Светодиодно осветление

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

само, че тия диоди не бива да се запояват с поялник... от Комет ни носят на нас да им ги монтираме...

ако искате нещо готово, работещо или пък имате желание сами да си конструирата механичната част с готови LED модули, пишете ми на ЛС... за съжаление в момента нямам по-подходящи снимки...

Изображение

Изображение
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от sampo »

Една самоделка /недоделка/ по темата , с този лампион осветявам пред караваната вечер .
Диодите са 6000 миликандела , специално за осветление , при напрежение 3.15-3.20 /мерено/ теглят около 15-20 мА. ток . Максималния пад на напрежение по каталог на диодите е 3.60 волта . Цената е 0.20 лв./бр.
Включил съм на клон х 4 бройки без съпротивление /Тедо ще ме убие/ , и всички клонове , паралел . Така КПД на осв. тяло е 100% , но свързването технически не е правилно , защото ако в този момент запалите автомобила ще гръмнат по един диод от всеки клон , или в случая десетина бройки :roll: :roll:
Ето го и осв. тяло : :oops:
Изображение
Изображение

Може да свети една седмица , без да скапе акумулатора .
Реални 0.600 Ампера х 5 часа на вечер = 3 х 7 дни = 21 амперчаса .. акумулатора ми е 74 , паленето е гарантирано :wink:
Запояването става с поялник , тип "печка" , след като се нагрее го изключвам от мрежата и запоявам , щом изстине спираш и пак в мрежата .
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Значи след дълго чудене и разни проби взех та купих за 12 лв. една ламба луминисцентна пригодена за запалката на колата. Резглобих я изцело и презапоих сите спойки, запоих едно кабелче 10 метра (възможно най-тънкото) монтирах едно ключе близо до тръбата и сега монтирам с два ластика за скелето на навеса отгоре и немам проблемация ни със салатат ни със чашката, с челника само светкам на скарата и давай напред.
Специални благодарности на PEN от карп форума, който миналата година ми изпрати един челник -Пеликан, по-добро нещо не съм ползувал, а доста скари съм изпекъл от тогава насетне ..........
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

това свети по-добре от луминисцентите за кола /разпъвам кабела и имам по една лентичка по средата и в 4-те края на тентата... общо харчи 200мА на 12V...
Изображение

2-3 нощи с едно такова акумулаторче, което зареждам от запалката докато пътувам с колата към язовира...

Изображение

На всичкото отгоре, светлината е приятна /топло-бяла/, а не синкава или луминисцентна...
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

Тедо,изглежда много добре осветлението.Може да споделиш колко ти излезна акумулаторчето,ако въобще е такова де. :roll:
Аватар
Д-р Най
Мнения: 1472
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 22:30
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 203 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Д-р Най »

Tedo написа:това свети по-добре от луминисцентите за кола ...
Тедо, "това" от тези ленти със светодиоди и управлението им, които може да се режат на всеки три диода ли е? 15 диода, консумиращи 200 милиампера си е доста добре. Жалко, че не мога да ги намеря (белите диоди с такова управление) по нашенско.
...есть только миг
между прошлым и будущим,
именно он называется жызнь...
Таралежът е птица упорита. Не я ли ритнеш- не излита!
hakama
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 12:42

Мнение от hakama »

Искам нещо да си сглобя ,но не съм много на Ти с електрониката , продават ли се комплекти които са не много скъпи и аз да си сглобя мех. част (подобря, олекотя) - трябва ми за палатката вечер: за хранене ,четене и пр.
Захранването мисля да е с една правоъг. алкална батерия 12V ,а може и 3V - как да изчисля времето на светене в зависимост от мощността на диода и батерията ?
Аватар
Д-р Най
Мнения: 1472
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 22:30
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 203 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Д-р Най »

hakama, това, което е показал Тедо е подходящо за теб (както описваш, че не си на Ти...) Скоро намерих такива или подобни на тези, които Тедо е показал, в Стара Загора- три бели диода с един резистор- 2,50лева. Не знам колко ток дърпат- предвидени са за включване без доработка към 12 волта и с кабел с подходяща дължина се включват още колкото си искаш такива групи и си светят добре. За теб наистина остава да изработиш механичната част. Ако ти трябват още разяснения може и на лично. Поздрави!
...есть только миг
между прошлым и будущим,
именно он называется жызнь...
Таралежът е птица упорита. Не я ли ритнеш- не излита!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

модулчетата са с по 3 диода и интегрална схема /драйвер/ осигуряваща постоянен ток през диодите в диапазона 11 до 16V - в случая 40мА на всяка лента. Може да се наставят, като единствено трябва да се внимава да не се размени + и -... Ако някоя от лентичките не светне, обикновено са разменени +/- и трябва да се обърне...

тези от мойта снимка са по-скъпи /7,20лв/бр/, защото са с по-специални диоди /висока яркост/... С обикновени диоди са по 3лв

Който желае, нека ми пише ЛС - ще му изпратя по куриер...
hakama
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 12:42

Мнение от hakama »

А има ли начин да работят на 3V (батерия) , трябва ми колкото 2-3 свещи мощност :)
Аватар
Iceberg
Мнения: 368
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 22:13
получил Браво: 1 път

Мнение от Iceberg »

преди няколко дни си купих ето това:

Изображение

ползва 4 батерии АА с 24 LED. това,което се вижда отстрани с карабиката се провира през големия отвор в средата и може да го провесиш като лапма където ти е удобно. Има възможност да се закачи и като картина на стена, а това малкото метално кръгче, което се вижда в отвора е един магнит.Има 2 и имат легла отзад. Ако ги залепя за леглата им ще мога да го лепвам с тях вместо да го закачвам.
Пробвах го с полуизхабени батерии и свети много прилично в стая с размери 6х4 метра.Остава да го пробвам с нови алкални колко време ще издържи.Излезе ми около 10 лв. Дават го като осветление за палатки и каравани.
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Мнение от Ники Дончев »

[quote="Iceberg"]преди няколко дни си купих ето това:

Изображение

колега от каде го купи,ако не е тайна
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
Аватар
Iceberg
Мнения: 368
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 22:13
получил Браво: 1 път

Мнение от Iceberg »

От T.K.Max верига в Англия. Човекът от който го видях даже си го беше намерил на по-ниска цена . Моето излезе 3.99 лири. Има и различни други варианти на такива осветителни тела. Тежат някакви грамове и не заемат място . Диаметъра му е 15 см а дебелината 2.
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Изображение

Ето вариант със същите възможности за закрепване с две групи диоди и двустепенен ключ.
Илиянци, 8 лв. заедно с батериите.
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”