Моята страст - Рециркулационни ситеми за отглеждане на риба

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
kopana
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Окт 17, 2013 14:42

Моята страст - Рециркулационни ситеми за отглеждане на риба

Мнение от kopana »

Рециркулацията на аквакултури е в основата на технологията за отглеждане на риба или други водни организми чрез повторно използване на вода в производството. Технологията се основава на използването на механични и биологични филтри, и методът може по принцип да се използва за всички видове култури, отглеждани като аквакултури като риба, скариди, миди и т.н. Рециркулационната технология обаче се използва предимно в рибовъдството и това ръководство е насочено към хората, които работят в тази област на аквакултурата.

В една система за рециркулация е необходимо за третирането на водата непрекъснато премахване на изпражненията от рибата, и трябва да се добавя кислород, за да бъде рибата жива и здрава. Рециркулационната системата е всъщност много проста – от входа на резервоарите водните потоци се насочват към механичен филтър и по-нататък в биологичен филтър, като преди това водата се аерира и лишава от въглерод двуокис и се връща в резервоарите на рибата. Това е основният принцип на рециркулация.

Това може да е рискован бизнес с висока степен на несигурност както за производството, така и за развитието на пазара. За да се дадат общи препоръки не е лесна задача. Много фактори влияят върху успеха на едно бизнес рибовъдство. Например, местни строителни разходи, стабилност на доставките на електроенергия, наличието на квалифициран персонал и т.н. Два важни въпроси преди всичко трябва да се разгледат: Имат ли рибите способността да се представят добре в рециркулационно съоръжение; и второ, има ли пазар за този вид, който ще донесе по-висока цена, достатъчно и в достатъчно големи обеми, за да направят проекта печеливш. По първия въпрос може да се отговори по относително прост начин: разглеждано от биологична гледна точка, нито един вид риба, отглеждана успешно в традиционна аквакултура може толкова лесно да бъде отглеждана чрез рециркулационна система. Околната среда в рециркулационното рибовъдството може да бъде коригирана, за да отговаря на нуждите на точните отглеждани видове. Рециркулационната технология сама по себе си не е пречка на всички нови въведени видове. Рибата ще расте също толкова добре, и често още по-добре, в рециркулационно съоръжение. Дали това ще се представи добре от икономическа гледна точка е по-несигурно, тъй като това зависи от пазарните условия, инвестиционни и производствените разходи и способността на видовете да растат бързо. При отглеждането на риба с обикновено ниски темпове на растеж е трудно да се произвежда годишна продукция, която оправдава инвестицията, направени в съоръжението. Независимо дали условията на пазара са благоприятни за всички видове отглеждани в системата за рециркулация, има и силна зависимост от конкуренцията от други производители. И това не се ограничава до местните производители; рибата за търговия е глобален бизнес и конкуренцията също е глобална. Пъстърва, отглеждана в Полша може да се конкурира с морска котка от Виетнам или със сьомга от ферми в Норвегия, понеже е лесно рибата да се разпределя по целия свят на ниска цена. Винаги е препоръчително да се използват системи за рециркулация за производство на скъпи риби, защото високата продажна цена дава възможност за по-високи производствени разходи. Един добър пример е бизнесът със земеделие на змиорка, където висока продажна цена позволява относително високи производствени разходи. От друга страна, има силна тенденция към използване на системи за рециркулация и на видове риби на ниски цени като пъстърва или сьомга.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Моята страст - Рециркулационни ситеми за отглеждане на р

Мнение от esox22 »

Ми, колега добре си се сетил за тая тема, но си закъснял с около 6-7 години. Тогава хората имаха пари за по-качествени храни и деликатеси.
В такива води в България се гледа барамунди, но го изнасят май , че тука им е скъпо и не го ядът.И от скоро африкански сом , който се налага като най-преспективна аквакутура за тъкъв тип отглеждане. Може и тилапия да се гледа.
Прав си - преспективно е, хубаво е. Само да имат хората пари - за да са активни потребители.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Моята страст - Рециркулационни ситеми за отглеждане на р

Мнение от LVitchev »

А бе,те ако даваха пари на всеки по програмите,доста неща може да направи човек.Аз имам всички условия,обаче парите се дават на техни хора които снасят достатъчно или по-точно,дават толкова колкото им поискат .Аз обаче пари не давам,или по-точно,давам както си е по регламент 5% комисионна,която си влиза в проектната сметка.Тези обаче които ги дават,искат майка си и баща си,ако може и жена ти да вземат и т.н.За това,вместо да се нервя,когато мога и щом имам възможност ще правя всичко сам със собствени средства за да ми е мирна главата.Иначе,тази система за одглеждане била ефикасна,но докато човек не я направи и провери,трудно се хваща вяра :tup: :tup: :tup:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
kopana
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Окт 17, 2013 14:42

Re: Моята страст - Рециркулационни ситеми за отглеждане на р

Мнение от kopana »

Надявам се да имам успех, все още се колебая между няколко вида.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”