Светодиодно осветление

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Аватар
Д-р Най
Мнения: 1472
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 22:30
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 203 пъти
получил Браво: 8 пъти

Светодиодно осветление

Мнение от Д-р Най »

Домързя ме да тъся подобните теми, разискващи къмпинг осветлението :oops: и затова пускам нова тема. Вече съм споменавал предпочитанията си към светодиодите пред пропан- бутан и петромаксовите лампи за къмпинг осветление. Предимствата на едните , на другите и на третите няма да ги разисквам, това вече е направено по- рано. Ето "моята" идея:
За управление на диодите се използват интегралните схеми LM317 или LM337 (познати са и с друг буквен индекс според производителя)- това е регулируем триизводен стабилизатор на напрежение- 317 за положително, а 337 за отрицателно, които в конкретната схема работят като генератор на ток, осигуряващ стабилен ток около 40милиАмпера през товара- в случая- светодиодите. Без повече да задълбаваме в теория (където и аз не съм особено силен :lol: ), ето схемата:
Изображение
Захранването е 10 до 20 волта. Диодът D1 служи за защита от погрешно свързване на схемата. Работа ще свърши всеки изправителен диод с напрежение над 20волта и ток над 500милиампера, например 1N4007 и не е абсолютно необходим, но ако сме прекалили с бозата помага и спасява.
Резисторът, отбелязан с R1* определя тока през товара по формулата I=1.2/R1* достатъчно точно за нашите нужди.
Тук се опитвам да покажа готова лампа, като на една PVC плочка, загрята в готварската печка и огъната около сферична повърхност (абажура на лампата в спалнята, требе да е топъл, да не го спукате) разположих две такива схеми, които се включват независимо една от друга. На втората група още не съм сложил ключе.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Всяка харчи по около 35-40 милиампера, та заедно около 70-80 милиампера. Според мен всеки читав акумулатор ще се справи за осветление около 5-6 дни (тоест нощи) без да капне, а свети доста добре. Разбира се не е абсолютно необходимо плочката да е част от сфера, може отворите да са разпробити под подходящ ъгъл ( подходящия ъгъл всеки да си го определи сам :wink: , но ако диодите са в една равнина ще осветяват малък периметър :lol: )
Разбира се сигурно има и по- енергоспестяващи и "силносветещи" схеми, но тази е доста проста и ще е по способностите на повечето от колегите. Светодиодите ги свалих от запалки- всяка на цена около 50стотинки, интегралната схема е около 50-60-70 стотинки, останалите елементи също са стотинки.Ако има въпроси- питайте.
Забравих да спомена, че диодите са бели.
...есть только миг
между прошлым и будущим,
именно он называется жызнь...
Таралежът е птица упорита. Не я ли ритнеш- не излита!
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Прожектори с диоди съм виждал всякакви,но снощи в един от местните магазини за електроуреди видях и къмпингова лампа с диоди.Светкат се на две групи и е на батерии.Диодите са доста на брой и сигурно ще върши работа,пък и не харчат много ток пущините и нема да се налага да се мъкне акумулатор.Цената им беше към 6 лв.
Инак аз предпочитам агрегатчето с силнчките крушки... 8)
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
Аватар
razor
Мнения: 556
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 18:30
Местоположение: По гьоловете и реките :)
получил Браво: 1 път

Мнение от razor »

Темичката е много интересна, принципно светодиодите имат много голям потенциал и за в бъдеще ще се използват все повече и повече. Някои фирми дори правят разработки за автомобилни фарове изпълнени със светодиоди.


Може да се направи лека модификация на схемичката която ще увеличи осветеността доста. А именно: вместо с постоянен ток диодите да се захранят с правоъгълни импулси с честона 20-50 kHz, в импулсен режим светодиода може да понесе няколко пъти по голям ток отколкото в постояннотоков при това без да се съкрати живота му. Ще се консултирам с един приятел да измислем някаква по-елементарна схемичка.

Ако има желаещи можем да направим групова поръчка на супер ярки светодиоди, малко са скъпички (цената 1-2 Евро в зависимост от бройката) но пък за сметка на това един диод свети колкото 10 обикновени, издържа по-дълго и корпуса му не "помътнява" с времето. Ето и един пример:

Изображение
Изображение

LED WHITE 30000 MCD
Article No.: 180001 - I5

Price from 1,60 EUR


Другия вариянт е да се обиколи по фирмите за електронни елементи да видим какво има на родния пазар :roll:
Gone fishing... ><((((º> ><((((º> ><((((º> ><((((º>
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Малиииииииии, утепахте ми подфорума - ма как да ви модерирам, като не разбирам кви мърсотии говорите :roll: :roll: :roll: Дано Пенн е повече в час... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Васил
Мнения: 1542
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 17:12

Мнение от Васил »

babydoctor написа:Малиииииииии, утепахте ми подфорума - ма как да ви модерирам, като не разбирам кви мърсотии говорите
===============================================
Що бе докторе , то технически си е всичко ОК, само че при днешните евтини фенерчета едвам ли некой ще се заеме със таково нещо.
Ясно ми е че предложениата на колегите са си супер , та кой си иска нещо качествено може и да си го направи.
ПС. утре имам една обиколка из електроните магазини па да видим какви качествени ЛЕД предлагат.
===============================
www.hristocarp.com
===============================
Аватар
Д-р Най
Мнения: 1472
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 22:30
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 203 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Д-р Най »

Бейби, донт вуори, би хепи :lol: :lol: :lol:
Ribaria, аз също гледах предполагам подобни лампи и мислех да си взема, ама ако са с три батерии и без електроника някаква- то тогава три батерии по 1,5волта захранват всички диоди, свързани успоредно. Всеки диод дърпа по около 20милиампера, ако няма резистор, свързан последователно на групата диоди и тогава тази лампа харчи много. Затова се отказах. Освен това схемата, която съм може да се захранва от автомобила (ако е достатъчно близо до бивака). Аз също си мисля за генераторче, ама на 12волта (търся си някакъв дребен двутактов двигател- от косачка, която с ремък се носи на рамо).
Razor, мислил съм си за модификация на схемата с генератор на импулси с малък коефициент на запълване- кратък високоволтов импулс и дълга пауза и тогава наистина диодите не се претоварват. А за суперярките светодиоди идеята мен също ме блазни ще поразгледам из нашенско и ако не намеря по- евтини сигурно ще направим кооператив.
...есть только миг
между прошлым и будущим,
именно он называется жызнь...
Таралежът е птица упорита. Не я ли ритнеш- не излита!
Аватар
Васил
Мнения: 1542
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 17:12

Мнение от Васил »

http://en.petzl.com/petzl/LampesProduits?Produit=463
===============================================
Който има възможност купува си от тук и си решава проблема.
ПС. имам на предвид покупка на високо качествено фенерче при кое подменйата три батерии ААА-1,5В веднъш на годината
===============================
www.hristocarp.com
===============================
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Васил написа:
babydoctor написа:Малиииииииии, утепахте ми подфорума - ма как да ви модерирам, като не разбирам кви мърсотии говорите
===============================================
Що бе докторе , то технически си е всичко ОК, само че при днешните евтини фенерчета едвам ли некой ще се заеме със таково нещо.
Ясно ми е че предложениата на колегите са си супер , та кой си иска нещо качествено може и да си го направи.
ПС. утре имам една обиколка из електроните магазини па да видим какви качествени ЛЕД предлагат.
Малииииии, и тоя проговори на чужбински... :roll: Пеееееееееееееееееееееееееен!!!!! :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

babydoctor написа:Малииииии, и тоя проговори на чужбински... :roll: Пеееееееееееееееееееееееееен!!!!! :roll:
Немай страх - всичко си е наред, не го викай оня, че акъла му е само в мустакатите... ;)
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Васил написа:http://en.petzl.com/petzl/LampesProduits?Produit=463
===============================================
Който има възможност купува си от тук и си решава проблема.
ПС. имам на предвид покупка на високо качествено фенерче при кое подменйата три батерии ААА-1,5В веднъш на годината
Миналата година ремонтирах такъв. Цитат:
- Приятелите си купуват челници за по 5 кинта и те работят, аз дадох 70 и се счупи на 4-я месец.
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Точно за диоди и тия от 5 лева дето светили няма нужда да говорим, защото е излишно. Имал съм челници с 3, 4, 7, 12 леда като пари от 5 до 35лв. Сега имам един дето е само с един лед диод от тия дето са доста над 35. Ми щом като го пусна и другите все едно са изгасени мисля, че хората не случайно са му сложили по-висока цена. :wink:

Иначе по темата искам само да допълня, че на това горе ако му се сложи един магнит от задната страна може да се прикрепя където и да е :wink:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
Д-р Най
Мнения: 1472
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 22:30
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 203 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Д-р Най »

Идеята ми не беше за фенери и челници, а за лампа, която осветява масата след дълъг и интересен ден, когато всички сядат да пийнат по едно (2, 3,...:wink: ), да размислят трезво и да направят разбор. Фенерите и челниците светят сравнително концентрирано, с тесен сноп, а тази лампа осветява равномерно около 2 метра в диаметър (зависи на каква височина е поставена). Разбира се има и по- добри схеми, но тази е достатъчно проста, за да се изпълни от човек, не съвсем на "ти" с електрониката.
...есть только миг
между прошлым и будущим,
именно он называется жызнь...
Таралежът е птица упорита. Не я ли ритнеш- не излита!
Аватар
Markony
Мнения: 2008
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 32 пъти

Мнение от Markony »

Д-р Най написа:Идеята ми не беше за фенери и челници, а за лампа, която осветява масата след дълъг и интересен ден, когато всички сядат да пийнат по едно (2, 3,...:wink: ), да размислят трезво и да направят разбор. Фенерите и челниците светят сравнително концентрирано, с тесен сноп, а тази лампа осветява равномерно около 2 метра в диаметър (зависи на каква височина е поставена). Разбира се има и по- добри схеми, но тази е достатъчно проста, за да се изпълни от човек, не съвсем на "ти" с електрониката.
Колега, оправдания не са нужни :!: Направил си достатъчно, останалото е въпрос на личен избор :wink:

П.С. Въпрос на вкус, казало кучето и се облизло под опашаката :lol:
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
jororib
Мнения: 277
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 14:28
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от jororib »

:D
Последно промяна от jororib на Пет Яну 11, 2008 17:53, променено общо 2 пъти.
Живот на колела
http://www.kemper-club.com
jororib
Мнения: 277
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 14:28
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от jororib »

Д-р Най написа:Идеята ми не беше за фенери и челници, а за лампа, която осветява масата след дълъг и интересен ден, когато всички сядат да пийнат по едно (2, 3,...:wink: ), да размислят трезво и да направят разбор. Фенерите и челниците светят сравнително концентрирано, с тесен сноп, а тази лампа осветява равномерно около 2 метра в диаметър (зависи на каква височина е поставена). Разбира се има и по- добри схеми, но тази е достатъчно проста, за да се изпълни от човек, не съвсем на "ти" с електрониката.
Колега продават готови автомобилни такива мисля около 30-40 лева включваш към запалката и бинго.
Ако пък искаш сам да си майториш за кеф си е друга работа.
Аз лично съм обешал на децата да направя подобна лампа от светлодиоди дето се захранва от вятър.
Пример вятър-перка - генератор- акуморираща батерия - диодна лампа.С тая липса на време не съм сигурен до къде ще я докарам.
Има също такива дето се зареждат от слънцето и после светят но нещо не ми вдъхват доверие.
Поздрави.
Живот на колела
http://www.kemper-club.com
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”