Познаваме ли добре рибите?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Познаваме ли добре рибите?

Мнение от kriki »

Забелязвам от доста години, че дори опитни риболовци не познават добре рибите, затова реших че тази тема би била полезна за много колеги.
Става дума за вечно бърканите риби бабушка и червеноперка.
Изображение
Някои от разликите са следните:
• Най-съществената разлика е в разположенито на перките - при бабушката гръбната и коремната перки са почти на 1 линия, докато при червеноперката гръбната перка е изнесена доста по-назад;
• Червеноперката има по-жълтеникави очи, докато очите на бабушката са червеникаво-оранжеви;
• Червеноперката е доста по гърбава от бабушката;
• Устата на червеноперката е по-горно разположена;
• Ловенето им също е коренно различно - червеноперката обикновено е в близост до водорасли, треви и т.н и обикновено в по-горните слоеве, докато бабушката по-често се лови в придънните слоеве.



Преместена от Рибарска среща
Майстор Саки
Последно промяна от kriki на Пет Мар 11, 2005 9:54, променено общо 3 пъти.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Аз доколкото знам червеноперка в България почти няма. Иначе е хубаво риболовците да правят разлика между двете риби и да не казват червеноперка на бабушката.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

А ето я и моята загадка - коя е тази риба (Майстор Саки да не подсказва)?
Давайте предположения състезатели :)
Изображение
:shock: 8)
Fish friendly
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Една малка добавка към разликите между бабушката и червеноперката - на бабушката "ирисът" е яркооранжев и има тъмно петно отгоре, а на червеноперката е по-жълтеникав.

За втората риба няма да подсказвам, само давам едно малко жокерче - много е борбена и е страхотно удоволствие да се лови. :wink:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

kriki написа:А ето я и моята загадка - коя е тази риба (Майстор Саки да не подсказва)?
Давайте предположения състезатели :)
Изображение
:shock: 8)
Туй е мъздруга Крики!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Браво, Любо, както винаги си железен!!! :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Браво - браво :D чели сте си уроците. Наистина си е най-обикновената дунавска мъздруга.
Fish friendly
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Я като сте почнали дайте ми за сравнение "открий АМ-найсетте разлики" между каракуда и малко шаранче (освен мустаците), че досега такъв вид риба не съм взел за вкъщи, защото все си мисля, че е малко шаранче и ги пускам обратно. :oops:
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Хай

Мнение от ASSENAS »

theater написа:Я като сте почнали дайте ми за сравнение "открий АМ-найсетте разлики" между каракуда и малко шаранче (освен мустаците), че досега такъв вид риба не съм взел за вкъщи, защото все си мисля, че е малко шаранче и ги пускам обратно. :oops:
Аз мисля, че мустаците са ти напълно достатъчни. Другото, което може да ти помогне е следното - като отвориш широко устата на шаранчето ще забележиш, че от двете й страни се получават едни триъгълни образувания като ципа, които ги няма при каракудата.
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

theater написа:Я като сте почнали дайте ми за сравнение "открий АМ-найсетте разлики" между каракуда и малко шаранче (освен мустаците), че досега такъв вид риба не съм взел за вкъщи, защото все си мисля, че е малко шаранче и ги пускам обратно. :oops:
Те и малките шаранчета имат мустаци.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Да де, ама каракудите са гладко избръснати - ние така си им викаме в тайфата: Кво хвана? - шаран...ама бръснат :D И един майтап - ловиме на Враждебна, имахме по няколко каракуди над половинка и един от местните минава и пита има ли, какво има, казваме каракуда. Той изпищя :КАРАКАКВО? След това и ние им викаме каракаквонки :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Plamen
Мнения: 467
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 17:32
Местоположение: София

Мнение от Plamen »

theater написа:Я като сте почнали дайте ми за сравнение "открий АМ-найсетте разлики" между каракуда и малко шаранче (освен мустаците), че досега такъв вид риба не съм взел за вкъщи, защото все си мисля, че е малко шаранче и ги пускам обратно. :oops:


Рибите се разпознават доста лесно, особено когато си хванал и от двата вида.
Шарана за разлика от каракудата има по издължена гръбна перка, която продължава близо до опашката, докато на каракудата е по-къса. Това е много явно. Главата му е сравнително по-голяма и на фона на тялото му това прави голямо впечатление. Освен това шарана има леко червеникъв цвят на някои части от тяло.

Имам една истинска снимна, на която има бабушка и червеноперка, но тъй като незнам как се качва, ще помоля Асен да я качи. Снимката е информативна би била полезна.
Аватар
Иво
Мнения: 908
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 12:50

Мнение от Иво »

Lubo написа:
kriki написа:А ето я и моята загадка - коя е тази риба (Майстор Саки да не подсказва)?
Давайте предположения състезатели :)
Изображение
:shock: 8)
Туй е мъздруга Крики!

А знаеш ли какви размери достига Любе? :lol: :lol: :lol:
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Иво написа:
Lubo написа:
kriki написа:А ето я и моята загадка - коя е тази риба (Майстор Саки да не подсказва)?
Давайте предположения състезатели :)
Изображение
:shock: 8)
Туй е мъздруга Крики!

А знаеш ли какви размери достига Любе? :lol: :lol: :lol:
Никога не съм хващал, но в дебелите книги пише 60-70 см, 8кг, макар че у назе най-много 5 кг. Има я освен в Дунав, и в някои язовири.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Иво
Мнения: 908
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 12:50

Мнение от Иво »

Знаещ ли на живо на коя риба прилича (когато е по-малка) ? За Дунавската говоря!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”