аватар
toko
Мнения: 3277
Регистриран на: Съб Май 28, 2005 9:41
Местоположение: София (иначе от Казанлък)
получил Браво: 3 пъти

Мнение от toko »

Лобош е мястото. Че са и големи там. Пишете ме в групата :lol:
20 and counting.
...Ferguson is a fucking warrior. Fucking warriors don’t especially care if you like them or not. They care about winning...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

По темата - в ранните години на арендоването на казиченския гьол се събрахме 2 коли рибари, жени и деца. Народ много, риболов никакъв, врява и т.н. На всяка месна стръв - слънчаци колкото кутре. Сменям на тесто - слънчак. Веднъж след празно кълване си извличам лениво голата кука към брега, на 5 см. от него скок - и поредния слънчак се обеси на куката. Стана ми любопитно и извадих още 20-тина по този начин, докато ме извикаха да пия бира под сянката. Та ако ще го правите тематичен, изберете некви алтернативни методи за по-интересно.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Цялото ми мнение е по-долу. Съжелявам, че се получи така, започнах да пиша, но ми излезе работа, и докато довърша :oops: , сори.
Последно промяна от ricono на Сря Мар 08, 2006 15:29, променено общо 2 пъти.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Ей от това безрибие и лощо време направо сте се побъркали :lol: :lol: :lol:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Fisherman66 »

И яз да се изокам по слънчевата тема..... :lol:
освен сичко казано дотук, слънчака е и бесен защитник на женската и хайвера си.... преди няколко години в южния парк синчока ми (тогава на 7 годинки) успя с невероятна тактика да хване слънчак на... (или по-скоро в) найлоново пликче от семки! :shock: :lol: .... и то щото гадът защитаваше женската и нападаше дори потопения във водата показалец на синковеца......
... Пишете ме и мене у групата за слънчоци .... рекорда ми е един дивак от порядъка на педя и кусур :shock:
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
mom
Мнения: 404
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 1:49

Мнение от mom »

ricono написа:... за пръв път е внесена в Европа във Фрация в началото на 19 в. като декоративна рибка...
Пишките да им изсъхнат на французите ! :twisted:
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Да добавя че това е доста тъпа риба кълве на всичко и няма страх.Може да стои пред кракатати и да и подадеш кукичката пред устата.И наче става и за стръв.А на Челопечене миналата година на всеки излет се ловяха доста едри.Ако пък хвърлиш в плиткажа малко бял веднага се събират и си ги гледаш как се хранят.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Хай

Мнение от ASSENAS »

Колкото и голяма да е популацията на слънчака в даден водоем, той се движи на групи, като си пази територията. Това е причината да спре да кълве след като сме хванали например 20-30 рибки на определено място. След това е необходимо да се изчака докато дойдат нови.

Почти винаги атакува стръвта докато пада към дъното. Така докато ви "клъвне" той вече е налапал до задника, а всеки знае, че ваденето на кука от търбуха на слънчака не е лесно и бързо. За да избегна това съм си изработил тактика за подаване на линията, при която индикирам веднага поемането на стръвта.

Въпреки, че налита и на гола кука, има моменти когато и пред устата да му го подадеш - не ще.

Както вече казах, с удоволствие ще участвам в един такъв експеримент на "филтриране" на слънчаци, тък като досега не съм го правил. В момента се сещам само за едно място, на което има само слънчаци на късо - стената на Овчарица.
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Левака написа:Ей от това безрибие и лощо време направо сте се побъркали :lol: :lol: :lol:
Дааа прав си Левак ма .. няма нищо чудно-кат няма риба и слънчака е риба-краста си е ... 8)
То и италианските авджии почнали вече да пуцат по пеперуди щото от
много специални примамващи средства за дивеч-такъв останал ма много рядък.
Че и нашта работа горе доле на там върви-след некоя и друга година
мое и специално за слънчаци да се юрнеме.... :cry: пу, пу, пу-даа не чуе дявола.... :lol: :lol: :lol:
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

ASSENAS написа:Това е причината да спре да кълве след като сме хванали например 20-30 рибки на определено място. След това е необходимо да се изчака докато дойдат нови.
Че аз ако хвана 20-30 пъстърви от реката може да спре да кълве на цялата река :lol: .
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Чудя се от къде да започна тая дълга тема, нека да е от началото. Родината на Слънчевата рибка Lepomis gibossus (Pumpkinseed sunfish) Изображение
е Северна америка, за пръв път е внесена в Европа във Фрация в началото на 19 в. като декоративна рибка. В Б-я (ако не ме лъже паметта) е описана за пръв път 1920 и някоя година в рибовъдно стопанство "Мечка" Русенско, където попада с вносен зарибителен материал. Крайната и непретенциозност към храна и условия на средата са причина за повсеместното и разпространение.
В родината си достига до около 450 гр. (вижте какви ги лови Любака), и е изключително ценена като вкусови качества, дори се отглежда интензивно, но за целта май се ползваха някакви хибриди между познатата ни Lepomis gibossus и някакъв друг вид Lepomis. В Б-я достига до около 200 гр, но такива екземпляри са рядкост.
Това е първата риба, която хванах по простата причина, че в язовирчето от аватара ми ги имаше в изобилие. Като дете, без да осъзнавам съм направил там доста тематични риболова на слънчевка, на ден съм хващал по 2-3 кг. Ловяхме я на всичко (което тогава се изчерпваше с хляб и торен), но съм пробвал успешно и на цвят от бъз, най-добре все пак беше на торен.
Гледал съм слънчевки и в аквариум. Това е много лакомо, териториално агресивно и поддаващо се на обучение животно :) . Храни се както на повърхността, така и в средните слоеве и на дъното (по-рядко), предпочита храната му да е подвижна. Неподвижната храна, особено тази с тъмен цвят (гранули) я атакува само докато пада към дъното. Гледал съм ги заедно с бабушки, кефал, и костур. Най-успешно им се опъваха бабушките , всички други обикновено бяха притиснати в някой ъгъл, а изрода патрулираше около тях. Кефала беше някъде около 20 см, а слънчака около 12 см, но бодливеца го подтискаше яко.
Въобще не са плашливи и много лесно се научават да вземат храна от ръка. Единия го бях научил да скача като делфин :) .
Докато са по-дребни явно живеят в ято (както повечето риби), но по-едрите (особено в размножителния период) се придържат към територията си, която охраняват строго. Между другото в книгата Рибите в Б-я от Карапеткова и Живков пише, че само мъжките имат червена точка на края на хрилните капаци, което определено не е вярно, защото често съм виждал риби набедени за мъжки пълни с хайвер.
Много слънчевки имаше преди няколко години на Богоров в последния гьол който се вижда от магистралата, в посока Варна.
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Hi

Мнение от ASSENAS »

BOROOO написа:Че аз ако хвана 20-30 пъстърви от реката може да спре да кълве на цялата река :lol: .
Това е разликата между плувкарите и спинингистите. Вашият улов е кратен на 10, а нашият на 100 :wink:
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”