Винт с 3 или 4 лопатки?

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от itodorov »

slavundar написа:имам mercury 15кс 4 такта и ми предстои смяна на винт.при тролинг кой е по правилния 3 или 4 опусния, лодката е цеца 200кг
За цитираната комбинация няма никакво значение - просто вземи по-евтиния :wink:
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от slavundar »

лодката ми е 200кг и в морето ми трябва скорост с 4ката по бърз ли ще съм :fish4:
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Мънцата »

slavundar написа:лодката ми е 200кг и в морето ми трябва скорост с 4ката по бърз ли ще съм :fish4:
Не, четири лопусния винт ти дава повече първоначална мощност за глисаж, а три лопусния повече скорост. Но съм съгласен с колегата писал преди мен, че при посочената конфигурация няма да има съществена разлика :tup:
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Tedo »

То не е важно само 3 или 4-лопусен, а и с каква стъпка. По-специално за Mercury F15 няма оригинален 4-лопусен, но това не значи, че не може да се сложи 10-та или 9-та стъпка, ако сега е с 11Р и не успява да се развърти до 5500 оборота с обичайния товар...
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от slavundar »

какво ще рече стъпка,ъгъла на лопуса ли е това,колкото е по голямо числото толкова е по бърз ли
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Tedo »

Да - накратко стъпката е като скоростите при колата - на 5-та скорост се движиш бързо, но за баира слагаш 3-та... Лошото на лодката е, че трябва да караш само на една предавка :)
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от slavundar »

ако е с 9та стъпка ще вдига примерно 5000оборота и 30км/ч
ако е с 10та примерно 4500 оборота и 35км/ч
правилно ли съм разбрал
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от slavundar »

А12Р9 MERCURY (15hp 4stroke)
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Мънцата »

slavundar написа:ако е с 9та стъпка ще вдига примерно 5000оборота и 30км/ч
ако е с 10та примерно 4500 оборота и 35км/ч
правилно ли съм разбрал
Скоростта няма да се промени съществено. С по-малката стъпка ще глисираш по-лесно с по-голям товар. Въпросът обаче не опира толкова до личен избор, а до двигателя. Той "казва" коя е "правилната" стъпка. При 50НР максималните обороти трябва да са около 6000. Ако са 5200 примерно, значи мотора не може да се развърта добре и трябва да се сложи винт с по-малка стъпка.
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Tedo »

slavundar написа:ако е с 9та стъпка ще вдига примерно 5000оборота и 30км/ч
ако е с 10та примерно 4500 оборота и 35км/ч
правилно ли съм разбрал
Нещо такова... Но ако примерно не му стигат силиците на мотора с 11-та стъпка ще развива 3500 оборота и 25кмч (или 15кмч)... Примерът е съвсем условен.
trustworthy
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Авг 30, 2012 22:50

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от trustworthy »

Ще си позволя да използвам темата.
Моторът е "Меркюри" 50EFI, винтът е Спитфайър 10 1/4 на 14 инча стъпка. С двама човека и багаж (грубо 270 кг) и РИБ лодка 4.8 (около 200 кг) развиваме към 47-48 км/ч, но двигателят се развърта до 5200 оборта макс. Имаме и резервен БлякМакс 10.38 / 13 (не сме го пробвали, но предстои), който ще позволи на двигателя да се развърти до по-високи обороти и евентуално да вдигне максималната скорост още. От друга страна лодката направо подскача при погегляне и излиза на глисаж за части от секундата, а максимална скорост не ни е точно приоритет - лодката ще се използва за разходки и риболов на море, с не повече от 3-ма човека на борда. Кой винт бихте ми препоръчали от двата в случая?
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Tedo »

По язовири няма ли да ходите на тролинг - за целта трябва по-малката стъпка...
С Black Max-а ще излиза (малко) по-бавно на глисаж.
trustworthy
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Авг 30, 2012 22:50

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от trustworthy »

В язовир е много малко вероятно. В морето се каним да тролим наесен, ама тука скоростите са малко по-високи от на язовира и би трябвало и спитфайърът да свърши работа.
Ingos
Мнения: 537
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 13:44
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Ingos »

Колеги,
Искам съвет от знаещите...
Моята лодка е оборудвана с 25 кс Меркюри (това е макс. мощност двигател препоръчван за нея), максималната товароносимост и е 400 кг. При пълно натоварване на лодката (2-ма глигана по 100 кг, двигател 82кг, + оборудване, акумулатори и т.н.) излиза сравнително бавно на глисаж (за около 15-20 секунди). Максималната и скорост при 400 кг натоварване е 32 км/ч, при натоварване от около 300 кг е 42 км/ч.
Чудя се дали ако сменя пропелера мога да излизам по-бързо на глисаж при макс. натоварване?
В момента съм с 3-лопусен и се чудя дали да го сменя за 4 лопусен или 3 с по-малка стъпка?
Максималната ми скорост не е от толкова голямо значение, по-скоро търся "икономичен" глисаж на 80% пълна газ в нормални граници.
Или ще трябва да сменям мотора с такъв с по-голям въртящ момент...
Поздрави,
feelin' frisky?

Brucia la terra...
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от milen_ilchev »

Замяната на 3 лопусен винт с 4 само ще влоши нещата или няма да ги промени. Понякога само преразпределяне на товара на лодката има много голям ефект. Ако основния товар идва към задницата на лодката, носа ще се вдига и лодката ще излиза бавно на глисаж. Другия фактор е наклона на двигателя и колко е потопен във водата.
Ако намалиш стъпката или диаметъра на витлото със сигурност ще излизаш по-бързо на глисаж, но ще намалее максималната скорост. Така, че първо преосмисли първите три фактора. При мен нещата се промениха драстично само като смених 4 лопусния винт с 3 лопусен. Единствено максималната скорост падна с 3-4 км/ч.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”