Колеги помогнете при избор на добра хладилна чанта ...

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
bono
Мнения: 37
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 12:58
Риболов: На плАвка

Колеги помогнете при избор на добра хладилна чанта ...

Мнение от bono »

Здравейте , колеги
Поради проблеми с няколко хладилни чанти закупени от знайни и незнайни търговски вериги . И по конкретно : доста оскъдна изолация и значително чупливи дръжки капаци и закопчалки . Искам да ви попитам какви чанти ползвате и какъв период от време , задържат прилична температура . Благодаря предварително .
ТОПНИ ТОПНИ
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Вземи си такава на 12 волта, има ги в Метро.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от КАЯ »

И докато ти работи чантата не забравяй да оставйш и колата да работи, щото после нито ще можеш да я запалиш, нито ще имаш ток да ти работи чантата.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Акумулатора заминава за 1-2 часа. Идеята тук е друга - тъй като с Ели не пием нищо без лед, пълним догоре с ледени кубчета. Установихме, че най-големи поражения върху леда нанася пътуването, намирането на място и правенето на лагер. Веднъж вече настанили се - чантата на сянка с по някоя мокра хавлия отгоре за изпарение и за 3 до 5 дни сме ОК. Още по-добре е ако се зарови в 50-60 см. трап, но въпреки че си нося сапьорка като слънце, досега не съм го правил.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Kapakyga
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юни 21, 2010 19:23

Мнение от Kapakyga »

Здравей колега. Не си споменал в какъв ценови диапазон търсиш. Въпреки това ето няколко съвета от първа ръка.
1. Като търсиш чанта най-добре се орянтирай към 28 литра.
2. Обезателно в магазина пробвай да сложиш изправени ботилки.
3. Повечето ефтини модели работят на принципа на Пелтие елементите по-познати като биполярни пластини. Ако това им е целия агрегат тоест имат само 2 радиаторчета по едно отгоре и отдолу, по-добре не вземай реално почти никва работа не върши. 1-во за такова охлаждане се иска въздуха да циркулира, което е невзможно в чантата. 2-ро поради естеството на технологията не може да се постигне много ниска темперетура на топли места тъй като за да охлажда елемента от едната страна триябва да отделя от другата, а ако навън е топличко сам се сещаш, че не е много ефективно.
3-то харчи доста ток.
4. Търси нещо с по дебелички стени.

Казвам всичко това от личен опит поради това че имам 26 литрова в която не стоят изправено ботилките и естествено почти не остава място за друго. На ток не охлажда кой знай колко, а пък не е по- малка от нормална но с по-сериозен литраж. Това е полужението. Надявам се да съм бил поне малко полезен.
Моля извинвте ме за лошият правопис.
bono
Мнения: 37
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 12:58
Риболов: На плАвка

Мнение от bono »

Благодаря колеги . За Пелтие ми е ясно то има и доста мощни елементи на Пелтие . Продават се и могат да се монтират във всякаква чанта стига да се прояви малко сръчност и елегантност . Но върпоса с електричеството си остава на дневен ред , когато си загасил двигателя на МПС-то . Въпроса ми е дали сте ползвали чанти с по добра изолация , защото в тези масовите има стириопор от порядъка на сантиметър-до два . И в повечето случеи след време поема от някъде си влага и изолацията отива по дяволите с преспиване .
ТОПНИ ТОПНИ
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Стигнал съм до извода, че по-добрата хладилна чанта е по-голямата и с много лед вътре :idea:
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от sampo »

Колега bono, направи още една крачка, газов хладилник от каравана, там няма майтап .
Аватар
Kapakyga
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юни 21, 2010 19:23

Мнение от Kapakyga »

Право да ти кажа колкото и голямо Пелтие да сложиш ефекта няма да се промени коренно. Темперетурата не зависи от големината на елемента. По скоро има пряка връзка с обема, Ако те притеснява изолацията на ширпотреба чантите, инаш право. Винаги можеш и сам да си изработиш де, вземаш 5-ца XPS примерно и малко силокон за лепене на стиропор и си решаваш проблем. Виждал съм подобна самоделка и хич не лоша работа вършеше.
Моля извинвте ме за лошият правопис.
bono
Мнения: 37
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 12:58
Риболов: На плАвка

Мнение от bono »

Ами да както казва колегата Karakyda , като за начало ще направя една самоделка с изолация фибран и душмански размери (за прави бутилки) , тъкмо ми артисаха няколко листа . А за вбъдеще дай боже всеки му и газов хладилник .
ТОПНИ ТОПНИ
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Колега,
най-важното е да си наясно за какво ще ползуваш т.н. чанта.
Ако я ползуваш само за пренос на продукти до мястото на събитеито и ден, два след това - търсиш твърда чанта с по-голем обем. Най-доброто в случая е Чехският вариант със замразени елеминти.
Същият ефект ще постигнеш със стериопорените кутии с които докарват в големите магазини рибата от Гърция. Не отваряш ли често кутията леда вътре издържа до три дни, а мастиката седи пресечена два дни.
Ако смяташ да имаш охладен сандък за по-дълго, нищо друго не те спасява освен агрегат и хладилник или чанта за 12 волта. не експериментирай с включване към акумулатора, защото тези чанти лапат тока от акумулатора като змей.
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”