Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Минава, големият кораб минава ...
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от Bokser »

Radned написа:Обещах да споделя как се развиват нещата с паленето на Меркури на вода.Ами, преди да тръгна за Дунава, където риболувам, го палнах пробно-без проблем. Транспортирах го на транеца, свързан към резервоара.След спускането във вода дадох 3 празни хода на газта, без да пипам нищо друго.И...отново не можа да запали. След мощно, няколко минутно хамалско дърпане на въжето вече замириса и на бензин-явно се задави. Прегледах и пробвах свещите-дават искра, но бяха мокри. След уморително дърпане-запали най после. Явно се задавя този карбуратор, но не ми е ясно защо и какво да направя. При приключване изгорих бензина в карбуратора чрез разкачане от резервоара, та да пробвам и този вариант. Ще ви държа в течение, защото алгоритъмът за първо палене, специално при мен, не е открит. Спорен риболов, вече с елементи на есенен!
Явно ти се е паднал двигател който не обича водата :lol: (майтап)! Като купих моя ми се обади продавача да проверя някаква маркировка по бензиновата помпа... и се оказа, че всичко е ОК. Драсни едно лично на Тедо, да не би твойта помпа да е от тези, които Mercury заменя, ако двигателят е гаранционен... :idea:
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от max »

Radned написа:.......... При приключване изгорих бензина в карбуратора чрез разкачане от резервоара, та да пробвам и този вариант. ..........
Ами това може би е вярното решение, то рано или късно ще те заведе в сервиза където всъщност биха могли да ти помогнат.
pepericos
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Яну 08, 2012 17:32
Риболов: морски риболов,подводен риболов
Местоположение: Гърция,Agios Oros

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от pepericos »

Имам проблем с чисто нов меркури 9.9.Карах го два дена по два часа.Днес пак излязох в морето и много бързо хванах едана туна.Реших ,че това ми стига и радостен отплувах с пълна газ към брега.Нямаше много вълни и лодката както летеше изведнъж заби.Започна да глъхне мотора,като дръпна смукача се оправя,като го върна пак направо гасне.Едвам се прибрах.На брега отворих капака,пак пробвах,същата работа.Няма нищо откачено,нито омаслено,охлаждането работи.Ако някой има идея какво да пипна,много ще съм благодарен.
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от Bokser »

pepericos написа:Имам проблем с чисто нов меркури 9.9.Карах го два дена по два часа.Днес пак излязох в морето и много бързо хванах едана туна.Реших ,че това ми стига и радостен отплувах с пълна газ към брега.Нямаше много вълни и лодката както летеше изведнъж заби.Започна да глъхне мотора,като дръпна смукача се оправя,като го върна пак направо гасне.Едвам се прибрах.На брега отворих капака,пак пробвах,същата работа.Няма нищо откачено,нито омаслено,охлаждането работи.Ако някой има идея какво да пипна,много ще съм благодарен.
Да не е изгубил низките обороти? (на два дена и пълна газ?.)
Bobir
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Фев 13, 2007 15:57
Местоположение: Зимата в Софето,Лятото по язовирите :):):)
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от Bobir »

pepericos написа:Имам проблем с чисто нов меркури 9.9.Карах го два дена по два часа.Днес пак излязох в морето и много бързо хванах едана туна.Реших ,че това ми стига и радостен отплувах с пълна газ към брега.Нямаше много вълни и лодката както летеше изведнъж заби.Започна да глъхне мотора,като дръпна смукача се оправя,като го върна пак направо гасне.Едвам се прибрах.На брега отворих капака,пак пробвах,същата работа.Няма нищо откачено,нито омаслено,охлаждането работи.Ако някой има идея какво да пипна,много ще съм благодарен.
Имам меркури на 1-на година 8 к.с и го имам същия проблем колега като твоя.След като го карам с газ до край глъхне и загасва.Като загасне дърпам въжето и пали от 1-я път.Гасне също и като вдигна ръчката на газта на горе. Ако някой знае каква е причината нека да я сподели.
i ribar sam i lovec sam:):):)Ot taia riba ne moga da si platia parnoto:):):):)
nik_ivo
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Мар 11, 2012 19:57
Риболов: Всякакъв

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от nik_ivo »

Така значи проблема е в карбуратора:Та пробвай наистина варианта с изгарянето на горивото от него може иглата да не затваря и горивото от него да се стича в цилиндрите и от там да се дави.не спомена само след като си свалил свещите и си проверил за искра(на практика си изчистил цилиндрите)след като сложи свещите веднага ли запали или пак трудно.
Аз бих направил така:Дърпам смукача и пробвам до 3 дръпвания на въжето,ако не запали пробвам друго смукач + малко газ това става като натиснеш бутона около който пишe throttle only на нулево положение на ръчката за газ задържаш бутона и въртиш ръчката и пак три опита ако са безуспешни повтарям гореописаното,но без газ ако пак няма резултат тогава вече ще трябва реглаж на карбуратора.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от LVitchev »

Аз бих направил следното :idea:
1.Намиране на точните свещи за модела,защото различните двигатели работят със свещи на които често им се разминава топлинното число :idea:
2.Задължително почистване и продухване на карборатора,всяка дупчица за въздух и т.н,както и бих проверил поплавъка,да не би да дави от него :idea:
3.Бих проверил цялата ел система,понякога дреболия може да те направи бърлив и да дърпаш като алтъв няколко часа без да запалиш и накрая,без нищо,да си запали все едно нищо му е нямало.Това включва проверка на всяко кабелче,проверка на всяко болче и гайка,дали не са разхлабени,маса кабела и т.н :idea:
4.Щателна проверка на системата за захранване с гориво,има двигатели които са капризни и най-малката пробойна в системата,може да окаже влияние.
5.Бих проверил всички болтове и гайки по двишгателя ,главата и карбуратора,защото ако има нещо разхлабено,то това оказва влияние и двигателя няма вакум за да се храни с гориво,взима ли въздух,това е проблем.
6то,7мо,мога да изброя още неща,но това са най-важните и лесни за проверка неща,които могат да се направят от всеки,1стига да знае какво прави.Подсещам те пак да провериш въпросния ключ,които може да ти прави проблеми,за целта го дай на късо,усвържи с мост двете жички за да избегнеш ключа,ако запали така,значи е от него.Може да прекъсва и да включва сам,без значение на каква позиция е сложен Оф или Он :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от zee »

Колегата по горе точно ти е описал проблема с малките двигатели - само да допълня нещо малко към неговата т.5 - газта от ръчката се оправлява и от две жила - едно наляво едно на дясно - понякока след работа и вибраците те се разхлабват - провери и тяханата настройка - настройката е лесна - тръбичка с винт и контра гайка - сложи им по капка локтейд да не се разхлабва от вибрацийте/ в краен случай и капка моментно лепило върши работа/
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Radned
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 11:06
Риболов: любителски риболов от лодка

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от Radned »

Благодаря за препоръките! След като проверих свещите за искра отново не запали веднага. Нови са, NGK, за Меркури.Ще пробвам варианта предложен от nik_ivo, ако е неуспешен ще трябва да го занеса на преглед какъвто препоръчват другите колеги. От Силистра съм, ще търся оторизиран сервиз в близост, може би във Варна има. Ще пиша какво се случва, защото явно и други имат подобни проблеми.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от КИРО »

Radned написа:Благодаря за препоръките! След като проверих свещите за искра отново не запали веднага. Нови са, NGK, за Меркури.Ще пробвам варианта предложен от nik_ivo, ако е неуспешен ще трябва да го занеса на преглед какъвто препоръчват другите колеги. От Силистра съм, ще търся оторизиран сервиз в близост, може би във Варна има. Ще пиша какво се случва, защото явно и други имат подобни проблеми.
Има - Панко,но по-късно ще ти дам ТЛФ,че го нямам сега.
nik_ivo
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Мар 11, 2012 19:57
Риболов: Всякакъв

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от nik_ivo »

Изображение
1:Ос на клапата на смукача
2:Ос на дросела
3:Според мен е ускорителна помпа но не съм сигурен,въпреки че много прилича на такава
4:Лост задвижващ смукача
5:Лост задвижващ дросела(даване на газ)
Тук разгледай нещата по-обстойно за нещо разхлабено по лостовите механизми.Примерно дърпайки смукача ще видиш,че достигайки края на хода му той отваря минимално дросела.Това което го кръстих ускорителна помпа ще видиш,че като дадеш газ месинговия болт я натиска през цялото време.дано да е нещо разхлабено за да отстраниш лесно проблема.
за съжаление в книжките,които имам няма устройство на карбуратора.Ще се разровя из нета и ще се опитам да ти намеря такова,но не обещавам.
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от Булстарите »

Така, искам само да се включа в темата и да Ви кажа. За гаранциони (а и не само) мотори, да се доверявате на оторизирани сервизи. Тях можете на намерите на http://www.bulstar.bg/dealers/" onclick="window.open(this.href);return false;
Всяка манипулация от неотороизиран техник, може и ще Ви анулира гаранцията!

Правилните свещи за 4 тактово Меркури от 2.5 до 30 к.с. са NGK DCPR6E
Radned
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 11:06
Риболов: любителски риболов от лодка

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от Radned »

Днес палнах от първия път, без проблеми мотора. Спазих следния алгоритъм:1.Уверих се, че свещите работят чрез подаване на искра;2.Огледах двигателя по схемата, публикувана от nik_ivo, побутнах тук-там, понатиснах ускорителната помпа;3.Транспортирах двигателя, разкачен от резервоара;4.Преди да паля дадох 3 пъти газ;5. Смукач;6. Запалих на половин оборот.
Не знам кое точно беше решаващото действие, но ще работя по тази схема, пък ще видя дали наистина е успешна. Благодаря на всички за съветите.
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от kff »

Забрави да кажеш за вълшебните думички " да ти.... майката" , които си повтарял през цялото време...
nik_ivo
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Мар 11, 2012 19:57
Риболов: Всякакъв

Re: Не мога да запаля от първия път Mercury 9,9, 2009 г.

Мнение от nik_ivo »

Е браво супер и все пак вълшебните думи са изиграли важна роля си мисля аз :fish3:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”