Стършели

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Вожда
Мнения: 678
Регистриран на: Съб Ное 12, 2005 12:58
Местоположение: София, иначе от Пловдив
дал Браво: 2 пъти

Стършели

Мнение от Вожда »

Здравейте, темата ми е продиктувана от скорошните ми излети на място, където е пълно с тези насекоми. Въпросите ми са няколко.
Как да реагираме, когато стършелът лети около нас?
Има ли някакъв метод с който да ги накараме да избягват райна в който са хората....някакъв препарат за пръскане може би?
Какво да направим ако ни ужили стършел? Знам че освен силен алерген, отровата им е и много токсична. Какви хапчета или евентуално инжекции могат да помогнат докато стигнем до болница?
Изобщо всяка информация по темата ще ми е от огромна полза, макар че фобия от стършели се лекува май от психиатър.. :lol:
Информацията не е знание, знанието не е мъдрост.
Вожда
Мнения: 678
Регистриран на: Съб Ное 12, 2005 12:58
Местоположение: София, иначе от Пловдив
дал Браво: 2 пъти

Мнение от Вожда »

Благодаря за бързия отговор. Аз ще добавя още едно средство като краен вариант при започващ алергичен шок ... "Анапен", което е адреналин. Бие се мускулно, като дозата е поставена в тръбичка (като тези за инсулина), в случай, че имате страх от игли. Кофтито е, че при високо кръвно може да предизвика проблеми, но като говорим за спасяване на живот...другия недостатък е, че е доста скъпо.
GREEN BUG написа:Малко по-добре е,ако имаме някакъв СИЛЕН алкохол(нещо 50 гадуса)-50 милилитра решават поне за кратко проблема(доказано е,но това го казвам с уговорката,че нямаме никакви други средства).
Със алкохола трябва да намажем ухапаното ли?

п.п.Не е лошо наистина всеки, който има реален опит да го сподели....може да спасим нечий излет, че и живот дори...
Информацията не е знание, знанието не е мъдрост.
Магарето™
Мнения: 298
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 19:50
Местоположение: София

Мнение от Магарето™ »

Всички подобни отрови (включително и змийските) са разтворими в алкохол и ако се приложи локално, алкохолът може да помогне като извлече част от токсина преди да е навлязъл в кръвта.
Иначе две-три глътки също могат да помогнат - за добиване на повече смелост у ужиления. :) Повече не е препоръчително, за да не се товари черния дроб, на който се пада задачата да пребори отровата.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Миналата седмица ме нападна ято стършели в Гърция на един пуст плаж. Отърването стана, като запратих всички боклуци - костилки от праскови и динени кори + две пресни парчета свински врат на около 30 метра от нас. Убих две -три гадини - малей жилото му беше каде сантиметър, а колко ли отрова е съдържало - аз, като алергичен - за щастие не опитах.
Jordan
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 10:23
Местоположение: София

Мнение от Jordan »

Има един RAID мухи и комари,синичък.Помага страхотно.Скоро ме нападнаха оси на един покрив.Взех райда напръсках наоколо нещата около мен и дрехите си и шапката и гадовета избягаха.Напръсках и няколко от тях -почти моментално падат,там където съм пръскал ако кацнат пак ги убива.
Аватар
koragroup
Мнения: 1435
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 21:52
Местоположение: Русе
дал Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от koragroup »

GREEN BUG написа:Писна ми от РАЗБИРАЧИ,ОСТРОУМНИ СПАМЕРИ и тъй!
Който прочел-хубаво,който не-да кърши пръсти кът му опре яйцето до гъза.
Не се извинявам нито за тона си,нито за нецензурните думи,просто се опитвах да помогна на някого в беда.
Пазете се!
Бай!
Малей...
Биско що така ве бате... не трябваше да триеш. Хубаво го беше написал. Полезно и изчерпателно. Не си струваше заради "мерудията на всички гърнета", полезните думи да отидат в канала.
И на мене все повече ми писва от тоя пенкилер, ама засега успявам да се сдържам щото с дървен философ и радио не се спори и в рядко лайно камък не се фърля... поне така ме учеше баща ми Бог да го прости...
Красота и спокойствие.
http://www.pepelina.com

http://www.starividri.org

"Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора
Вожда
Мнения: 678
Регистриран на: Съб Ное 12, 2005 12:58
Местоположение: София, иначе от Пловдив
дал Браво: 2 пъти

Мнение от Вожда »

Пропуснал съм явно изцепките по темата...
Към "GREEN BUG"...благодаря ти и не спирай да пишеш. Темата живо ме интересува, понеже както споменах изпитвам див ужас от тези насекоми...срам ме е, ама нищо не мога да направя.
Когато събера достатъчно мнения и информация от нет-а ще направя едно обобщение. Сигурен съм, че ще помогне на някого, пък било то и само на теория.

п.п.в общи линии си спомням написаното. надявам се, че ако имам въпроси мога поне на лично да те потърся.
Информацията не е знание, знанието не е мъдрост.
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”