Сонаритие

Минава, големият кораб минава ...
Pancho
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Мар 25, 2006 23:11

Сонаритие

Мнение от Pancho »

ако може някой компетеннтен по тоэи въпрос да ми кже дали сонарите от 190-200$ са доби и надеждни :idea:


Преместена от Риболов на тежко
Майстор Саки
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Панчо,Панчо..задавай конкретен въпрос за да получиш максимално
точен и изчерпателен отговор.
Кой модел,на коя фирма..?
Аз лично,имам базов модел на Гармин.Струва ми около 160 долара,
и тъй като го ползвам от брега/което ограничава потенциала му
с някакви си 90 и нещо % :) / съм доволен от него.
Сонарът служи преди всичко за намиране на подходящи места
за риболов като релеф,грунт,температура на водата,дълбочина
и т.н. , а не за намиране на риби.
Ако си избрал подходящо място,рибите сами ще дойдат.Още повече,
че лъчът смущава рибата и тя бързо напуска изследваната зона,
така че не става за телевизор.. :wink:
Като цяло много полезен уред,ако имаш и лодка-цена няма.
Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Кърцата
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 14:47
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Кърцата »

aз също имам на Гармин за 160$ и го ползвам за кльонк и ми върши добра раябота. както е писал колегата трябва ти повече за да намериш хубаво място : дълбочина , релеф и т.н.
Pancho
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Мар 25, 2006 23:11

Мнение от Pancho »

Garmin FF120 от каде мога да сиговзема от Димитровград сум. А и заради лачитете които смуштават рибата ли ползваш сонара от брега или заради нешто друго:shock:
Кърцата
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 14:47
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Кърцата »

oтиваш в някой риболовен магазин и си поръчваш. всички доставят от софия за 2 - 3 дни
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Панчо,уреда го ползвам от брега,защото нямам лодка и плувам
като подкова.. :) Можеш да си го купиш онлайн от представителя
на Гармин за България.Искрено се надявам да не си мрежар или
друг тип бракониер.
Айде,със здраве..
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Pancho
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Мар 25, 2006 23:11

Мнение от Pancho »

намерих от каде да сиго поръчам.А за бракониерството мога да кажа че съм заклет въдичар даже за такива хора съм си набавил доста горещти телефони на коитио мога да позваня ако забележя накаде от тези хора!!!.Дано да удариш нешто едро това лято,късмет :wink:И ако мжеш да ми кажеш мултито на шекспир /куартлаит/ трябвали да се правят някви настроики на аванса или нешто друго?
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Благодаря за пожеланието,Панчо :)
Не ми стана ясно за кой точно продукт на Шекспир говориш?
Това сонар ли е или някаква макара?
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Явно става дума за мултипликатор Quarzlite... :lol: :lol: :lol:
Никакви настройки не трябва да му правиш, просто натегни аванса почти до край.
Преди време се развъртя една дискусия с колегата PENN/ едва ли някой в БГ е по в час от него/ относно дебелината на влакната и авансите на мултипликаторите, та ако искаш я прегледай.
Pancho
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Мар 25, 2006 23:11

Мнение от Pancho »

Значи искам да ви питам една работа.Значи вече сме заели позиция пуснали сме сртъвта и почваме да клиьонкаме и ето тука ме интересува аванса трябва ли да е отхлабен и ако трябва колко.И ако е отхлабен при засичане до край ли се затяга.Благодаря ви пртедварително приятели :idea:
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Почти до край натегнат.....
lz1kka
Мнения: 86
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 15:30
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от lz1kka »

За да не пускам нова тема ще използвам тази понеже имам доста въпроси около сонарите.
До момента съм ходил на риболов с такова устройство не повече от 4-5 пъти и има много неясности по него които ме интересуват. Първите няколко пъти ми трябваха доста часове за да разбера посоките които са показани на екрана.
Интересува ме с какво скъпите модели са по-добри от евтините? Тези за по 100-160 долара да не дават някакви грешки при измерването? Интересува ме и това има ли такива с по голяма резолюция и по голяма точност на измерването. Примерно показване на малки предмети по дъното в които може да се закачи влакното или пък по-детайлно показване на рибата, както и реалният и размер? Какво е предимството на цветните сонари? Кои марки и модели са най-добрите?

Ето тези въпроси много ме глождят напоследък и знам, че тук ще има компетентни отговори съчетани с технически характеристики...


Благодаря много предварително и най-вече на колегата ПЕНН който очаквам, че ще се намеси ;)
Аватар
darmadan
Мнения: 134
Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 21:45
Местоположение: Варна

Мнение от darmadan »

По скъпите модели са с по голяма резолюция на екрана. Позволяват да отличиш типа на грунда , например тиня, пясък ,скали. Имам Гармин 182 или 188 С , не съм сигурен точно. Комбинация фишфиндер и GPS Map- двулъчев. Показва три размера риба. Освен това показва и дънния слой , например ако има тиня над пясъка. Някои модели работят при високи скорости на лодката .
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Бе аз ще се намеся,колко му е,но не знам доколко това което пиша е верно за Бг.
Тук сонарче под 500$ не го смятат за добро,работим с различни модели в солената вода,на различни дълбочини и различни рибоци се гонят.GPS на Гърмин са добри,с доста класи над сонарите им които се водят средна рака,Лорънс тук е качествен за сладководен риболов както и Фуруно което е една от водещите фирми в бранша.Хумбард никoй не ползва,но са евтини и наблъскани с екстри които в повечето случаи не ти трябват. Каквото и да избереш обаче бъди сигурен,че взимаш най-добрия трансдусер за модела.В много случаи се продават отделно и трябва да се внимава или по-точно да не се пестят пари за трансдусера.Това е най-важното в един сонар.
Разликата в екраните също е голяма,нещо като сравнението на телевизор Uност с плазмено Сони.И на двете виждаш,но е важно и какво виждаш.При слънчево време,ползване на очила,отблясъци на водата,големина на екрана,клатене на лодката,часове взиране............не ти трябва нищо друго освен цветен екран.Малко повече пари е,но които не го е боляла главата след риболов,той незнае какво е...........
Разлики в различните модели има и то големи,някои показват само основни показатели като дълбочина и релеф на дъното,други модели ще ти покажат термоклин,различна големина на рибкIте,дълбочина и релефа на дъното,ловят и малки рибоци както различават и малък пасаж от рибета както и хишника около тях,а не дават само пeтно като слабите модели..........
Поразрови се из нета,има много инфо или направо пиши за даден модел и ще го попрегледаме.

За колегата с макарата.Темата едва сега и налитам и сега пиша.

Аванса най-вече зависи от това каква макара ползваш.При дадени модели аванса може да стигне до 20-30 килограма,а това е доста даже и за рекордни сомове МАЙ......Такова нещо не съм ловил имай в предвид.

Тук при риболов на рибоци със стръв макарата стои на положение свободно с включен кликар само,в момента в които рибока удари и почне да развива или ти потъне плувката да речем,буташ палеца на аванса в положение удар,oбираш корема и засичаш.В модерните макари има и положение пълен аванс.В повечето случаи трябва да натиснеш едно копче пред палеца на аванса за да го добуташ за пълен аванс.Аванса се наглася с кантар най-лесно/аз го правя на око......./като на позиция удар или затворен аванс не е повече от 30% от теста на влакното,което пак на пълен аванс ще е около 60-80% от теста.

Сома не го знам какво иска,но акула се лови по подобен начин или поне е така от това което сам чел за сома.Хвърлям и стръвта,чакам да потеgли,махам кликата,слагам палеца на позиция удар,обирам корема и засичам с идеята да строша пръчката.После...........квото сабя покаже,може да се стигне и до пълен аванс и танци върху пръчката.
Go BIG or Go Home!
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Марки които се внасят в БГ:
Hummimbird
Garmin
Lowrence
Eagle
Buttom Line

По-скъпите просто са с по-мощен лъч/2000-5000 вата/ което значи по-дълбочинно сканиране/400-600 метра/, тоест с приложение за море.
От друга страна се твърди че по-мощните правят по-малко грешки но от моя опит за да не ти прави уклейките или ятата дребосъци на максимален размер риби трябва чуствителността да се намали на около 20% от цялата.
По-скъпите имат и повече ектри които за риболова на кльонк едва ли ще са ти от полза.
Вграден GPS примерно обаче ще ти е от полза за да запомняш местата на водоемите.
Относно резолюцията, с по-висока по добре виждаш детайлите от дъното.
С цветен не съм работил та не мога да ти дам акъл но едва ли има някакви съществени предимства.
Като марки мисля че са еднакво добри /ползвам Hummimbird и Garmin и веднъж съм ползвал Eagle/.
Моето мнение е че човек трябва да си купи сонар от среден ценови клас двулъчев около 1500-2000 вата лъч.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”