Слънчака - подценяваният съперник.

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Мнение от Христо Златев »

joro_olympus написа:
Левака написа:
joro_olympus написа: пичове бодливците не са подходяща стръв за щуки, сомове и прочие хищник.
Жоро в дълбока заблуда си,на някои водоеми хищниците предпочитат точно слънчевки :idea: :idea: :idea: Вервай ми.
Досега със скромния ми риболовен опит съм стигнал до извода, че като рибар от по-друго тесто, гонейки определени рибки и надявайки се на шанс, местната храна за гадината е най-добрата стръв.
Левак, за сефте поствам в твой отговор, но според мен това е истината- според водоема. Но на система Драшкович, досега нямам капо-писалките ги броим, събираме и хвърляме на тайно място.А слънчака е гад- нямам уловена риба на такава грозна и противна стръв. Ама не съм и ползвал де, може и да си прав... Моля дай пример...
Примера си го дал ти Жоре,а именно "местната храна" където има много слънчаци щуката се храни с тях.Такъв бе случаят с ботевградският яз."Мали лаг"най-много се ловеше на царичка, а моят кум хвана на Ивайловград сом на слънчак :idea:
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

joro_olympus написа:А слънчака е гад- нямам уловена риба на такава грозна и противна стръв. Ама не съм и ползвал де, може и да си прав... Моля дай пример...
:lol: E добре де, как можеш да твърдиш че не става за стръв като не си я ползвал ????Пример ще ти дам :lol: Преди години бях тръгнал за бяла риба на яз.Стамболийски като влачех два бидона с жив уклей от София(нали се сещаш как се карат живи уклеи на 250км??) Та 3 дни нямах удар.В петък след обяд пристига мой приятел и минавайки по пътя си беше хванал слънчаци на едно язовирче Кромолин(сигурно го знаеш) та човека си хвана в петък 3бр. бели и 2 бр. в събота а аз пържих уклей :lol: Само не ми казвай че е случайно :wink: Имам и други примери ама ме мързи да пиша.
ПП Тоя е един от дългите ми постове :lol:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Да оценявам, дългият ти пост, и като знам любимият ти похват да утрепеш простака с мълчание, ти благодаря, че се отзова на молбата ми за мнение. Отдавам го на колегиалност и приятелство, БЛАГОДАРЯ. Както и да е моля, колегията да ме извини за отклонението ми към един човек, когото уважавам, най-малкото заради риболовните му умения. Има много още за какво да се уважава Левака, риболовните му умения приятели остават на втори план...Извинете ме за тафтолагията и повторението...
Щастлив съм, че мога да се назова познат и приятел с Левака!
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

kriki написа:Тая година съм решил да направя поне 1 тематичен риболов за тая пренебрегвана от много колеги риба....
... представям си ситуация: на такъма за слънчевка закачаш шаран, след дълга борба го изтегляш на брега, поглеждаш го и с погнуса го хвърляш обратно във водата... :wink: :wink: :wink:
Левака написа:Ей от това безрибие и лощо време направо сте се побъркали :lol: :lol: :lol:
Левак, в Кюстендил някои правят кюфтета от слънчевки. При това казват, че ставали добре. Нямам основание да се съмнявам в думите им.
“Live fast, die young and leave a beautiful corpse behind”. E.P.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Samuil написа:Левак, в Кюстендил някои правят кюфтета от слънчевки. При това казват, че ставали добре. Нямам основание да се съмнявам в думите им.
:lol: :lol: :lol: Спор няма бе Сами,не само в Кюстенджа ги правят тия кюфтаци.Виждал съм как със станиол от цигарена кутия сложен в средата на рачило вадеха по 500гр слънчаци на едно вдигане.Така се ловяха количества и всичко отиваше за кифтета. :wink: Е да ама вече няма и слъчаци там за където ти говоря :lol:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Вярно ли има тема за тая риба бре......ехеееееееее.

Изключително трудно кълве когато няма кука иначе на червен шлаух за плувки може да те призоват в съда в Хага за геноцид към този вид животни :lol: :lol: :lol:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Левака написа:
ribaria1 написа: Абе красавец е слънчака,ма се гледам да се снимам с едни други риби дет се хранят с него.... :lol: :lol: :lol:
Мдааа прав си рибарю :wink: Но тъй като Асен няма тая възможност по добре да го водим с нас да лови стръв. :lol: :lol: :lol: :wink:
Ми то кат знам кво треперене е некой път кат се наредим за стръв с плувките,такъв чиляк дето си ги скубе като некои парливи култури :wink: направо си е злато.... :lol: :lol: :lol:
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

По принцип тая риба се държи близо до брега и лесно може да се избегне. Преди време бях прочел във форума, че били много вкусни. Преди около 2 години на Бели Лом във ветровито време започнаха да се хващат доста едри слънчевки сравнително далеч от брега 15-20 м. на мач. Тогава реших, че ей сега е времето да проверя дали наистина са вкусни. Изключителни са! Много приятен вкус нещо между костур и бабушка, без плаващи кости - само гръбнак. За съжаление не се срещат често едри, за да си струва да ги ловиш за ядене.
За стръв са перфектни - най-предпочитаната риба от едрия костур, дори като е мъртва. Гледам хората ловят и щуки на слънчевка и то ги предпочита явно пред другите рибки.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

КОпирам си мнеието от един друг подфорум:

Най-голям часовник съм ловил на яз. Сенник, преди да го арендоват, може би преди над 10 години. Бяхме за щука, но на мен понеже не ми се чакаше за някакви риби, дето я клъвнат- я не, ми щукна да половя на плувка , за да не скучая. Нямах никаква стръв, но си налових скакалци и хвърлих във водораслите...мали, като почна едно кълвино-часовници по над педя-три броя бяха над кило... Сигурно само те бяха оцелели, защото щука имаше в неусвес. Хванах към 30 бр. за норматив и това беше. Ама бяха страхотни за ловене, каква съпротива, не съм хващал риба, която да се дърпа така! Кълвяха на каквото им хвърлех-скакалец, смачкано малко охлювче, топче от омесена кифла с мармалад...жестоко кълвино. Едни тлъсти рибоци с дебели жълти шкембета...вече в язовира няма щука, а и не съм чул някой да се похвали, че е хванал дебел слънчак...
Бяха и много вкусни, някой да не каже нещо сега...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Изображение
Изображение
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Тодор сподели:
По принцип тая риба се държи близо до брега и лесно може да се избегне.
Много е интересно поведението на самата риба. Примерно на махленският гьол има поредица от острови които са почти в средата.
Бъкано е със слънчопеци на всеки остров. За хищника е най-лесното да ги улови. На други водеми слънчаци се ловят от 1.50 до 12-14м дълбочина през зимата. Миналта година на Алино се сецаха на лед при дълбочина над 10 метра. Нямам обяснение но, понякога тази риба не се лови. Пак за махленският гьол където съм имал доста случаи да не мога да уловя и едно рибе. Като предишни дни е било фраш. Наблюдавал съм слънчаците как опоскват хайвера на шарана на гьоловете при Кривина, а самата риба си пази своят в ямки. Тоест за разлика от много други риби има срижа за поколението.
Изобщо интересно рибе, по-интересното е обаче, че много малко хора я прибират и за това я има в изобилие.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Аз слънчевката не е прибирам но не е и пускам да мре на брега тоя плевел :evil:
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Жеков
Мнения: 283
Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 20:08

Мнение от Жеков »

TRAP написа:Аз слънчевката не е прибирам но не е и пускам да мре на брега тоя плевел :evil:
Изцяло подкрепям и практически прилагам мнението на колегата TRAP. :evil:
http://www.starividri.org/
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата...
Аватар
Flintstone
Мнения: 157
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 22:11
Местоположение: Backstones-on-Bedrock

Мнение от Flintstone »

Ловил съм ги тия дзверове и на дънни такъми заметнати на 100м навътре.
Рекорда ми за големина е около 0.500кг(нямах кантар да го премеря точно но беше огрооомен) на Суходол 2 уловен на голямо зърно царевица за шаран. От тогава шаран там повече не хванах никога :evil: ....а този дзвер остана на брега да става още по-слънчев :twisted:

Кълве само когато иска. Има моменти когато никаква друга риба не може да се добере до стръвта и дори скача както каза колегата като делфин да хване стръвта във въздуха, но има моменти когато съм му пускал нарочно пред муцуната и не ще ... не се плаши и да бяга а най-безразлично "подушва" стръвта и гордо я подминава :?

Много подходящо място за тематичния риболов е Правешкия гьол - хем удобно, място бол и слънчаци колкото щете, хем и раци може да си налови човек междувременно... 8) а и кибапчита и биричка има на близо.
А пък на Суходол 2 може вече да са станали и по 1кг та току виж България вземе първенството и влезем в Гинес :wink: :lol:
Yabadabadooooooooo
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

И еднокилограмови да са станали, пак ни е раничко за световен рекорд.
:arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=4581

:mrgreen:

Много добър аватар, колега Flintstone.
8)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”