Токсини и радиация в рибата.

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Токсини и радиация в рибата.

Мнение от esox22 »

Такава тема може би няма, но мисля , че е необходима , а и има доста лекари във форума които могат да се влючат.
Въпреки успокяващите изследвания на държавните органи , че всичко е наред и замърсяванията са в пределно допустимите норми, вече рядко се намират наистина чисти реки и водоизточници.
В един филм за крокодилите се описваше втвърдяване на мазнините при сомовете в резултат от замърсяването и от там измиране на крокодилите от същите проблеми.
Рибите натрупват повече радиация и тежки метали от колкото има в заобикалящата ги среда. В САЩ е изследван костур в които стойностите на Стронций в костите са 5000 повече от колкото във водата.
Колкото по-стара е една риба , токова повече токсини и радиация е натрупала. Също както теорията за човешкото остаряване - че не можем ефективно да изхвърляме токсини и радиоактивни елементи.
Някой рибари препоръчват, да се изхвърлят задължително всички кости, вътрешности и кожата.
Аз препоръчвам и консумацията на добре пораснали млади риби в законовите норми. И от сравнително чисти източници.
Това , че някои колеги се снимат усмихнати с убити трофейни риби готови за консумация , изглежда добре. Не толково добре ще изглеждат след време чернодробните и бъбречните им изследвания.
Това от мен колеги.
Пазете си здравето!
:wink:
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Токсини и радиация в рибата.

Мнение от Коце »

Дето биха казали у македонско - Апни си, апни си, апни си! :lol:

п.п. демек е препоръчително само млад и благ уклеец!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Токсини и радиация в рибата.

Мнение от esox22 »

Точно така колега!
Природата не е това което беше..
Добър вариант е и риба гледана в развъдници: американка, африкански сом, барамунди, ципура, лаврак и др. Там водата и храната се проверява редовно.
:D :D
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Токсини и радиация в рибата.

Мнение от outsider »

esox22 написа: Добър вариант е и риба гледана в развъдници: американка, африкански сом, барамунди, ципура, лаврак и др. Там водата и храната се проверява редовно.
:D :D
:? - И на тази тема има изследвания , ако се поразровиш. Покрай храната , на тази риба и се дават разни анаболи , антибиотици , стимуланти за растеж (като при пилетата) , и ква ли не гадост :evil: , която има за цел да запази здравето на рибата в садките , без да се мисли за здравето на клиента.
Отделно имаме замърсяването на Световния Океан , и натрупването на тежки метали - колкото по-високо в хранителната верига , толкова по-зле. Рибата тон е с такова съдържание на живак , че просто дa се чудиш как още успяват да плуват? :mrgreen:
Реките? Всичките околни полета , ако са селкостопанска земя , ги пълнят с торове , пестициди , и т. н.
Кво остава? - шараните от езерото в някой парк :lol: :lol: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Токсини и радиация в рибата.

Мнение от esox22 »

Тия екстри не ги знаех. :D
Анаболи се биеха на телетата, не съм чел рибите също да могат да ги усвояват , но е възможно.
Темата за замърсителите е твърде голяма и всеки може да се включи с нещо ново.
Въпросът ми е:
По-големите и възрастни риби, дали са по токсични и радиоактивни.
По химичните закони би трябвало да са: май Стронцият и Оловото изместваше Калция от костите и си оставаше там. Живака в черният дроб. Петролните продукти като мастно разтворими , би трябвало да отидат в мазнините.
Колкото повече живее една риба и по голяма става, толкова повече храна и вода преминава през нея. И много лоши неща остават и се натрупват.
Такива неща си мисля.. :roll: :roll: :roll:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Токсини и радиация в рибата.

Мнение от outsider »

esox22 написа:Т
Въпросът ми е:
По-големите и възрастни риби, дали са по токсични и радиоактивни.
В изследването за тунците , което ми попадна , стаавше дума точно за това - тежките метали се натрупват прогресивно във всяко звено на хранителната пирамида - дребната риба е поела всичко , което е имало във зоо и фито планктона , по-едрата риба ( размер "сафрид" , да рeчем ), натрупва в костите си това , което е в цацата , разни лефери и лавраци - или техния еквивалент в други морета , поемат живака от сафрида , и като стигнем до рибата тон - 300% над допустимата норма.... :(
"Министерство на здравеопазването предупреждава : практикуавйте C&R !" 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”