Хладилна чанта

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Публикувай отговор
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1778 пъти

Мнение от баш майстора »

minkata написа:Колеги, сравнително спешно искам да си намеря от някъде една тези големите стиропорени кутии за риба и т.н. Някой виждал ли е да продават в някой магазин за риба(примерно)? Знам че май в Метро ги има, но дали ще ми продадат само една кутия?
можеш да видиш и по куриерските фирми (особено международните)
някои от тях предлагат такива опаковки :)
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Има ги в метро по 10лв. за брой.Можеш ако имаш път да погледнеш до кофите на халите там редовно изхвърлят от риба такива.Днеска гледах в Кауфланд са намалили едни готини чанти електрически на 54лв. Бяха високи за 1,5л.бутилки.Вместимостта им е 24л. и са на 12 и 220в.Пишеше и за някакви хл.кутии по 20лв. ама не ги видях.
karaul
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 15:28
Местоположение: До Там и Обратно

Мнение от karaul »

http://www.coolers.bg/?go=home&p=detail&productId=248
Това ми харесва, че работи и на соларни батерии, ама цената :roll: ...
...какво повече му трябва на човек...
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

На соларни батерии друг път.Объркали са превода.Пише,че е подходящ за работа на слънце.А не ,че се захранва от соларни батерии.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

По-точно пише, че е подходяща за работа със соларни бактерии. :wink: :D :D :D
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Колега,английския не ми е най-силната страна но,suitable for sun oparation буквално в превод значи-подходяща за слънчеви оперции.
Но за избегнем излишни филоложки спорове,ще ти го обясня от техническа гледна точка.Един компресор на хладилник(тази чанта е с компресор) ще харчи около 75вата ток,а за старт му трябват поне още толкова.Значи ни трябва фотоволтаичен модул или както ти го начричаш соларна батерия с мощност около 150в.Един фотоволтаичен модул с мощност 125 вата,има приблизителни размери 1600х800мм. тежи около 17кг. и струва около 600евро.И няма пак да стане защото ни трябва акумулатор който да захранва хладилника и да се зарежда от фотоволтаика.Само ,че тъй като не става хем да се зарежда хем да подава,ще ни трябва и още един акумулатор.И ето те сега как си ходиш и носиш два акумулатора по 15кг. всеки,един фотоволтаик 17гк. и чанта 12кг.Супер а? :) .
Да ме извиняваш,за сарказма днеска съм малко крив.Ама ако накой измисли таквоз чудо,че да си захранва хладилника с соларен ток и да е компактно ще е новия Айнщайн.Апропо цената на дребно на туй хладилниче от производителя е 519 доларченца.Малко се оливат тия наште хора http://www.waeco.com.au/products3.asp?i ... subCatId2=,обърни внимание на снимките заедно с чантата има едно нещо голямо колкото половината чанта.Това е един батъри пак т.е акумулатор със зарядно в кутия.http://www.waeco.com.au/products3.asp?i ... bCatId2=71
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Днеска пак ми удариха колата на паркинг, колега ми насра сделка със супер крив ВИП клиент - но това си е моя работа и никого не засяга. Та относно тази чанта не искам да влизам в полемики, защото си със сигурност прав, но искам да ти обърна внимание на снимката долу в дясно, колко е консумацията на чантето. Изображение
Вероятно са имали предвид соларни батерии разположени върху каравана. Тези английски идиоми са много трудно преводими - едно кажеш - друго имаш предвид. Никак не мога да си представя да срещна някой из полето на Огоста със соларна батерия на гърба си и влачещ из бабуните тази количка - като плашило. :D :D :D

П.П. Естествено, че всичко е реклама.
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

Част от Техн.описание
WAECO CoolFreeze CF-18T
Roller-based compressor cooler for refrigeration and deep-freezing
Gross capacity: approx. 18 litres
Voltage: 12/24 volts DC
Average power consumption: approx. 35 watts
Average running time: 10% at +20°C ambient temperature,
18% at +32°C ambient temperature,
both at +5°C interior temperature
Power consumption: Power input x average running time
Temperature range: +10°C to -18°C, variable via thermostat
Insulation: CFC-free polyurethane foam

...част от превода...по-важното
Напрежение: 12/24 волта
Средна консумация на мощност: приблиз. 35 вата
Средно време на задействане (работа): 10% при 20 градуса околна температура.
..това би значело, ако го приведем за 1 час, на всеки час да се включва за 6 минути...??
..ако за тези 6 минути консумира 35 вата ( на час), това значи да дърпа ток 29-30 ампера ..?? ( за един час 29.1 А х 12 волта = 350 вата х 10% = 35 вата) -забрави за слънчев панел ...
..или 14.5 А при 24 волта......х 10% = 35 вата...
При 32 градуса околна температура ще консумира 62 вата......(тока си остава същия-ще работи по-дълго)
Това горното ако при посочените външни температури вътре ще поддържаме +5 градуса.Ако ползваме вградения терморегулатор за по-ниски температури - мощността ще се увеличава !
Иначе защити:
от понижено напрежение, от повишено напрежение, от обръщане на захранването(полюсите)
Ако това хвърля светлина....дано да съм помогнал...
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Педро, нещо ти се губи математиката. Както всички знаем от училищния курс по физика (кой не знае закона на Ома да си оди дома) че P = U*I
Иначе казано тока който потребява тази джуджа е приблизително 3 А на 12 V или 1.5 А на 24V. Последно съм купувал акумулатор преди 3 години и няма спомени, какви им бяха разфасофките, ама при положение че дивайса е оперейшънъл само 10% от времето, това означава че 60 ампер-часа ще ги изпапа, я да видим, грубо 200 часа, което си е повече от седмица :D
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

fori,
Такава елементарна грешка със Закона на Ом не мога да направя...
Не съм се обосновал добре - мисля че става дума за ватчаса, а не моментна мощност ! Ако е моментна мощност то тогава 12 х 2.91 = 35 вата, а ако я преобразуваме във ватчаса(тъй като устройството работи само 1/10 за 1 час), тогава е 3.5 ватчаса...
По аналогия с консумираната енергия от домашните битови уреди...
Ако е ват/часа, аз съм прав.
----------------------------------------------------
Това мисля, че искат да кажат, но ако съм се заблудил приемам забележката.
Подозрителна ми се видя тази ниска консумация за такова замразяване.Но кой знае.... компресор е, а не елементи на Пелтие.
Ти как мислиш ?
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Компресорните хладилници принципно са доста икономични. Гледам за големите хладилници че като им сметнеш средният разход на ток и се връзват на 20-30 W. Но на тях им дават примерно 100тина W консумирана мощност. Пък и на снимката на Олимпуса си пише - хапва си само 0.29 амперчаса на час (ебаси мерната единица, като съкратим и се получава 0.29 ампера) Така че наистина ако техническите данни са правилни, определено си струва.
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

Има резон, сигурно е така, ама рекох да го погледна скептично...
Ами заслужава си едно такова чудо, но мене ме интересува нещо доста миниатюрно за еднодневен излет, с малък обем и..не е трудно да се обзаведа, па макар и с пасивни замразители - ще му мисля, макар че ток в таратaйката не липсва -12v, 85А/часа акумулатор...
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Да се включа най накрая,че снощи писах писах и таман да прата и ми кръцнаха нета,забравил съм да го платя.Та Педро е прав точно това е консумацията на туй нещо,даже и >65вата.А елекрическа мощност се определя така:мощността P (W) = силата на тока I (A) * напрежението U (V) както написа и Фори.Това което го пишат тея пичове е A/h което се смята на база субективни фактори като брой отваряния,околна температура,кол.продукт и т.н. И за 10 те процента -да така е така го дават за всички хладилници,но при условия които е трудно да се изпълнят.Като например да няма директно слънцегреене,5-6 отваряния за ден,оклна 20 градуса и тн.Само помислете,че една ел.крушка от енергоспестяващите е мин.7вата.Как си представяте хладилник да харчи 3,6 вата?И за да се убедя слезнах долу в мазето където имам един такъв 12в. компресор останал ми от дните когато поправях хладилниците на тирове и автобуси.Мощноста му варира в границите 70-150в.Така е защото тези компресори са с променливи обороти според нуждата от мощност ел. блока подава съответните обороти.Така ,че 35 ср.мощност е смятано при ниски обороти и ниски температури в охл.обем(колкото по ниска е Т в охл.обем толкова по малка е консумирата мощност).Това е положението.Апропо днеска попроучих ситуацията обадих се в Данфос(един от най големите в тази сфера)и наистина има компресори предвидени за директо соларно захранване,НО са само за стационарна работа и не пак не ствало съвсем щот едно облаче да мине и става кофтиии и за това трябват акумулатори.
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Колеги в момента в Кауфланд,са намалили електрическите чанти.28л. е 69лв. 24л.-54лв.По малката е Мобикуул,а по голямата Джиостайл.И двете си заслужават според мен,за тази цена,щото и практикер и метро продават подобни но по 80-85 за 24л..Само ,че са останали по 4-5 бройки от модел,така,че ако някой иска да побърза.Апропо сега ще си купя една 28л.обикновенна и ще я тунинговам с клетка на Пелтие.Ще постна резултатите със снимки.Поздрави.Забравих да добавя,че и двата модела работят на 220 и на 12в. за разлика от горепосочените аналози и поне на външен вид изглеждат доста добра изработка.Егати то си стана жива реклама,тея трябва да ми плащат.Аре със здраве.
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”