Питанка за фенер...

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Bayivan написа:Извинете за можеби глупавият въпрос,който ще задам ама....имам една стара малка газова бутилка,тип котлонче,става ли да си прикача само фенера от горе или са различни стандарти от тези,които вие предлагате?Ако отговорът е "да" също споделете дали може да се намерят по Метро и т.н или триябва да ги търся по Битаци и пазари?
Ми дигни си задника две пресечки по-нагоре, да ти покажа за кво става въпрос, преди да съм ги натоварил в колата - че довечера нощен и от сутринта щипвам.... :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Bayivan написа:Извинете за можеби глупавият въпрос,който ще задам ама....имам една стара малка газова бутилка,тип котлонче,става ли да си прикача само фенера от горе или са различни стандарти от тези,които вие предлагате?Ако отговорът е "да" също споделете дали може да се намерят по Метро и т.н или триябва да ги търся по Битаци и пазари?
Като се купува лампата трябва да се внимава, че едните газови бутилки са с външна, а другите с вътрешна резба на отвора и стават грешки. Моята побира 2 кг. газ и досега за едноседмични престои със светене през цялата нощ и отвреме на време готвене не съм успял да я приключа :roll: .
В бензиностанциите продават и едни пластмасови газови бутилки за еднократна употреба. Завиваш директно лампата, като свърши газта - изхвърляш.
Имаше едно време и по-яки фенери със светилна газ, известни като Петромакс. Да не се бърка, защото това е марка, има същите - Anchor - май китайски бяха - ето това за мен е яката работа.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
motoguzzi
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Мар 24, 2005 12:23
Местоположение: София

Мнение от motoguzzi »

За осветление на бивака( палатката) бих ви препоръчал 12V-ва луминисцентна лампа ( за кола). По 10-на 12 лева са. Четвърта година съм с такава и нямам забележки. С една акумолаторна батерия 12V-7Ah изкарва поне 4 нощи без да се гаси. Свети меко, осветява доста голям периметър и не ти вади очите.
motoguzzi
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Мар 24, 2005 12:23
Местоположение: София

Мнение от motoguzzi »

А и няма опасност да си стопиш палатката...
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

Не мисля даже и да го слагам близо до нея. :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Бе, Ванка, в махалата има такъв магазин, бе, от "Розова долина" като тръгнеш надолу към пощата и ще го видиш... :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

babydoctor написа:Бе, Ванка, в махалата има такъв магазин, бе, от "Розова долина" като тръгнеш надолу към пощата и ще го видиш... :roll:
Ще погледна днес след бач,мерси. :wink:
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

Bayivan написа:
babydoctor написа:Бе, Ванка, в махалата има такъв магазин, бе, от "Розова долина" като тръгнеш надолу към пощата и ще го видиш... :roll:
Ще погледна днес след бач,мерси. :wink:
Док ходих в магазинчето и ми казаха,че вече не се произвеждат чорапчетата де*.Единствения шанс е на битаците.Аз реших проблема с закупуването на лампичка на батерия от магазин за 1. :D
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

И аз се осветлявам с прастар фенер на светилна газ. Колкото да си виждам пиенето и мезето на масата става. Решил съм и аз обаче да си взема луминисцентна за колата.
Искам да предупредя колегата с въпроса за отопляването на палатка с газовите уреди, че това е нож с две остриета заради конденза и въглеродния двуокис. Ако използваш тента става, защото има някакво проветряване, дори и с 4 -те страници, но в палатка за спане не е добре. Може да стане доста по-лошо. Не знам колко ти е голяма палатката, но най-добре се топли като използваш грейка или голям съд с топла вода.

П.П. Търсих да намеря специализиран уред за топлене на палатки, но не успях.
Последно промяна от hobby на Вто Авг 12, 2008 16:48, променено общо 1 път.
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Мда...
Бутан - C4H10 + 902 > 4CO2 + 5H20
демек от 1 мол бутан (58 г) се получават 5 мола вода (90 г), без да броим въгледвуокиса. За една вечер отиват около 200 грама газ, което по приблизителни сметки прави 310 грама вода. Не е чак толкова много, ама не е и малко.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

колега, за осветление може да си вземеш светодиодни ленти
Изображение
те са с вграден регулатор на тока - просто подаваш 12V от акумулатор...
ярко-белите с неутрална светлина /а не синкава/ са по 7.80лв/бр и консумират 40мА... Размерът е 40х10мм, наставят се с кабелче последователно... С 2-3 бройки и едно сухо акумулаторче от няколко Ач си осветяваш палатката перфектно... За една нощ - да кажем 10 часа - 3бр ти консумират 1,2Ач от акумулатора... т.е. с 12V 5Ач акумулатор ще изкараш 3-4 нощи...
Аз съм си направил преходник да зареждам такова акумулаторче от запалката на колата... Включваш го и докато стигнеш язовира /2-3 часа/ акум. е заредено...
Ще гледам да пусна снимки тия дни...
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

аз не бих могъл да спя в палатка, в която гори или доскоро е горял газов уред :shock:
dunedanetz
Мнения: 201
Регистриран на: Пет Мар 30, 2007 18:12
Местоположение: София

Мнение от dunedanetz »

Колеги, скоро иде сезона на отпуските, къмпингите и палатките, почвам с подмяна на оборудването, та в тази връзка някой ползвал ли е такъв тип лампа и според вас върши ли работа, ок ли е за употреба?

http://tashev.bg/bul/20led_lantern.htm
Isianty
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 16:07
Местоположение: Shumen

Мнение от Isianty »

Имам подобен само че е като тези от ВИДРАКС, взех го от магазин за 1 лев - заедно и АКУ батерия-12 лв и свети доста силно, но само 1-2 часа може и малко повече да е, но за палатката вечер е супер, а за отпред ползвам от тези лумисцентни лампи дето се включват към АКУ на колата, може да свети 2-3 нощи и пак ще пали колата ! :D
FCSH - isianty !
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

С годините успях да се оборудвам и да опитам може би,почти всички видове осветление.Имам и пропан бутанов и газов петромакс и газеник .И диодно от кръглите Изображение и диодно тип фенер с пирамидален отражател http://www.osram.com/osram_com/Consumer ... index.html .Имам и 12в. енергоспестяваща крушка Изображение и свещи имам :lol: .Пропан бутановия ми е хубав на Campingaz http://www.campingaz.com/p-23755-camping-206-l.aspx гори точно 5 max 6 часа с една бутилчица,пише си го и сайта им.Така ,че 10 дни може да изтрае ако свети по 30 мин. на нощ.Помислете само ,че една бутилчица съдържа 190гр. газ.Колко да гори тоз фенер ,че да изтрае 10дни.Гледал съм и турски и гръцки подобия святят по почти същия начин,естествено някой не са толкова надеждно направени и може да ти изпуснат газчицата,без да се усетиш,но пък за сметка на това стъкла за тях има на всякъде,докато вносителите на Campingaz например си бъркат в носа :evil: и никъде не мож намери стъкло.Чорапчета има във всяка железария за тези петромаксчета,не знам къде ги търсите та не ги намирате.Нося го винаги за резерва и в случай ,че трябва да се издирва нещо по тъмно.Газовия (петролен) петромакс хубавото е ,че свети с всичко почти и газ и с бензин и с керосин което всъщност е пак газ,но е голям,чуплив,мирише ,паленето си е процедура дълга-първо със специално шишенце сипваш спирт в една ваничка ,палиш я да подгрее чорапа,през това време помпаш и като загрее пускаш крана и става ден и викаш ура и после пак помпаш.Трябва да го носиш винаги изправен инак ти омирисва колата.Най доброто за мен са следните два варианта диодно от кръглите с 4 бат. АА. от по 6-7лв. на Илиенци.Свети та се къса,има два режима слаб и силен,заема малко място и лесно се поставя на всякъде,евтино е и не се ядосваш ако го счупиш,ползвам зареждаеми батерии и така изкарвам около 3 нощи с един комплект.И другото най-добро е инвертор на 220в. и после си слагаш каквито искаш енергоспестяващи крушки на 220в. и си светиш и не ти пука за акумулатора,защото крушка 9 или 11 вата ти върши идеална работа,което е нищо като консумация.Ако счупиш крушката купуваш си нова за 2лв. или ако държиш да е по маркова 5-10лв. и продължаваш да светиш.Инвертора си седи в колата пускаш си жичките с 220в. навън и така и загубите са по малки.Основната екстра е,че така може да ползваш и разни други 220в. уреди като помпа за матрак,помпа за вода,радио и т.н.И освен това вече са евтини,намерих едно магазинче 500вата-33лв,600-40лв.,1000-65лв.,мисля скоро да закупя и да си реша проблемите.
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”