Против кърлежи - ?

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Публикувай отговор
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Кърлежа освен, че хобота му е космат и като тирбушон има и две срещуположно разположени куки, които разтваря встрани след като си забие хобота. Затова и главата му се къса при опит да бъде изваден. Доколкото знам препоръчителната техника за изваждане на кърлеж е да се направи микроразрез като се внимава да не се резне гадинката, както е споменал Цербера. Идеята е, че когато се опитваме да задушим кърлежа той се бори да се откачи и при това си усилие може да върне обратно кръв от хобота заедно с бацилите. А ако го стиснем с пинсетите става още по-лошо - все едно да ползваш спринцовка.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Бях го писал веднъж, бая съм патил, та...лято иде, пак ще пиша. Капката олио-масло и т.н. - добре - това го обездвижва, да не драпа навътре. След това варианти два, изпробвани. № 1 - хващате го нежно /с пинсети лично аз не мога.../ и въртите леко обратно на часовника /не знам защо, може би става и в другата посока, но това съм правил, действа, що ми трябват експерименти/, като оказвате натиск, ама лек , и нагоре. № 2 - показаха ми го, една учителка ромка, която го практикува с децата по зелените училища - пак олио, след това кибритена или клечка за зъби, обикаля с нея около кърлежа, закачайки крачетата му, обратно на часовника - предупреждавам - по-бавен и малко досаден метод, но много по-сигурен, там късане няма. Е, тва е, ма по-добре се пазете - не знам как, аз лично не мога, Ели също - в момента вече е на доксациклин... :twisted: Ма утре пак отиваме, де... :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Nani
Мнения: 99
Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 19:40
Местоположение: София

Мнение от Nani »

BOROOO написа: Идеята е, че когато се опитваме да задушим кърлежа той се бори да се откачи и при това си усилие може да върне обратно кръв от хобота заедно с бацилите.
Може и да си прав. Най-новите изследвания в тази област ( поне това, което съм чел), е че кърлежа не бива да се маже с мазнина нито да се върти, а да се натисне навътре и след това рязко да се издърпа навън ( според мен ще се скъса хоботчето, но има хора който само с това се занимават и са по-запознати от мен).
BOROOO написа:Кърлежа освен, че хобота му е космат и като тирбушон.
Не съм съгласен, че на кърлежа хоботчето му е като тирбушон, но може и да греша.
BOROOO написа: има и две срещуположно разположени куки, които разтваря встрани след като си забие хобота.
Не съм чак до толкова запознат, но ако говориш за двете режещи зъбчета намиращи се на дисталната част ( палеца) на двете горни челюсти изграждащи част от хоботчето, мисля че функцията им не е да фиксират кърлежа. Може и да има такива срещуположно разположени куки, но аз не знам и ще ми е интересно да прочета за тях.
BOROOO написа: А ако го стиснем с пинсетите става още по-лошо - все едно да ползваш спринцовка.
За това и аз съм си мислел, но ако се хваща в основата на хоботчето ( с пинцети които са извити подобно на щипките за скубане на мигли или там както се казват) без да се притиска тялото на кърлежа мисля, че ще избегнем принципа на спринцовката. Може и с ръце да се махне, но трябва да се използва ръкавица.

Нямам опит с махането на кърлежи при хората, а само при животните и там използвам пинцети и до сега не съм имал проблеми.
babydoctor написа:олио, след това кибритена или клечка за зъби, обикаля с нея около кърлежа, закачайки крачетата му, обратно на часовника - предупреждавам - по-бавен и малко досаден метод, но много по-сигурен, там късане няма.
За махане на кърлеж при човека този метод изглежда най-безопасен.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Във ветеринарните и зоомагазините продават специални пласмасови щипки - приличат на нещо средно между ножица и клещи. Това е специално приспособление за махане на кърлежи. Цената му е около 5 лв. Аз имах такова и с него махах кърлежите на котката в къщи. Много е лесно за употреба.
jabara
Мнения: 34
Регистриран на: Сря Апр 12, 2006 13:35
Местоположение: sofia

Мнение от jabara »

Ако се скъса главата на кърлежа ,не е нужно да се прави разрез !Главата най-лесно се вади с игла за спринцовка(най-голям размер),или игла от система.С обикнивенна игла нестава ,защото се пързаля!Та значи,мястото където е главата се стисва ,както когато се вади трънче,и с иглата се се "подкопава" главата на кърлежа,процедурата не е от най-приятните, но е по-добре от разрез!
Може би е по-добре направо така да се извади целия кърлеж,поради коментирания по-горе ефект на спринцовката!
Като няма риба и жабата е риба
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

jabara написа:Главата най-лесно се вади с игла за спринцовка(най-голям размер),или игла от система.
Малиии, миналата година така си изкопах втори пъп, още не е зараснал :twisted: после минах през колегата хирург, де...Скъсате ли го веднъж, момчета, бегайте при него, не се копайте самодейно - после си мислете за ХЕИ и пр. простотии - аз отидох, дадох материал и...забравих...като всеки доктор, а и като всеки мъж, бих казал... :oops:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

BOROOO написа:Кърлежа освен, че хобота му е космат и като тирбушон има и две срещуположно разположени куки, които разтваря встрани след като си забие хобота. Затова и главата му се къса при опит да бъде изваден...
Борка, виж устройството на устния апарат на кърлежа - много добре се отличават челюстите от назъбения хобот.С челюстите само прорязва кожата а именно "зъбците" на хобота след вкарването му в тъканта при хранене се фиксират настрани от малки мускули и крепят гадината върху гостоприемника.Като му се откъсне рЕзко главата и хоботчето остава в раневия канал с произтичащата от това инфекция...
Когато кърлежа се умъртви бавно (с етер е най ефективно и бързо, както бе споменато) мускулатурата на устния апарат се отпуска и позволява безпроблемното му отстраняване.

Няма ляво, няма дясно ...

:wink:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Ще е добре тази тема да се направи Важна!!! :idea: :idea: :idea:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Левака е изключително прав - темата е много ВАЖНА.
мисля, че форума се посещава от доста лекари и компетентни лица, които не е лошо да се обединят и ни предложат нещо подходящо за условията при които действаме по време на излетите. Всички ще им бъдем МНОГО БЛАГОДАРНИ.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Глас народен, глас Божи...Бе...как ставаше, мамка му :oops: Моля на ЛС, плийз...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Nani
Мнения: 99
Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 19:40
Местоположение: София

Мнение от Nani »

Ето една полезна за нас информация на страницата на РИОКОЗ относно: кърлежите, а също и тук
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Чичо Док, може би точно това става дето си го описал. Преди много време съм гледал едно научно-популярно филмче за кърлежите, май по дискавъри беше и каквото ми е останало като спомен го споделям. За съжаление друго не си спомням, иначе филмчето е много ценно и сигурно може да се намери в нета. Търсих информация и в българските сайтове, но почти нищо не намерих, а и Nani е посочил най-интересното. Между другото освен споменатите болести в някакви форуми четох и за някакви други дето се прихващят от ухапване и всичките бяха много екзотични - лечението трудно, а последствията страшни.
Когато бях в казармата на два пъти ми се е впивал кърлеж. Гадинката беше забила хобот и крачката й бяха във въздуха, т.е. държеше се с въпросните кукички. Ако не го бях видял въобще нямаше и да разбера, че ми се е лепнал кърлеж. И двата пъти сестрата го вади с дебела игла - използваше я като скалпел, а разреза не беше много голям така, че няма страшно.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Бе, некой от модовете нема ли да помогне да я направя важна, бе!!!!! :twisted:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
toko
Мнения: 3277
Регистриран на: Съб Май 28, 2005 9:41
Местоположение: София (иначе от Казанлък)
получил Браво: 3 пъти

Мнение от toko »

babydoctor написа:Бе, некой от модовете нема ли да помогне да я направя важна, бе!!!!! :twisted:
Док, ти си модератор на този подфорум. Всичко е в твоите ръце.
20 and counting.
...Ferguson is a fucking warrior. Fucking warriors don’t especially care if you like them or not. They care about winning...
Аватар
Рак1
Мнения: 373
Регистриран на: Пет Юни 17, 2005 19:27
Местоположение: София

Мнение от Рак1 »

Я кажете по добре как да не се стига до вадене. Аз ползвам някакво кравешко лекарство на което не му знам и името. Даде ми го един приятел ветеринар който с това нещо пръска кравите на село против кърлежи. За сега върши доста добра работа.
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”