Каракудата живее и без вода

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Каракудата живее и без вода

Мнение от Todor »

Сега ще ви разправя нещо, за което като бях в казармата набиваха табаните.
Значи в неделя между 15 и 16ч. си изваждам живарника от водата и си сипвам каракудите в кофата. Пристигнах в къщи и много ме домързя да ги чистя. Около 20ч. ги сложих в хладилника още живи. В понеделник около 18 ч. се връщам от работа, вадя ги да ги чистя и !!!! Те живи! Е не всички и не скачаха яко ама мърдаха с хриле и с опашки 26 часа без вода.

Може модераторите ако решат да ми преместят темата в лакърдиите, ама за мен е истина - видях го с очите си.
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Виждал съм подобна картинка преди доста време. От горе бяха замръзнали, но като се постоплиха се размърдаха. Тя е древен вид риба и е доста "корава" когато става въпрос за оцеляване. Каракудата вирее там дето друга риба не може. Дори ако живее в "чорба" пак оцелява. Водата да пресъхне, в тинята ще изкара още известно време. :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Няма нужда да се мести темата :)
Рибите имат способността да изпадат в анабиоза. Това е състояние при което жизнените и метаболитни функции "работят" на своя минимум единствено колкото да поддържат живота.
Чел съм за един такъв случай. В Русия край някакво село имало гьол в които ловели много лин. Но се случили сухи години и гьола пресъхнал до толкова, че минавали с каруците направо през него, цялото дъно било сухо и напукано и така цяло лято. След време гьола пак се напълнил, но никой на ходел за риба там. Случайно минаващ човек хвърлил въдица и започнал да лови лин и всички местни: :shock: .
Оказва се, че лина при неблагоприятни условия се заравя дълбоко в тинята, където изпада в анабиоза. Сърцето му прави 1 удар в минута. Достатъчно е около него да е влажно.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Да наистина Лина и Каракудата издържат доста без вода.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
johny
Мнения: 635
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 20:18
Местоположение: София

Мнение от johny »

Todor написа:Сега ще ви разправя нещо, за което като бях в казармата набиваха табаните.
Значи в неделя между 15 и 16ч. си изваждам живарника от водата и си сипвам каракудите в кофата. Пристигнах в къщи и много ме домързя да ги чистя. Около 20ч. ги сложих в хладилника още живи. В понеделник около 18 ч. се връщам от работа, вадя ги да ги чистя и !!!! Те живи! Е не всички и не скачаха яко ама мърдаха с хриле и с опашки 26 часа без вода.
Начи, ловихме ги на 15(събота).04.2006г. (4бр. каракудки). Извадихме живарника от водата около 15-16ч. Вечерта ги пуснахме в легена, да се радва детето. Малко след това в хладилника. Чак на 17(понеделник).04.2006г. на обед почваме да ги чистим и 2 от рибите си скачаха... Колко часа прави това, всеки сам може да се сети.
"Животът е това, което ти се случва докато си правиш други планове" - Джон Ленън
KOP
Мнения: 730
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Каракудата живее и без вода

Мнение от KOP »

Todor написа:Около 20ч. ги сложих в хладилника още живи. В понеделник около 18 ч. се връщам от работа, вадя ги да ги чистя и !!!! Те живи!
Аз затова като ме домързи да ги чистя ги пъхам направо в камерата. Е, там живот няма. А като ги извадя от камерата и много по-лесно се чистят.
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

Абе аз вече никак не искам да ги чистя. Жената много мрънка, че всичко става люспи. От частните гьолове дето съм си платил ги раздавам, от другите ги пускам, а аз обичам скумрия, паламуд, сайра и т.н. на скара. Тия таралежи дето ги ловя нещо ми омръзнаха. Стават само пържени, ама аз пък не мога да ям пържено.... Абе нещо се отплеснах аз пак за ядене.

Каракудите яко живеят ама един път лових шарани през пролетта и ги чистих на една чешма с корито за поене на животни. Без вътрешности и без хриле, като взех да ги мия и те взеха да пляскат. Пуснах ги за проба и те взеха да си плуват из коритото. Зимата рибите без глави и вътрешности като ги посоля и почват да мърдат перки и да пълзят из мивката .... абе много живеят.
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Fisherman66 »

Странни неща съм чувал .... за живот след смъртта при рибите... .имах един колега на времето, който ходи на сватбен трип у Япония... та той ми разправяше (даже се закле!) как наблюдавал един уличен продавач на рибни (сурови) сандвичи.... два аквариума от двете му страни - у единия - живи рибоци, а у другия скелети. Нашия продавач с ловкостта на същинская нинджа вади жив рибок от единия хаквариум, мета го на плота и с две движения на ножа му реже филетата до кокал. останалия скелет се хвърля в другия аквариум, където моя човек се кълнеше, че плували десетина скелета с глави.... :shock: :shock: :shock:
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

Fisherman66 написа:в другия аквариум, където моя човек се кълнеше, че плували десетина скелета с глави.... :shock: :shock: :shock:
ХЕ-ХЕ-хе, комшу и аз такива съм ги чувал , ама някъде след седмата ракия, айде наздраве!! 8) :D :D :D
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Рубриката: "За вас лъжа, за мене истина!"
С един приятел бяхме наловили доста каракудки за стръв през някой си Септември. Пича ги държеше в един бидон в мазето си, та когато ни притрябваха само се бъркаше и готово - имахме си винаги стръв под ръка и можеше да се тръгне за щука по всяко време на денонощието.
В един прекрасен Декемврийски ден нашия се усетил, че не ги е наглеждал от около месец и отишъл да провери какво е положението. Те ви и изненадата - гадинките шават в малко вода останала по средата на огромен леден блок :shock: . След процедура по размразяване и изваждане рибите живнали, само дето от момента на улавянето им не са били хранени и са мязали на манекени на Освиенцим - само глава и опашка.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Преди да вляза в казармата пуснах 2 каракуди в един 50 л аквариум. Едната пукна и стана храна за другата. Септември, когато ме прибраха воените, имаше 4-5 пръста вода в която не вожеше да се види дали има жива риба. Аз поне си мислех, че няма. Аквариума остана на балкона. Пребрах се в отпуска през февруари. Видях че в акварима е останала малко вода, но е здраво замръзнала и се уплаших да не се пръсне и го прибрах на топло. Да ... след като се размръзи водата в нея плуваше жив и здрав каракуд!!! :o :o :o
Размножават се в локви, но съм чел че е почти невъзможно да ги излъжеш да хвърлят хайвер в аквариум!!!
Както казва народа: много хубаво не е на хубаво! :lol:
Колкото повече, толкова повече!
mAnTi
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 11:41
Местоположение: София

Мнение от mAnTi »

За каракуда разбирам да живее е така без вода.Ама в хладилник или фризер :shock: .
А щука също живее много без вода аз 2 като хванах ги остаих в 1 тава да мрът и живаха 8 часа без вода :shock: .
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Каракудата живее и без вода

Мнение от Бат Стан »

Todor написа:Сега ще ви разправя нещо, за което като бях в казармата набиваха табаните.
Значи в неделя между 15 и 16ч. си изваждам живарника от водата и си сипвам каракудите в кофата. Пристигнах в къщи и много ме домързя да ги чистя. Около 20ч. ги сложих в хладилника още живи. В понеделник около 18 ч. се връщам от работа, вадя ги да ги чистя и !!!! Те живи! Е не всички и не скачаха яко ама мърдаха с хриле и с опашки 26 часа без вода.

Може модераторите ако решат да ми преместят темата в лакърдиите, ама за мен е истина - видях го с очите си.
Нищо странно няма в това, тъй като при определени условия някои видове риба могат да живеят без вода. Още повече, че в хладилника ти е влажно. Аз навремето като ученик съм си правил следния експеримент - слагам каракуди в една кофичка в хладилника. Те обръщаха коремите и изпадаха в неква летаргия. След около месец ги размразявам и оживяваха. Водата не замръзваше на лед, но имаше лека коричка отгоре, значи е била около 0 градуса.
Иначе каракудата даяни яко, а при влагата в хладилника няма проблем да изкара един ден без вода.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
TRANSKI RIBAR
Мнения: 5639
Регистриран на: Вто Юни 06, 2006 19:43
Риболов: и жени
Местоположение: Дружба 2
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 17 пъти

Мнение от TRANSKI RIBAR »

За каракудата всички имаме наблюдения Лин не бих взел за да си правя експерименти с тази ценна риба за щуката се съмнявам че деяни толкова :wink:
Спокойствие все по за кратко....кво да ти кажа...о батко баткоо...
mAnTi
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 11:41
Местоположение: София

Мнение от mAnTi »

Аз за каракудата не съм знаел , че толкова живее.А щуките аз ги бях остайл в печката но изключена.Е ти може и да не вярваш аз казвам колко живя ... :roll: .
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”