РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от itodorov »

Извадка от друг форум:


Q: 1. Колко вида са тези примамки, и кой вид за какво е.
A:
Туистери и шадове - ползват се с класически джиг глави, чебурашки с двойни и офсетни единични куки. Ловят всички хищници, а по-дребните размери и мирни риби.
Силиконови червеи - ползват се предимно с монтажи "каролина" и "тексас" за риболов на бас и костур
Гагаляги /туби, октоподчета/ - ползват се с цилиндрични джиг глави за риболов на пъстървови риби.
всякакви имитации на буболечки - имат приложение предимно за костурови риби

Q: 2. Как да си комплектовам силиконките с подходящи глави.
A: Комплектоват се според дълбочината на която ще се лови и вида риба така, че при всяко вдигане от дъното, пропадането да трае поне 2 секунди, като същевременно има непрекъснат контрол върху линията.

Q: 3. Как аджеба се водят тези неща.
A: След замятане се изчаква докосване на дъното с изпъната линия. След това с помощта на въдицата /американски стил/ или само на макарата /руски стил/ се придърпва примамката стъпалообразно, равномерно или вълнообразно. При пасивни риби и студенавода се води бавно с паузи 2-3 секунди. Във всички случаи стремежът е да не се губи контакт с дъното. Някои примамки се водят успешно и повърхностно.

Q: 4. Какви такъми трябват за тях- поне препоръчителни.
A: Въдица с лек, чувствителен връх за индикация на кълването и твърд гръбнак за сигурна подсечка. Ако не се ползва специализирана джигова въдица, подходящи са всички пръчки със строй "фаст" и "екстрафаст", т.е. бърз и свръхбърз. Тестът трябва да съответства на ползваните примамки. По-късите версии - около 1.80-2.60 м са подходящи за джиг от лодка, стръмни брегове и стояща вода, а по-дългите 2.70-3.20 м за джиг от полегати брегове и големи реки със силно течение.
Макара със сигурен преден или заден аванс.
Плетено влакно с релен диаметър 0.12-0.25 мм
Флуорокарбонов повод за море, бистра вода и каменисто дъно. Метален за щука.

Q: и още един въпрос- или молба: Айде да ми обадите уловистите си силиконови примамки за:

1. Щука. -Tуистери 5-6 инча, шадове 4-6 инча - Прозрачен с брокат, Зелен, Черен.
2. Бяла риба - Туистери 4-5 инча, шадове 3-5 инча. Цвят бял, ярко жълт, зелен, прозрачен а брокат.
3. Костур. - Туистери или шадове 1-3 инча. Цвят бежов, "горено масло"
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от ribata402 »

Дидо къде го видя тоз вятър и превалявания.Щото и аз бях събота и неделя,и се бях разсъблякал от топлото време.Приключех риболова в неделя към 2часа.С общо 22бели една щука и 6 кустура за тез дни.От белите ставаха само 5 за взимане другите си плуват.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от max »

Четох, доста сте пописали.....ще започна от зад напред.
Информацията винаги е важна но за жалост все така се получава че аз я давам на други , а не те на мен :D Често ми се случва да пътувам в 2-3 или 4 през ноща за да стигна някъде за 2-3 дни, аз също работя :D

Моето мнение е че белите риби (големите) не са "тъпи" същества и не кълват на всичко, на всякъде и по всяко време :!: Ако си отговорите правилно на въпроса "Къде, с какво и кога" ви остава само малко късмет за да хванете трофей. Тишината, спокойствието и необловените места също са интересен момент от ребуса. Ако примерно хвърлите котва на мястото за риболов няма ли да изпъдите рибите отдолу? Плясъците и трополенето имат ли значение? Според мен ако рибите са спокойни имате много по голям шанс за трофей отколкото в обратният случай.
По отношение на селекцията:
1.Често белите имат "час" и място за хранене, през останалото време са активни само дребосъците. Там където ви удрят бели по 300-400гр. най вероятно няма да хванете трофей.
2.Размерът има значение което разбира се не значи че не можете да хванете голяма риба с малка примамка :D
3.Пасажите с Бяла риба са хетерогенни или разбираемо казано съдържат риби с различни размери. С всяко ято има 1,2 или 3 по големи риби които обаче имат различно поведение и начин на хранене от останалите. Малчуганите или полово не зрелите обикновенно не са в тези групи.
4,Пасажите през зимата са разположени на голяма площ и съдържат по някога стотици риби. Белите в тях са относително слабо подвижни и не преследват дълго и бързо движещи се цели (особенно по големите). Когато водите примамката е добре да повтаряте една и съща траектория и да проверявате периодично какво става под лодката :idea:
По въпроса с примамките:
Доста е писано за цветовете, няма да засягам тази тема. Аз смятам че примамката няма огромно значение в този риболов - в смисъл че можете да хващате на различни модели и цветове. Много по важно е воденето и такъмите. Ако водите правилно и сте с подходяща въдица шансовете ви драстично се увеличават.
Няма да пиша за цени на пръчки нито за модели, важно е това с което ловите да е МНОГО чувствителна въдица (за жалост това обикновенно са пръчки с цена около200-300лв и нагоре :lol: :lol: :lol: ). Аз определено предпочитам т. нар. руска проводка заради прецизноста и чувствителноста които тя осигурява.
На кастмастер и аз съм ловил както и с цикади - да стават но основно за определени моменти от годината (като сега)
Техниката (бяла или черна :D ):
Хубавите сонари и ел. двигателите са скъпи но осигоряват голямо предимство в този риболов. Това е основното на което трябва да се обърне внимание след като решите въпроса с лодката (най добрата за джиг :D ) и въдицата (за 200-300лв. :D )
Аватар
stefar33
Мнения: 500
Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 21:16
Риболов: джиг,спининг,тролинг
Местоположение: gabrovo
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от stefar33 »

dido ov4arica написа:Еййййййй , то аз отидох за риба два дни и гледай ти каква хубава тема се заформи.
Колега stefar 33 много уместен въпрос задаваш относно трофейните бели риби.
Мисля , че колегата Макс , който мисля е Иво Джидров /уважаван от теб риболовец/ ни отговори много точно. Трябва човек да преглътне евентуалното капо и да заложи на големи силикони.
Аз лично също имим този проблем , когато не ми клъвне 20-30мин на едно място и си мисля , че там риби няма а то невинаги е така.Просто прояжда закратко а ти си се изместил там където си хванал вчера. Да ама трофейните риби много рядко /само в големия студ / са на пасажи и са гол за гол. Искат се дебели нерви и упоритост. Чета един немски форум и там немеца казва" не се страхувайте да подавате примамки по 18-25см - тя е гладна и и е студено- иска с минимален разход на енергия да напълни тарбуха добре".

А относно риболова от лодка в Събота при силен вятър с леки привалявяния на Жребчево при 13гр. вода хванах на едно място 5 риби по около 1.3-1.5кг.
Заставах по ръбовете на 12-18м. а имаши две лодки на поляната в нищото /където миналата година се ловяха големите риби/ бяха капо.



Евала Дидо това се казва споделяне.Място,дълбочина,градуси, риби...
Само така заедно ще вървим напред към по големите риби.
Аз съм се зарекъл да пускам големите риби и ако имам късмет да ги хвана ще го видите тук с подробна информация.

Напълно съм съгласен с твърдението че по големите силикони селектират рибите и за успехи са нужни здрави нерви и упорство.
Утре ще се пробвам отново
Благодаря на всички споделили мненията си.Успех :tup:
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от vestel »

stefar33 написа: Напълно съм съгласен с твърдението че по големите силикони селектират рибите и за успехи са нужни здрави нерви и упорство.
Утре ще се пробвам отново
Благодаря на всички споделили мненията си.Успех :tup:
В неделя заложих на големите примамки ... големи големи 15 см. :lol:
резултата - всички лодки със някой друга сулка, а при мен една щука каде кило и един костур
20см на 15 см силикон :lol: :lol: :lol: глад голям го е гонил горкия, имаше и 2 удара неотразени, но при толкова мятане е нормално да те изненадат :mrgreen: ... въпреки
всичко няма да се откажа ... сега съм си поръчал едни 16 18 и 22 см. и усещам, че ще трябва и нова пръчка като гледам :wink: тези 22 см ги пише че тежат 30 гр. ... каква ли чебурашка ще искат :lol: :lol: :lol: .... на първо време май ще ги пробам със пръчките за тролинг :mrgreen:
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от stas »

Колега vestel, ами че те Белите ще се чудят да атакуват ли, да бягат ли от примамките. :lol: Ама пък може да удари някой Сом!
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от gele kapaciteto »

Да покажа моя фаворит който е плуващ , пълен е с въздух http://www.basspro.com/Luck-E-Strike-Ba ... /10200386/" onclick="window.open(this.href);return false; в този сайт само докато го разглеждате си напълнете една количка за проба и до 1 месец ще ви дойде карта за 10% отстъпка по пощата , така се случи с мен .
Една забележка , всичко което си поръчах дойде - няма го българския пиниз , това го има това го нема . Отделно забележете при другите силикони цените 3>4 долара са за пакетета по 20 бр да не говориме за цветовата гама която няма аналог при който и да е вносител .
Само трябва да се внимава при туистърите , дължината която я дават е на половината , все пак примамката е заоблена , иначе реалната дължина на 8см е към 5 см .
Понеже се страда от липса на информация да дам малко и аз каде какво : Копринка - беше тръгнала но не се е събрала , чух че даже повече лодки има отколкото рибари : Малко Шарково ( любимия) преди 20 тина дни - на ден по 10/ 12 мерни риби и един шаран към 4 литра ( всичко на кастмастер) този уикенд , дърво откъм бели но костурите по литър почват да се събират , там все пак често се друса земята и може би от това дойде каръка : на разделското блато ( Студеното ) пак слука 3 добри щуки , 3 до 5 кг на един воблер Абу гарсия който пунтира малко щуче с метална подвижна лопадка модел от преди 30 години двуделен : на тунджа при Княжево 2 клена и пак щука .
Може би довечера някоя снимка :tup:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от max »

За мен представлява голям интерес да видя монтажа на който слагаш показаната от теб примамка - глава и силикон.

Цените в щатите са прекрасни но все пак трябва да знаете че освен тях има шипинг и ДДС в България та нещата "поскъпват" до 100% :D
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от dido ov4arica »

ribata402 написа:Дидо къде го видя тоз вятър и превалявания.Щото и аз бях събота и неделя,и се бях разсъблякал от топлото време.Приключех риболова в неделя към 2часа.С общо 22бели една щука и 6 кустура за тез дни.От белите ставаха само 5 за взимане другите си плуват.
Видях го в събота на Жребчево... До обяд видях само една лодка , после дойдоха още 3 , но сутринта до към 9 часа си беше като но вълнолома :tup:
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от ribata402 »

Щом казваш е така.Сигурно аз без да знам съм бил на друг водоем.... :lol: :lol: :lol: :lol:
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от gele kapaciteto »

max написа:За мен представлява голям интерес да видя монтажа на който слагаш показаната от теб примамка - глава и силикон.

Цените в щатите са прекрасни но все пак трябва да знаете че освен тях има шипинг и ДДС в България та нещата "поскъпват" до 100% :D
Те го те монтажа http://www.youtube.com/watch?v=9dW4zOaDw-s" onclick="window.open(this.href);return false;
Предполагам се сещаш какво се получава когато силикона е пълен с въздух , играе да си е.е мамата , по тоя начин дори и със съвсем ситни трептения може да накараш рибата да откачи , отделно дори когато налягането я вдигне над дъното може да докараш работна дълбочина на 1.5 > 2 м над дъното .
За цените от щатите не е толкова страшно както си мислиш , аз си поръчах на съвсем непознат човек той ми каза че бачка на 30% напълних една кошница за към 43$ в сайта ти слагат и таксата за доставка та стана 50 $ ( 70 лв) пратих му на пича каталожните номера той ги поръча , след 20 дена отиде до митницата и ги взе платих му 91 лв , при поръчка до 100$ нема такси и до 1кг не се плащаше над 1 кг по 8$ на кг .
Крайната сметка е една торба силикони (300) бр , какъвто чвят и размер си пожелаеш , модели които тука едва ли някога ще докарат .
По натам ще направя некое видео как играе :tup:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от dido ov4arica »

max написа:Четох, доста сте пописали.....ще започна от зад напред.
Информацията винаги е важна но за жалост все така се получава че аз я давам на други , а не те на мен :D Често ми се случва да пътувам в 2-3 или 4 през ноща за да стигна някъде за 2-3 дни, аз също работя :D

Моето мнение е че белите риби (големите) не са "тъпи" същества и не кълват на всичко, на всякъде и по всяко време :!: Ако си отговорите правилно на въпроса "Къде, с какво и кога" ви остава само малко късмет за да хванете трофей. Тишината, спокойствието и необловените места също са интересен момент от ребуса. Ако примерно хвърлите котва на мястото за риболов няма ли да изпъдите рибите отдолу? Плясъците и трополенето имат ли значение? Според мен ако рибите са спокойни имате много по голям шанс за трофей отколкото в обратният случай.
По отношение на селекцията:
1.Често белите имат "час" и място за хранене, през останалото време са активни само дребосъците. Там където ви удрят бели по 300-400гр. най вероятно няма да хванете трофей.
2.Размерът има значение което разбира се не значи че не можете да хванете голяма риба с малка примамка :D
3.Пасажите с Бяла риба са хетерогенни или разбираемо казано съдържат риби с различни размери. С всяко ято има 1,2 или 3 по големи риби които обаче имат различно поведение и начин на хранене от останалите. Малчуганите или полово не зрелите обикновенно не са в тези групи.
4,Пасажите през зимата са разположени на голяма площ и съдържат по някога стотици риби. Белите в тях са относително слабо подвижни и не преследват дълго и бързо движещи се цели (особенно по големите). Когато водите примамката е добре да повтаряте една и съща траектория и да проверявате периодично какво става под лодката :idea:
По въпроса с примамките:
Доста е писано за цветовете, няма да засягам тази тема. Аз смятам че примамката няма огромно значение в този риболов - в смисъл че можете да хващате на различни модели и цветове. Много по важно е воденето и такъмите. Ако водите правилно и сте с подходяща въдица шансовете ви драстично се увеличават.
Няма да пиша за цени на пръчки нито за модели, важно е това с което ловите да е МНОГО чувствителна въдица (за жалост това обикновенно са пръчки с цена около200-300лв и нагоре :lol: :lol: :lol: ). Аз определено предпочитам т. нар. руска проводка заради прецизноста и чувствителноста които тя осигурява.
На кастмастер и аз съм ловил както и с цикади - да стават но основно за определени моменти от годината (като сега)
Техниката (бяла или черна :D ):
Хубавите сонари и ел. двигателите са скъпи но осигоряват голямо предимство в този риболов. Това е основното на което трябва да се обърне внимание след като решите въпроса с лодката (най добрата за джиг :D ) и въдицата (за 200-300лв. :D )
Подкрепям напълно така добре написаното от Макс. Само за сведение пък и да се похваля ,ловя с Ямага Блу Кърент 8 инча с акция 1-11. Уникално чувствителна и бърза пръчка.Плетено 0.05 навито на Дайва Турнамент Еарти 2506.
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от dido ov4arica »

ribata402 написа:Щом казваш е така.Сигурно аз без да знам съм бил на друг водоем.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Извинете ме за грешката понеже ходих три дни за риба на различни места на Жребчево бях в Петък , а после на Овчарица . Вижте темата за Язовирски зъбатке.
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от gele kapaciteto »

Аз не съм роб на марките , въпреки че има добри въдици , но не съм и балък да плащам неща на цена 50 % по висока от реалната ( до там стига надценката ) .
За джик ползвам един пикер от 50 лв които му одрязах дръжката че беше мн. дълга и на мекия връх му резнах 2бр водачи стана 2,45 и хем е лек хем е бърз и не се гъне като повечето въдици с тая дължина ( направо заспа ;ЦИЦЕ) за кастмастер избор бол аз предпочитам 180 / 195 10/40 гр но пак требе да ми легне се едно ми е продължение на ръката , при кастмастера е много важна и дръжката да ти е удобна , понекога като клатиш повече от един ден намираш кусурите на дадена тояга ( дори страшни мазоли) :lol: дори и за 200/300лв пак ( дори страшни мазоли) към момента намерих страшни тояшки по 30 лв но за 2 дни излетеха всичките ; китаики ; бързи ; твърди ; леки ( уникални) успях да се доберем до последната , на следващия внос съм дал тел да ми звъннат да ги изгребем всичките че аверите им останаха очите в тех :shock: :shock: за макарите аз съм фен на RYOBI имал съм кви ли не дръвчета но заради аванса на рйобито не ми се е случвало да преебем некоя риба :tup:
Иначе техника цел гараж за клйонкане ; влачене ; джик ; так :lol: дъно ; плувки ; само мухарство не практикувам , но пак ако теглим чертата една нова кола си заминава от раз
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от carbolino »

Геле кажи къв кастмастер да си взема за плитки води и леко тинесто дъно?И с каква проводка да го водя.Става въпрос за бели риби на дълбочина 2-3м.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”