защо се върти пъстървата на Доспад ?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
barabinara
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 16:42
Местоположение: Sofia i edin Marishki podmol ...
получил Браво: 1 път

защо се върти пъстървата на Доспад ?

Мнение от barabinara »

Здравейте колеги, по време на Великденските празници бях на Доспад и както се подразбира от заглавието на темата видях някакво странно за мен поведение на пъстървата там. Не веднъж видях риби да се вдигат на повърхноста след което започваха спираловидно да се въртят спускайки се на долу :shock: . Изглеждаха сякаш са зашематени. И това го наблюдавах и от двете страни на язовира. Чудно ми е какво кара хайванчетата да се въртят така?
Реалноста е само илюзия, породена от липсата на алкохол ...
http://www.youtube.com/watch?v=Dn8wGRyw ... re=related" target="window.open(this.href);return false;
Вече чувам как ми свири аванса ... или МАЙ това e THUNDURSTRUK
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Има едно заболяване. Въртеж по пъстървата: Миксозомоза.
Причинява се от едноклетъчния паразит Myxosoma cerebralis /Myxobolus cerebralis/. Паразита се локализира в хрущялната тъкан на засегнатите рибки, като предизвиква деформации които притискат нервната тъкан, което води до промени в поведението и така наречения "въртеж". Наблюдава се също изкривяване на гръбначния стълб, деформации на черепа и хрилните капаци, почерняване на опашното стебло.
През последните години се откри, че паразита има междинен гостоприемник - тубифицидни червейчета. Мъртвите риби освобождават спори, които се поглъщат от тубифицидните червейчета. В тях се образуват спороцисти от които се освобождават зрели триактиномиксони, които активно навлизат през кожата на рибите и достигат до хрущялната тъкан. Рибоядните птици пренасят заболяването от водоем във водоем.

Изображение
Биологичен цикъл на Myxobolus cerebralis

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Риби засегнати от Myxobolus cerebralis

Разбира се не твърдя, че това, което си видял е Миксозомоза. Това е сериозна диагноза, която може да се постави само след потвърждение от лабораторно изседване. Дано все пак да не е това, защото преди време бях чел една статия, според която Миксозомозата е една от основните причини за намаляване на популациите на пъстървови в Северна Америка.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”