Колко вида морунаж има ?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Колко вида морунаж има ?

Мнение от kalinux »

На Дунав съм хващал морунажи с муцунка като на струмския(маришкия). Те са обикновено по-едри и с черни точици по люспите.

Има обаче и едни с по-остра муцуна (като на акула), които са и по-дребни.

Дали това са едни и същи риби? Нека някой да ме светне. Интересува ме от чисто любопитство.

А иначе в дебелите книги пише, че в българия има обикновен морунаж в Дунава (vimba vimba) и маришки. Ама кой какъв е?

Ако някой е хващал морунаж от р.Въча над едноименния язовир сигурно е забелязал, че рибите са много дебели, по закръглени, не са като струмските.

Може ли някой да обобщи?



Преместена от Рибарска среща
Майстор Саки
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Колко вида морунаж има ?

Мнение от babydoctor »

kalinux написа:На Дунав съм хващал морунажи с муцунка като на струмския(маришкия). Те са обикновено по-едри и с черни точици по люспите.

Има обаче и едни с по-остра муцуна (като на акула), които са и по-дребни.

Дали това са едни и същи риби? Нека някой да ме светне. Интересува ме от чисто любопитство.

А иначе в дебелите книги пише, че в българия има обикновен морунаж в Дунава (vimba vimba) и маришки. Ама кой какъв е?

Ако някой е хващал морунаж от р.Въча над едноименния язовир сигурно е забелязал, че рибите са много дебели, по закръглени, не са като струмските.

Може ли някой да обобщи?
Не мога да ти помогна, но ти е бедна фантазията как изглеждат пък тези от Мандренското езеро - там са по кило и нещо. Ако ги видиш съвсем ще ти се сбъркат понятията.
:D Аз мисля, че са си едни и същи, но в зависимост от околната среда се видоизменят - ама това съвсем некомпетентно, може някой да ни отвори на истината.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Видът е един,подвидовете у нас според ихтиолози са три.
Тоя по-дебелия би трябвало да е маришки морунаш,Vimba Melanops,не съм сигурен обаче, не съм ловил такъв, срещал се в р.Широколъшка,Въча и Марица.
Широкоразпространеният подвид е Vimba Vimba Carinata.
По-дребен е Vimba Vimba Tenella,лови се в реките,вливащи се в Черно море и Дуранкулак,в Дунава не знам дали го има.
Гост

Мнение от Гост »

В един от последните броеве на "На риба " имаше много хубава статия в която бяха описани различните видове морунажи в България от различни водоеми,има и снимки.Ако ти попадне смятам че ще помогне!
Поздрави!!! :D
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

:)

Мнение от Жичката »

сичките морунажи са лесни за улов кълвът само денем ловят се по много начини с хранилки без хранилки....лично аз ги пера по следния начин захранвам с гранулирана храна за риби ама размекната и почти суха.на фидерн прът и не му давам да лапне много е гот един път на кърджалийския язовир за 4 часа хванах към 30 парчета от по 400 до 600 грама.

Има много кокали ама и тва си има цака:))
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

baby doctor, тоя от Мандрата съм го ловил на Факийска река, същия е като на Струма.

stefan, тоя дребния по черноморието съм го хващал на Караагач. За него пък съвсем бях забравил. Беше голям десетина см. и имаше оранжеви оттенъци по корема и главата. Определено не приличаше на струмския.

За съжаление в списанието и дума не става за дунавския морунаж като вид и още повече се обърках
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Жица, забравих да ти кажа. Ела на Дунав октомври-декември да видим дали ще хванеш морунаж през деня. Само нощем, братче. :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

kalinux написа:baby doctor, тоя от Мандрата съм го ловил на Факийска река, същия е като на Струма.

stefan, тоя дребния по черноморието съм го хващал на Караагач. За него пък съвсем бях забравил. Беше голям десетина см. и имаше оранжеви оттенъци по корема и главата. Определено не приличаше на струмския.

За съжаление в списанието и дума не става за дунавския морунаж като вид и още повече се обърках
Е ти си късметлия, аз такива бичмета по Струма не съм хващал, само до около 500-600 гр. и то не до Кюстендил, а надолу в Македонията. А тези от Мандрата са си внушителна работа.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”