Лек проблем с двигател Ямаха

Минава, големият кораб минава ...
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от ogi70 »

Здравейте
Имам двигател Ямаха 15 кс. Купил съм го нов през 2011г.Двигателя работи перфектно и проблеми не съм имал с изключение на един леко дразнещ момент.Още през първата зима се натъках на следното:
САМО и ЕДИНСТВЕНО когато вкарвам двигателя в много студени дни , при температура на въздуха под 5 градуса , в началото гасне и се налага да подавам променлива газ в рамките на 5-10 мин. докато загрее и оправи оборотите.След това до края на риболовния ден работи като "швейцарски часовник" независимо за колко часа го спирам и колко е студено.
Разпитах и други колеги с Ямахи и се оказа , че и при тях е същото.Разбрах , че и при Хондите го има този момент и всички го приемат за нормално.
Сега ми предстои купуване на по голяма лодка и съответно мотор.Ще съм благодарен ако споделите дали се случва това при Сузуки и Тохатсу.
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от Tedo »

Ако си вземеш мотор "инжекция", ще забравиш за този "проблем"... Не че аз съм имал такъв нито с Парсъните, нито с Тохацу/Меркури...

Инжекционните сами си поддържат обороти за празен ход и докато са студени оборотите са по-високи - както е при автомобилите...
Едно време ладите ги палехме на смукач, после връщаш леко, ако избързаш гасне и т.н. :lol:
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от ogi70 »

Tedo написа: Тохацу/Меркури...
Да разбирам ли , че Тохацу и Меркури е като Тойота и Лексус?
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от Булстарите »

ogi70 написа:
Tedo написа: Тохацу/Меркури...
Да разбирам ли , че Тохацу и Меркури е като Тойота и Лексус?

Не точно, но близко. И важи до 30 кс. включително
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от ogi70 »

Tedo написа:Ако си вземеш мотор "инжекция", ще забравиш за този "проблем"..
От двигателите които гледам май само Сузуки е инжекцион.И открих , че от седмица са свалили цените и май са най атрактивни на българския пазар.Явно ще взема Сузуки
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от gele kapaciteto »

ogi70 написа:
Tedo написа:Ако си вземеш мотор "инжекция", ще забравиш за този "проблем"..
От двигателите които гледам май само Сузуки е инжекцион.И открих , че от седмица са свалили цените и май са най атрактивни на българския пазар.Явно ще взема Сузуки
И много добре че направиш , аз палим двигателя предимно зимата и въпреки че е Джонсън 6кс той е еднотипен със Сузукито " Нема такъв филм " палим и гассссс още докато е студен , за 5 години никога не съм угаснал и макс 10/15 сек е на смукач- те това му е подгреването .
И само ГАССССС :tup:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от gele kapaciteto »

ogi70 написа:
Tedo написа:Ако си вземеш мотор "инжекция", ще забравиш за този "проблем"..
От двигателите които гледам май само Сузуки е инжекцион.И открих , че от седмица са свалили цените и май са най атрактивни на българския пазар.Явно ще взема Сузуки
И много добре че направиш , аз палим двигателя предимно зимата и въпреки че е Джонсън 6кс той е еднотипен със Сузукито " Нема такъв филм " палим и гассссс още докато е студен , за 5 години никога не съм угаснал и макс 10/15 сек е на смукач- те това му е подгреването .
И само ГАССССС :tup:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от Tedo »

6кс (независимо дали Сузуки, Меркури) се пали и държи по различен начин от 9.9 или 15кс... Палят на по-високи обороти и веднага може да подадеш газ... На 2-цилиндровите студеното палене става на ниски обороти и ако опиташ да подадеш газ на студен мотор, се дави...

Така, че няма база за сравнение на 6 и 15кс...
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от Tedo »

ogi70 написа: От двигателите които гледам май само Сузуки е инжекцион...
20кс ли гледаш? Защото примерно 25кс Сузуки не е инжекцион, за разлика от Меркури...

Сподели каква е новата лодка, та да преценим какъв е оптималният мотор.
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от ogi70 »

Колебая се между Куиксилвър 4.10м. и Линдер 4м. Затова гледам мотори 15–20кс.В този диапазон Сузуки ми изглежда най атрактивен/цена + инжекция/ на БГ. пазара.
Ако случайно мина на варианта Куиксилвър 4.4м. или Линдер 4.45м. тогава можеби Ямаха 25кс. моноинжекция или Ямаха 30кс. инжекция.Също така гледах и Тохатсу но не разбрах защо са по скъпи.
И благодаря за отговорите.Преди да пусна темата аз също подозирах , че инжекция не би гаснела в студено време , но не бях сигурен и затова питах за Сузуки и Тохатсу.Вашите отговори потвърдиха подозренията ми и аз вече не се колебая , че трябва да взема инжекция.
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от Tomahawk »

Аз ползвам тохатсу 30к карбуратор. И нямам проблем в студено време с оборотите . Мотора си има автоматичен " смукач" който вдига оборотите при студен двигател и след загряване си ги сваля. Но в режим на тролинг , когато искаме да намалим скоростта на влачене и при ниски обороти прии включване на скорост от тежестта на лодката мотора се натоварва и оборотите падат и мотора започва да работи неравномерно и точно в този момент се получава един ефект при който няма пълно изгаряне на смета и част от бензина влиза в картера и се омесва с бензина. Тогава се повишава нивото на масло и се разрежда маслото , което не е добре за мазането . И бих препоръчал инжекцион при който след като са зададени веднъж оборотите на свободен ход дори при натоварване описано по горе автоматично мотора си обогатява сместа и си коригира оборотите , по този начин не позволява това неравномерно работене на двигателя, при който се появява ефекта на бензин в маслото. Моя съвет е да вземеш инжекцион и да прескочиш откриването на топлата вода . :tup:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от spookymiro »

Tomahawk написа:...Но в режим на тролинг , когато искаме да намалим скоростта на влачене и при ниски обороти прии включване на скорост от тежестта на лодката мотора се натоварва и оборотите падат и мотора започва да работи неравномерно и точно в този момент се получава един ефект при който няма пълно изгаряне на смета и част от бензина влиза в картера и се омесва с бензина. Тогава се повишава нивото на масло и се разрежда маслото , което не е добре за мазането...
Поради описаният от Адаша проблем ми казаха през определено време да давам газ за да загрея маслото и изпаря бензина. Примерно на 3-4 часа да покарам лодката на 75% газ за 10-15 минути. Задължително да е на ход, не да подавам газ при изключени скорости.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
славеe
Мнения: 651
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 20:32
Риболов: сомoв
получил Браво: 2 пъти

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от славеe »

25кс ямаха монинжекция няма,здрав кон ама на мене не ми харесва,шумен и заради двата цилиндъра доста тресе,нищо ново в него от 2001г.само заоблен капак,ако търсиш нещо в тоя клас гледай да е три цилиндъра и по възможност инжекцион.
Аватар
valkata34
Мнения: 312
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 10:49
Риболов: тролинг

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от valkata34 »

славеe написа:25кс ямаха монинжекция няма,здрав кон ама на мене не ми харесва,шумен и заради двата цилиндъра доста тресе,нищо ново в него от 2001г.само заоблен капак,ако търсиш нещо в тоя клас гледай да е три цилиндъра и по възможност инжекцион.
Славе го е написал много точно.Подкрепям на 100%!
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Re: Лек проблем с двигател Ямаха

Мнение от ogi70 »

славеe написа:25кс ямаха монинжекция няма,здрав кон ама на мене не ми харесва,шумен и заради двата цилиндъра доста тресе,нищо ново в него от 2001г.само заоблен капак,ако търсиш нещо в тоя клас гледай да е три цилиндъра и по възможност инжекцион.
Благодаря за съвета.Изключвам Ямаха 25кс. от списака. :)
Аз не разбирам от двигатели и като прочетох в някой търговски сайт следното:горивна система–един карбуратор с помпа дюза/моноинжекция/ съм се заблудил.Сега , благодарение на вас разбирам , че горивната система на този двигател е по близка до тази на моя отколкото до истинската инжекция.
Много се чудих дали да пусна тази тема.Вече не съжалявам защото получих отговори на неясни за мен въпроси и поизбистрих кратината за покупката на новия мотор.
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”