Познаваме ли добре рибите?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

В Англия масово се зарибява със златни рибки по изкуствените водоеми.
Главно защото, много лесно се ловят и бащите водят децата си да се забавляват. От тях оборота на рибарниците се увеличава значително. Такива невероятни мутаций са се развъдили че, не можеш да повярваш че са истински риби.
Спомням си когато хванах първата, май беше 96 година, на щека, щях да падна от стола. Изведнъж от мътната, кафява вода изкочи половин килограмова, кръгла топка с дълги, воалести перки и много наситен, матов - не лъскав - яркочервен цвят (като кадифе) и с черна глава.
Акъла ми изкара изрода, една минута го гледах докато повярвам че е риба :lol: :lol: :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Nikolaj_bg
Мнения: 69
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 13:20

Мнение от Nikolaj_bg »

Тези мутанти ядат ли се?
Аватар
harry
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 14:26
Местоположение: Варна

Мнение от harry »

DOCTORA написа:...Главно защото, много лесно се ловят и бащите водят децата си да се забавляват. От тях оборота на рибарниците се увеличава значително.....
Ловят се лесно, защото това чудовище няма чувство за наситеност и яде докато има храна, а на всичкото отгоре яде каквото и падне. Няма нито един сериозен акварист, който да харесва и да отглежда златни рибки :wink: Определето това си е чиста напаст :!:
пях с Depeche
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

В местата където ги има си длъжен да хвърляш рибата обратно, веднага.
Не ми е минавало през ум да ги крада за да ги ям :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

kalinux написа:Ми то както със слънчевката у нас. Първоначално аквариумна рибка в Европа, после по Дунав, после в притоците и накрая навсякъде в БГ :(
ми стария еколог да си каже казванката - на времето като пишехме есета за инвазивни видове в местната флора и фауна открихме, че всъщност слънчака е докаран със зарибителния материал от дъгова пъстърва! по същия начин със зарибяването с амур са докарали кубинките... кофти... а инак има за всички влакове пътници... в япония нашите омразни дунавски попчета ги тачат и мразят костура щото бил по агресивен и не им давал възможност да виреят - тук във великите езера попчетата и ропците (бибани) таковаха мамата на костура ама за начало местните умници му разказаха играта като внесоха ейлуайф рибки да намаляват цъфтежа на водораслите - тея риби като земат посред лято та цъфнат умрели на декари площ по повърхността на езерото та внесоха сьомга и пъстърви да контролират тях... сьомгите разкатаха майката на всички останали риби ама не и на ейлуайф...то е няква херинга ако не се лъжа - като наща дунавска скумрия май...
грозно
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

DOCTORA написа:В Англия масово се зарибява със златни рибки по изкуствените водоеми.
Главно защото, много лесно се ловят и бащите водят децата си да се забавляват. От тях оборота на рибарниците се увеличава значително. Такива невероятни мутаций са се развъдили че, не можеш да повярваш че са истински риби.
Спомням си когато хванах първата, май беше 96 година, на щека, щях да падна от стола. Изведнъж от мътната, кафява вода изкочи половин килограмова, кръгла топка с дълги, воалести перки и много наситен, матов - не лъскав - яркочервен цвят (като кадифе) и с черна глава.
Акъла ми изкара изрода, една минута го гледах докато повярвам че е риба :lol: :lol: :lol:
при нас пък са много стриктни да не се използват за стръв и да не се пренасят живи (продават се за храна за хищни аквариумни риби) щото като се завъдят и разказват играта на всичко местно изяждат си и ушите...
та така де в англия ги тачат и си "ловят златната рибка" а тука и 3те желания се използват за ограничаването на разпространението им...
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
Аватар
Borko
Мнения: 330
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 21:02
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

уклей или уклейка

Мнение от Borko »

аз явно не познавам много рибите , щото вчера се изумих като погледанах в билета нормите за размера на рибите. чета уклеи - 20 см и се среснах - те всичките ми са били маломерни явно. после обаче гледам по-надолу :уклеика - 10 см и реших , че най - вероятно аз на уклейката казвам укей.
Съответно въпросът ми е каква е разликата между УКЛЕЙ и УКЛЕЙКА?
I don’t know half of you half as well as I should like,
and I like less than half of you half as well as you deserve.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: уклей или уклейка

Мнение от babydoctor »

Borko написа:Съответно въпросът ми е каква е разликата между УКЛЕЙ и УКЛЕЙКА?
Спокойно, нормален човек не може да ги различи, а уклеят стига до 40-45 см. Не че съм виждал такова чудо, а съм Дунавско чедо :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »


Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Гост

Re: уклей или уклейка

Мнение от Гост »

Borko написа:аз явно не познавам много рибите , щото вчера се изумих като погледанах в билета нормите за размера на рибите. чета уклеи - 20 см и се среснах - те всичките ми са били маломерни явно. после обаче гледам по-надолу :уклеика - 10 см и реших , че най - вероятно аз на уклейката казвам укей.
Съответно въпросът ми е каква е разликата между УКЛЕЙ и УКЛЕЙКА?


Здравейте! УКЛЕЙ е имало у нас в Дунав и реките които се вливат в Черно море. Влизал е в морето за охранване. Сега е в Червената книга.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Хващал съм 5-6 пъти УКЛЕЙ във Дунав и то доста едар до като ловя на мамка .
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

В Дунава си има Уклей все още и то добре се лови ! Има разлика с уклейката в устата и в размерите разбира се.
Fish friendly
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Ловя го на традиционата мамка за Днава както виждам и ти си от дунавския крайл.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

И на скобарските мамки се лови, но мамката за уклей е малко по-различна - на специален кол (пръчка) с "израстъци" се закрепва умесен топъл хляб - трябва да стане много жилаво тесто и това се забива на около 1-1.2м дълбочина на право течение. Хляба да се пада на 30-40см от дъното. Малката плувка се пуска да минава в близост до хляба. Доста уклей се събира.
Fish friendly
Nikolaj_bg
Мнения: 69
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 13:20

Мнение от Nikolaj_bg »

Вие да не би да ловите Сабица и да и викате Уклей :?: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”