Как да си монтирам сондите на сонара?

Минава, големият кораб минава ...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от Emo-83 »

ribi75 написа:структоскана неможели да се монтира на самото дъно на лодката
Може.....има такива снимки.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
ribi75
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 14:27
Риболов: от лодка

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от ribi75 »

Emo-83 написа:
ribi75 написа:структоскана неможели да се монтира на самото дъно на лодката
Може.....има такива снимки.
каде че трябва да я монтирам като дойде
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от Tomahawk »

Трябва да е на защитено място , или ако не е ти да внимаваш да не я удариш че е скъпичка тази сонда. Съответно трябва да е поставиш близо да другата сонда на не повече от 30см ако искаш да имаш после добра синхронизация , използвайки функцията за наслагване на даунскан върху сонарната страница. Към сондата има упътване с няколко чертежа за монтаж . Също така в мрежата има доста клипове .
Изображение
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
ribi75
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 14:27
Риболов: от лодка

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от ribi75 »

Tomahawk написа:Трябва да е на защитено място , или ако не е ти да внимаваш да не я удариш че е скъпичка тази сонда. Съответно трябва да е поставиш близо да другата сонда на не повече от 30см ако искаш да имаш после добра синхронизация , използвайки функцията за наслагване на даунскан върху сонарната страница. Към сондата има упътване с няколко чертежа за монтаж . Също така в мрежата има доста клипове .
Изображение
мерси ,мойта лодка е риб и нямам такова място отивам да смъквам стария сонар ELIT 7 HDI (не толкова стар на 6 месеца) и го пускам за продажба с капака да не стане опашка сега като разберете цената
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от Tedo »

Монтаж като на тази снимка по-горе не е най-удачен - даден е като вариант в инструкцията за инсталиране с уговорката, че няма да работи при глисаж... там ще се получава въздушен джоб и дори при сравнително ниска скорост ще губи образ... Изрично си пише сондите да не се монтират близко до места, където има завихряне на водата и т.н.
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от Tomahawk »

В случая говорим за LSS сонда не за сонарната. При тази сонда е упоменато че може и да е по на високо от най ниската точка на транеца ( ако там е монтирана ) защото тя не се ползва при високи скорости и не е проблем да изпада в по горните състояния. Структурскан сканирането работи до скорост 16км/ч , така че не е проблем .
Трябва да се има в предвид при колегата обаче друго, щом иска да я монтира от долу и спомена че лодката е риб , тя най вероятно е с V образно дъно и при монтирането и на дъното трябва да се направи подложка която да изравни наклона на дъното за да може сондата да седи водоравно а не да гледа на едната страна.
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от Tedo »

той работи до 16кмч, но с такъв монтаж и при 8кмч няма да работи според мен...
На РИБа, ако я монтира отдолу и то с подложка за хоризонтиране, ще прави голямо съпротивление при глисаж... Да не говорим, че може да я удари при качване на колесар и т.н. Не разбирам какъв е проблема да си стърчи отзад?
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от zee »

Те сондите за монтиране отдолу на корпуса на лодката са друг вид, но са за лодки от 5-6 м нагоре.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
ribi75
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 14:27
Риболов: от лодка

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от ribi75 »

Tedo написа:той работи до 16кмч, но с такъв монтаж и при 8кмч няма да работи според мен...
На РИБа, ако я монтира отдолу и то с подложка за хоризонтиране, ще прави голямо съпротивление при глисаж... Да не говорим, че може да я удари при качване на колесар и т.н. Не разбирам какъв е проблема да си стърчи отзад?
само питам ,мерси все пак
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от Tedo »

В момента при мен има една лодка за монтаж на сонди и т.н. и собственикът е пред подобна дилема с добавката, че иска и да ги сваля, когато лодката нощува по язовирите...
Последно се спря на варианта с подвижна стойка за структурната и вакум за обикновената сонда...
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от Мънцата »

Tedo написа:... подвижна стойка за структурната ...
А някъде продават ли се такива /подвижни/ стойки в Бг?
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от Emo-83 »

Tomahawk написа: Трябва да се има в предвид при колегата обаче друго, щом иска да я монтира от долу и спомена че лодката е риб , тя най вероятно е с V образно дъно и при монтирането и на дъното трябва да се направи подложка която да изравни наклона на дъното за да може сондата да седи водоравно а не да гледа на едната страна.
Ама това е много сложно за изпълнение и не се препоръчва.Едно,че се губи от качеството на изображението и 2-ро тука така ги монтират,че когато видях една такава залята в риб....щях да се гръмна,как е направена.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от mdesov »

Мънцата написа:
Tedo написа:... подвижна стойка за структурната ...
А някъде продават ли се такива /подвижни/ стойки в Бг?
Да има ги. Ето ти един от вариантите:

Изображение
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от Tedo »

Да същия тип стойка е, но сега ще търси по-къса, че с тази стърчи една педя отдолу при максимално свито положение... Лично аз не бих си сложил такъв таралеж и на всеки излет слагай-сваляй... Ама клиентът винаги е прав... :wink:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Как да си монтирам сондите на сонара?

Мнение от LVitchev »

Ето го решението което аз съм намерил.Само че тази планка която съм нарисувал съм я изградил на задницата на лодката от стъкломат а вътре е заложено по.дебелото парче от удължителя н за сондата.Фактически съм разглобил телескопа,махнал съм тапите и тънкото се движи в дебелото съвсем спокойно и стабилно без да се върти.За предпочитане е да се направи с планка от неръждаема стомана,за да се нямате проблеми с ръжда или корозия на алуминия от статичното електричество !!!!!Ето я скицата е може и да е двойна за двете сонди :idea: :idea: :idea:

Изображение

Удължителя и планката където ще се движи,трябва да се напаснат на размер за да не хлопа а да се движи като във плъзгач :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”