Печка на газ / батерии

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Абе, Жоре, пак не е баш така. Те не са с открит пламък, щото са с платинени катализатори за безпламенно горене, но темпратурата си е температура и плата на палатката си реагира на това. Вътрешното помещение е полиамид или полиестер и двете са с ниска температура на топене. Другото е, че за да гори й е нужен кислород. Точно от тоя дето ти трябва и на теб. Третото е, че се образува в пъти повече конденз. Дори и в двойна тента си прокапва...
Тези печки не са за топлене в палатката. Те се палят в палатката само в краен случай: за топене на вода от сняг при бивакуване някъде по стените или за да се отвърне въздуха докато си сменяш чорапите или се налага да се преобличаш в палатката. Ако заспиш с тази печка в палатката най-много да развалиш уикенда на тия дето ще те намерят...
При вас вас, в шаранджииския риболов е по-различно. Вашите палатки са по-проветриви, пък и вие почти не спите нощем.
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Да споделя и аз моя опит.Тъй като още щом пекне малко повече слънце и вече не ме свърта в къщи,та рекорда за сега ми е палатки на Лобуш на 5и март.,преди няколко години.Спомням си ,че водата в тубите отвън беше замръзнала на сутрината :).Та за голямата палатка при големи студове ползвам 2 газови отоплителя ,от по 16лв.тея турските ,които се навиват директно на тур.бутилка има ги навсякъде.В случаи на много студ слагам и една нафтова специално за каравани и палатки,без комин с пълно изгаряне.Миналата година открихме сезона с жената на 20 март.на Стамболийски тогава бяхме с иглуто и ползвахме само единия отоплител като го бяхме сложили отпред където е входа и се образува нещо като малко предвериице.Прилична жега прави.Никакви проблеми с кислорода,в палатките въздух влиза от всякъде.Относно пожаро опастност,да има такава но това не е толкова страшно.На времето в казармата ползвахме обикновенни печки на твърдо гориво с комини пак не е имало проблем.Е няма да се сдържа да ви разкажа,как веднъж на Нови Хан,дневалния заспал,кюнеца паднал и само чухме ПОЖАААР,и докато отворим очи бяхме под открито небе и мигахме въпросително.Та идеята ми е ,че толкова бярзо изгаря палатката,че може и да не разбереш.Естествено ти си преценяваш сам дали е страшно или не.Другата много готина идея която съм решил да приложа е нафтова духалка от тир.Те са абсолютно безопасни и много ефективни.Могат да се намерят на старо по 300лв.Обаче изискват и 12V.,за вентилатора.Е дано съм ти бил поне малко полезен.Айде със здраве.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

fori написа:По топика мога да коментирам само че паленето на газова печка в палатка е малко неразумно.
Твърде неразумно е, да не кажа безумно - става да си затоплиш, та и баня да си направиш, ма после го изхвърляйте навън - смъртта от въглеродния окис, както и от пропан-бутана, е безболезнена, но за сметка на това неизбежна. В тази връзка, в Грудово в линейката правехме друг номер - 100-200 гр. денатурат в консерва от телешко варено, вътре става ад - ако заспиш под одеалата в следващите 10 минути, окей си - ако не - или ти, или шофьорчето повтаря процедурата - до сутринта немате грижи, дори без да се гушкате... :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Момент да се уточним,че нещо много страшни картинки тука гледам се чертаят.При изгарянето на пропан/бутан се отделят три продукта – топлина, водна пара и въглероден двуокис.ДВУОКИС не окис,малка но съществена разлика.При непълно изгаряне може да се отделя и окис ,но това при газовите отоплители е пренебрежимо малко,поради специфичната им конструкция.Второ казах ,че слагам отоплитела в предверието ,а не в спалното-т.е там няма под и въздуха циркулира свободно,за голямата палатка пък въобще няма какво да говорим при размери 4х5м. и височина 2.20 -размери на нормална стая,за каквито са предназначени тия уреди.И въобще да говорим за липса на кислород в палатка си е направо смешно,освен ако палатката не е добре завързан голям найлонов чувал с конструкция :).Ама не ми се вярва някой да си направи такава палатка и да се завърже отвътре.Друго което забравих да спомена,ползвал съм и спиртник от тия немските,дет приличат малко на газов котлон,също е много добро.
Последно промяна от Jordan на Пет Апр 03, 2009 13:20, променено общо 1 път.
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

hobby е прав, затова в инструкциите на портативните каталитични печки Колеман са посочени изискванията за пожаробезопасност при употребата им в палатки и други затворени помещения – отстояние минимум 61 см от леснозапалими материали и отвор с площ поне 6 кв. инча за осигуряване на 2 куб. м въздухообмен на час за киловат мощност. При изпълнение на второто условие горенето е пълно, не се отделя въглероден окис, кислородът в палатката е достатъчен, а въглеродният двуокис – категорично под допустимата концентрация. Остава рискът от утечка на газ.
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Те американците,какво ли не пишат ,че да си вържат гащите,като например да не се сушат домашни любимци в микровълновите печки или пък надписите в огледалата за обратно виждане на колите.Но ,че мерки за безопасност трябва са се спазват си е закон.Всичко е въпрос на правилна пренценка,която пък е функция на знанията които притежава отделния човек.Или просто го правиш опитваики,слагаш отоплитела в палатката и започваш да си движиш ръката около него на различни разстояния и преценяваш дали ще стопи палатката или не.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Глей са, Джорди, не говорех за отпадните продукти от горенето, а за случая, когато може да изгасне печката и да ти се отделя чист пропан-бутан из палатката - то затова им пише, че са само за навън...А причини да загасне - толкова много, че не ми се мисли...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Не съм съгласен,никъде не пише ,че газовите печки са за навън,а и каква всъщност роля биха имали навън?За загасване се сещам само за две причини вятър и случайно бутване.За първата,в мойта палатка не духа или поне не толкова за да изгаси отоплитела ,предполагам и в другите.Втората -винаги слагам бутилката достатъчно далеч от краката.Но дори и ако приемем ,че изгасне и почне да отделя газ-редуцира на тези отоплители е настроен да отпуска по около 150-200 гр. газ на час.При положение че отоплитела е в предверието където няма под и има свободна циркулация на въздух и като знаем,че газта е по тежка от въздуха и ще застане точно на пътя на минаващия от долу въздух мисля,че опасността да се задушиш не е голяма.Все пак за тези които ги е страх от евентуален теч на газ,ползвайте спиртници или нафтови печки вентилаторни или с пълно изгаряне,тогава при евентуално загасване опасноста от изтичане на вреден продукт отпада.Ето какво представлява нафтова печка с пълно изгаряне Изображение
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Мир вам! Има доста логика в това дето го казва Джордан и най-вече собствен опит. Аз лично се опасявам да си сложа газова или още повече нафтова печка там дето спя. Който не го е шубе да си седи на нафтово топло. Аз предпочитам да спя гушнат в един спален чувал с жена ми. На Ивайловград ми се е случвало да разбивам сутрин леда покрай брега за да си сипем вода.
При всички случай едно е сигурно, че с Джордан в една палатка при под 10 градуса не влизам. :lol:
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Hobby ще имаш да визмаш ,точно при минусови температури купона е в нашта палатка :).Като пусна печиците да видиш как хубаво се пие ракийка на топличко и как приятно се хортува .По 10 души спокойно се събираме вътре и веселбата е гарантирана.Но ако ще я караме по твойта метода с хубавия чувал,(не ,че нашите са лоши) и аз не съм съгласен да сме заедно:)...така де.Апропо на този тип печки (нафтовите) почти не се усеща миризма,тествана е многократно проблеми никакви,тотално безопасни са и са разработени точно за такива цели.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Jordan написа:Не съм съгласен,никъде не пише ,че газовите печки са за навън,а и каква всъщност роля биха имали навън?
Пишеше - докато се появиха турските. Те за тва им се викат "туристически", щото са за навън...За докато си пиеш ракията, ОК, нека бичи вътре, колкото душа има, после - навън. Едната от прчините, за които не си се сетил, е нагар в дюзата, а той рано или късно се натрупва - затваря отвора достатъчно, за да изгасне печката, но недостатъчно, да спре течът на квото ти казах...После има красив труп със силно червена кръв....А в един и същ спален чувал с нито един от вас няма да вляза, да си знаете... :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Ама аз пак няма да се съглася,както е тръгнало ша ви привикам на дуел със Севлиевска ябълкова в моита палатка ,край някой язовир,пък да видим кой крив и кой прав.Но само със жените за да не тръгнат после слухове :).Така първо нагара за който говориш съществува като опастност наистина,обаче той не се образува току така за 2 часа,а с бая ползване.Още щом запаля уреда си личи дали има проблем дюзата,тогава вадя един набор със стоманени телчета останал ми от един полски котлон и почиствам.Но както обясних по горе дори и при такава ситуация пак не е толкова страшно.А за употребата на тези печки ти казвам ,че са направени за вътрешна употреба.На същия принцип са и домашните газови печки.
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Jordan написа:Ама аз пак няма да се съглася,както е тръгнало ша ви привикам на дуел със Севлиевска ябълкова в моита палатка ,край някой язовир,пък да видим кой крив и кой прав.
Това само по себе си е повод, а по обективен, умерен и склонен към корупция секундант от мен няма да намерите...
Jordan написа:Но само със жените за да не тръгнат после слухове :).
Какви жени, какви печки при гореспоменатия предмет...?!
Jordan написа:Така първо нагара за който говориш съществува като опастност наистина,обаче той не се образува току така за 2 часа,а с бая ползване.Още щом запаля уреда си личи дали има проблем дюзата,тогава вадя един набор със стоманени телчета останал ми от един полски котлон и почиствам.Но както обясних по горе дори и при такава ситуация пак не е толкова страшно.А за употребата на тези печки ти казвам ,че са направени за вътрешна употреба.На същия принцип са и домашните газови печки.
Както и по-преди забелязах, тука звучи един непосредствен емпиризъм, който макари по моите стандарти да е недопустим, не означава, че е неработещ. В края на краищата познавам, човек от Синеморец, който си ходи километри на вътре в морето с водно колело за "кая" и твърди, че не е по-опасно от това да влизаш с лодка. Той го бил правел от години....
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

От доста години ползвам газова печка в старата си брезентова палатка, която е голяма и проветрива, но се спазват и правила. Първото - да е под надзора на буден човек, и второ, ако оставена без надзор \примера с дневалния\ се изхитри сама да изгасне, в никакъв случай да не се правят опити да се пали отново, преди палатката да е основно проветрена.
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”