Препоръчайте воблери за тролинг

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от Vassil »

Здравейте, колеги,
Понеже нищо не разбирам от тролинг, а трябва спешно да го включа в графика си, искам доколкото е възможно да ми препоръчате стартовите 5-10-15 примамки, които биха работили в повечето случаи. Става въпрос за риболов на Доспат, Батак, Искър и другите по-големи язовири.
Пускам темата в "Спининг риболов" защото в "Риболов от лодка" забелязах, че повечето теми касаят самата лодка и двигател, а те вече са налице. Ако модераторите държат нека преместят темата там.

Благодаря предварително!
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от Kentavar »

Темата ще е интересна. Само трябва да уточниш за какви риби става на въпрос. Сом, бяла, пъстърва... Ще я следя и аз с интерес. Успех. :)
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от Vassil »

Kentavar написа:Темата ще е интересна. Само трябва да уточниш за какви риби става на въпрос. Сом, бяла, пъстърва... Ще я следя и аз с интерес. Успех. :)
В началото ще сме на принципа "к'вото дойде", затова написах само водоемите :). Но да речем, основно пъстърва и бяла риба.
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от patter »

Дано да не се сметне като реклама.

Crank Bait 65F-SDR

Deep Shad

цветове 002 и 028 са се доказали за бели рибки на яз. Съединение
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от Marco Polo »

Шад-рап и Тейл-денсър са едни от Рапалите, които работят при мен.
На Бомбър имам слаби резултати.
Голди и Патета ми вършат работа.
Зуритата /миноу/ също са ми вадили рибки..

За всички изброени говоря за размери от порядъка на 7-9 см.
Но всяка марка, модел, размер и цвят си имат и фенове, и такова, които ги оплюват. ;)
Това е все едно да попиташ "каква лодка да си взема". ;)
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
atanas atanasov
Мнения: 77
Регистриран на: Пон Фев 08, 2010 11:44
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: Разград
получил Браво: 1 път

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от atanas atanasov »

страйк про ег-081 ,рапала джойнтед шад рап 5 и 7см,салмо хорнет 4 и 5 см дълбокогазещи и салмо перч 8см.Гаранция за едри костури и бели.
yavor9999
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 17:27
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от yavor9999 »

За бяла риба независимо какъв воблер използваш, гледай да бъде винаги близо до дъното.
Това се постига с по-дълбоко газещи воблери от порядъка на 4-6м. Можеш да се ориентираш по по-голямата лопатка и ъгълът и спрямо тялото на воблера. Лопатка забележи трябва да бъде с по-малък ъгъл спрямо оста на воблера. За по дълбоко газене развиваш и повече влакно до 80-90м. Това позволява на воблер, който гази според опаковката 4м. да слезе на 6-7м. именно поради по дългото влакно. Движиш с лодка и отпускаш влакно докато воблера започне да опира в дъното, и веднага започваш обираш влакното и вдигаш едновременно с това пръчката на горе докато спре да опира. След това можеш да свалиш пръчката в нормално положение. При по-дългото влакно ще ти е нужна и по голяма скорост. Нормално е да влачиш в порядъка 4-6км/ч. но това зависи и от модела на воблера. Върха на пръчката трябва да вибрира непрекъснато. С потъването на воблера, вибрациите намаляват, но пък ти вдигаш скороста до 6км/ч. Хубаво е да имаш GPS защото скороста е много важен фактор за успехи. Ако нямаш вземи назаем и или определи емперично някаква скорост за ориентир. Ако воблера не опира дъното потърси по-плитки участъци. Набелязваш някакъв участък, и с по-евтин воблер преминаваш веднъж и проверяваш дъното. През това време си бележиш ориентири по брега, и чак след това минаваш с различни воблери или един и същ няколко пъти през участъка. Търси резки пропадания в дъното, ями или шкарп. Ако намериш такъв подводен терен прошчеши мястото многократно. Най-хубаво е да имаш сонар за тази работа, но ти описах как можеш и без него да се справиш. По анологичен начин протича и риболова на костур и сом. За пастърва не мога да ти кажа нищо полезно. Обърни внимание на 6-7см. Yo-Zuri Sashimi Shad и рапали с подобна форма на тялото и лопатката / не искам да правя реклама на никой но все пак да подскажа с какво ловя след като съм написал този отговор /. Относно цветовете подбери воблери с по-ярки електрикови цветове и същите такива с по-балансирани или естествени окраски. Ще използваш различните цветове в зависимост от яркоста на слънцето и или бистротата на водата, както и дълбочината на която водиш примамката. Просто на място трябва да се експериментира. Тролинга не е наука или философия, той е изкуство.

Всичко което съм написал не е задължително да се използва, но аз так ловя и за себе си съм доволен.

Като цяло да обобщя: по важно е как си презентираш примамката, околкото вида на самата примамка както и да правиш повече експерименти.

Успех

П.С. Нека някой да напише нещо или да даде отзиви за тролинг на пастърва.
Аватар
Поморийския
Мнения: 348
Регистриран на: Вто Апр 01, 2008 16:50
Местоположение: Поморие Чикаго
получил Браво: 1 път

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от Поморийския »

Слагай и влачи .Влачене му е майката проби проби все ще уцелиш навсякъде е различно.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от boababa »

Мале,мале,кви тарикати има в тролинга! :shock: Всичко им е ясно и лесно! :shock: Яворе,може ли да покажеш,кво направи този сезон с белите риби на тролинг? :wink: Щот,ако ги търсиш само на дъното,значи не предполагаш,че белите риби извършват ежедневни хранителни миграции по вертикала и хоризонтала,и никой GPS не може да ти помогне,ако не ги разгадаеш с "пипето"! :wink:
yavor9999
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 17:27
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от yavor9999 »

Естествено, че има миграции, има и удари не само на дъното. В почечето случаи вземам риба от дъното. Всеки си има манталитет на риболов. Аз не претендирам да съм тарикат, просто така си ловя и споделям опит.
Konstantin Machorski
Мнения: 550
Регистриран на: Нед Окт 08, 2006 19:52
Местоположение: повечето време У лодката
получил Браво: 1 път

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от Konstantin Machorski »

yavor9999 написа:Естествено, че има миграции, има и удари не само на дъното. В почечето случаи вземам риба от дъното. Всеки си има манталитет на риболов. Аз не претендирам да съм тарикат, просто така си ловя и споделям опит.
ти от ГНОМЧО опс от ТРОЛЧО можеш само да се учиш.............................той е майстор в това................................................но може само да дразни хората с умните си изказвания :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
славе
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 21:17
получил Браво: 2 пъти

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от славе »

boababa написа:Мале,мале,кви тарикати има в тролинга! :shock: Всичко им е ясно и лесно! :shock: Яворе,може ли да покажеш,кво направи този сезон с белите риби на тролинг? :wink: Щот,ако ги търсиш само на дъното,значи не предполагаш,че белите риби извършват ежедневни хранителни миграции по вертикала и хоризонтала,и никой GPS не може да ти помогне,ако не ги разгадаеш с "пипето"! :wink:
Троли,като гледам колегата Явор е от Варна и явно визира,Цонево,ако е така е напълно прав,това е язовира на който през по дълъг перид от времето дава на дълбоки воблери,
такива дето газат 10-12 метра са нормални за там.Видех едни момчета от Дългопол там
да влачат и воблерите едни грозно големи,под 6м немаха,и без хубава бела не излизаха,
zanev
Мнения: 73
Регистриран на: Нед Апр 12, 2009 10:30
Местоположение: Козлодуй

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от zanev »

Щях да питам същото което и vasil!Така,че отговаряте и на мен.
Пълен новобранец съм в тролинга,и за разлика от колегата аз ще го практикувам 100% в р.Дунав(инат съм като магаре и ще опитвам до откат :mrgreen: ). От към оборудване съм обезпечен с всичко което е нужно, с изключение на воблерите.Сега набелязвам стартовите 5-6бр.Планувам да взема рапала и салмо(7-14см),покриващи дълбочина от 1,5 до 12/13м. Ще ги купя последната седмица на забраната,така че ще чакам още мнения. Благодаря на отговорилите колеги! :)
славе
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 21:17
получил Браво: 2 пъти

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от славе »

zanev написа:Щях да питам същото което и vasil!Така,че отговаряте и на мен.
Пълен новобранец съм в тролинга,и за разлика от колегата аз ще го практикувам 100% в р.Дунав(инат съм като магаре и ще опитвам до откат :mrgreen: ). От към оборудване съм обезпечен с всичко което е нужно, с изключение на воблерите.Сега набелязвам стартовите 5-6бр.Планувам да взема рапала и салмо(7-14см),покриващи дълбочина от 1,5 до 12/13м. Ще ги купя последната седмица на забраната,така че ще чакам още мнения. Благодаря на отговорилите колеги! :)
Влачене на Дунава аз мисля,че е отделна дисциплина нищо общо с язовирната,както и при клйонк.
zanev
Мнения: 73
Регистриран на: Нед Апр 12, 2009 10:30
Местоположение: Козлодуй

Re: Препоръчайте воблери за тролинг

Мнение от zanev »

Точно така е! Това още повече ме навива да се пробвам !!!! :fish3:

НЕ моа се запраааа! :mrgreen: :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”